Blog Archives

Ako si urobiť domáci džús z lesného ovocia?

džús z lesného ovocia

Tento domáci džús z lesného ovocia bol môj experiment. Varím doma deťom džús pomarančový, citrónový, mandarínkový alebo multivitamín. Od leta mám veľa zmrazených čučoriedok, malín a černíc. Potrebovala som ich postupne spracovať, a tak ma napadlo uvariť rodine džús z lesných plodov. Experiment sa mi vydaril a od tej doby ho rodinka vyžaduje pravidelne.

Čítať ďalej »

Ako urobiť ruský Kvas ( KBAC)?

Ako urobiť ruský Kvas ( KBAC)

Cisterny označené nápisom KBAC a okolo nich zákazníci s demižónmi a džbánmi. Obrázok typický pre dediny a mestá mnohých krajín bývalého Sovietskeho zväzu, najmä Ruska a Ukrajiny. Ruský kvas, perlivý nápoj na chlebovej (obilninovej) báze, je možné v súčasnej dobe kúpiť aj v PET fľašiach, a dokonca aj u nás. Bolo by možné pripraviť ruský kvas v domácich podmienkach? Ako postupovať pri domácej výrobe ruského kvasu?

Čítať ďalej »

Ako urobiť domácu griotku?

Ako urobiť domácu griotku

Recept na domácu griotku. Ako pripraviť vynikajúci griotku? Likéry sa hodí na preliatie pudinkových a zmrzlinových pohárov či palaciniek. A o griotke to platí rovnako tak. Ukážem vám, ako taký recept na griotku vyzerá.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť Zombie?

Ako pripraviť Zombie

Názov by vás nemal rozhodne odradiť. Poháre plné osviežujúceho nápoja vás postaví na nohy. Ale pozor! Ovocná chuť kokteilu sa snaží skryť vysoký obsah alkoholu (pripravuje sa z rôznych rumov a brandy). Ako pripraviť Zombie na dva spôsoby vám poradíme v nasledujúcom texte. 

Čítať ďalej »

Ako pripravovať bylinkové čaje?

bylinkové čaje a zmesi

Bylinkové čaje: druhy, spôsob prípravy a miešanie zmesí. Bylinkové čaje ľudia nepijú len z liečebných dôvodov. Niekto zaraďuje bylinkové čaje medzi svoje nápoje v snahe dodržiavať zásady zdravého stravovania, iný z určitých dôvodov nemôžu alebo nesmú piť pravý čaj. A ďalšej skupine bylinkové čaje proste len chutia. Aké bylinkové čaje či nálevy rozlišujeme? Kedy a ako bylinkové čaje piť? A ako pripraviť účinné alebo len chuťovo zaujímavé zmesi bylín na prípravu …

Čítať ďalej »

Ako si vyrobiť domáci orechový likér podľa receptu zo zámku?

liker z orechov

Recept na domáci orechový likér zo zámku. O tom, že orechový likér nie je žiadna novinka, nás presviedča recept na orechový likér, ktorý sa vraj robil v kuchyni českého zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Ako snáď v jedinom z mnohých, je v tomto recepte uvedené, ako efektívne naložiť s liehom a korením ktoré sú nasiaknuté použitými orechmi. Ako si vyrobiť tento výborný domáci likér podľa receptu zo zámku?

Čítať ďalej »

Ako urobiť dánsky vianočný Glogg?

dánsky vianočný nápoj - vianočný Glogg

Vianoce v Dánsku začínajú prvou adventnou nedeľou a Štedrý deň je vyvrcholením Vianočných osláv. Je to dánskym zvykom vyrábať pakkekalender, teda látkový vyšívaný kalendár, ku ktorému sa každý deň od 1. do 24. decembra priloží malý darček. Väčšinou sú to malé drobnosti. Dáni si na Štedrovečernú večeru dávajú kačacie alebo bravčovú pečienku s červenou kapustou, ďalej teplú šunku či tresku s korením a s horúcou ryžou zaliatou studeným mliekom. Gurmáni si tiež …

Čítať ďalej »

Ako pripraviť detský vianočný punč?

ako na detský vianočný punč

Chceli by ste si doma pripraviť detský vianočný punč? Na to, aby ste mohli takýto sladký nápoj podávať svojím deťom nesmie punč obsahovať jediné percento alkoholu. Takýto punč ocenia nielen deti (a samozrejme ich rodičia) ale aj potenciálny šoféri. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť tento jednoduchý nápoj, ktorý je typický pre obdobie Vianoc.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť anglický zázvorový punč?

zázvorový punč

Dostali ste chuť na pálivý zázvorový punč? Ide o osviežujúci vianočný nápoj s ľahko pálivým podtónom čerstvého zázvoru, ktorý je obohatený škoricou a cherry. Na tomto anglickom punči si zaručene pochutná každý, obzvlášť cez Vianoce. V článku sa dozviete, ako pripraviť punč so zázvorom na anglický štýl, ktorý dodá Vianociam ten správny šmrnc.

Čítať ďalej »

Ako vyrobiť zázvorovú dobrotu proti nachladnutiu?

návod ako urobiť zázvorovú dobrotu proti prechladnutiu

Jeseň a zima prinášajú chrípku a prechladnutie a ani jedno nie je práve príjemné. Ako si pomôcť, keď liečba odporúča iba teplú posteľ, aspirín a horúci čaj? Existujú aj prírodné prostriedky, ktoré dokážu vyhnať bacily z tela von. Vedeli ste, že niektoré prírodné lieky sú chutné a príliš veľa nestoja? Zázvor a jeho účinky sú povestné, a tak si zo zázvoru môžete vyrobiť domáce liek. Ako vyrobiť zázvorovú dobrotu proti …

Čítať ďalej »

Ako urobiť uhorkovú limonádu?

ako urobiť uhorkovú limonádu

Uhorková limonáda je výborný osviežujúci nápoj, ktorý môžeme pripraviť ako pozornosť svojim “nealkoholickým” priateľom pri organizovaní nejakého večierka, alebo stretnutia. Avšak uhorkovú limonádu si môžeme vyrobiť aj sami pre seba. Oplatí sa to, je skutočne dobrá. Limonádu z uhoriek dokáže pripraviť každý a všade – je to jednoduché, rýchle, lacné a nemožno nič pokaziť. Ako vyrobiť uhorkovú limonádu? Skúste to podľa nášho veľmi jednoduchého návodu.

Čítať ďalej »

Ako vyrobiť jahodové víno?

ako vyrobiť jahodové víno

Víno z viniča je snáď najznámejší nápoj na svete, lenže víno sa dá vyrobiť aj z iného ovocia, napríklad z jahôd. Určite jahodové víno nikto často nepije, dokonca ani v obchodných sieťach ho bežne nenájdeme, o to viac môžete prekvapiť svojich známych, keď im ho ponúknete.

Čítať ďalej »

Ako urobiť černicové víno?

ako urobiť černicové víno

Najzaujímavejšími zo všetkých “vinných ovocí” sú možno práve černice. Černicové víno však obsahuje pomerne málo kyselín, preto pri miešaní s inými kyslejšími vínami, napr. s ríbezľovým, sa vytvorí veľmi chutný nápoj.

Čítať ďalej »