Recepty

Ako variť z fazule?

ako variť z fazuleVariť z fazule prospieva zdraviu a aj rodinnému rozpočtu. Príprava jedál z tejto strukoviny nie je nijako zložitá, ale vyžaduje čas. Prinášame pár tipov, ako si s fazuľou v kuchyni poradiť. Ako správne variť z fazule?

Čo potrebujete ak chcete variť z fazule:

  • kuchynské vybavenie
  • suroviny podľa predpisov

Rôzne druhy fazule

Na trhu sa objavujú fazule rôznych farieb a veľkostí. Majú nielen rozdielnu cenu (tie väčšie bývajú drahšie), ale tiež trochu inak chutia. Predávajú sa obvykle v polkilogramovom balení. Pretože je fazuľa lacná, je výhodné mať ju stále v domácich zásobách. Pre dlhšie skladovanie sa oplatí presypať ju do tesniacich pohárov (pol kilogramu sa zmestí do veľkej zaváraninovej fľaše).

klasická fazuľaPre všetky druhy tejto strukoviny platí, že je potrebné pred prípravou ich namočiť (ideálne napríklad cez noc). Ak chceme fazuľu podávať ako hlavný pokrm, počítame asi desať deka suchých fazúľ na osobu.

Po uvarení fazuľa nadobudne na hmotnosti asi o 135 percent. Ak použijeme fazuľu do zmesi so zeleninou alebo mäsom, postačí na porciu päťdesiat gramov (suchých).

Používať konzervovanú fazuľu je síce rýchle, ale nie príliš ekonomické. Konzerva o váhe 400 gramov obsahuje len 240 gramov tejto strukoviny a jej cena je rovnaká ako pol kilogramu (najlacnejších, ale dobrých) fazúľ. Pre porovnanie vychádzajú suché päťkrát lacnejšie ako konzervované (aj keď niečo bude stáť energia spotrebovaná na varenie).

Ako zabrániť nadúvaniu z fazule

ako zabrániť nadúvaniuVšetky strukoviny nadúvajú. Preto sa odporúča variť ich s korením, ktoré pomáha pri nadúvaní. Jedná sa predovšetkým o rascu, tymián, saturejku a majoránku.

Nafukovacie účinky údajne zmierni aj podávanie fazule s vajcom či s mäsom, čo by malo pomôcť tráveniu, a tiež táto kombinácia doplní pokrm o „plnohodnotné“ bielkoviny. Každopádne je potrebné s týmto nežiadúcim účinkom fazule počítať.

Aké existujú typy a druhy fazule

Biela fazuľa

Biele fazuľa veľmi dobre chutí v trochu pozabudnutej podobe – zarábanej svetlou zápražkou a ochutené soľou, octom, cukrom a tymiánom (fazuľa na kyslo).

Podáva sa obvykle s vareným vajcom. Polievka z bielej fazule sa korení cesnakom, korením a majoránom, zahusťuje sa maslovou zápražkou a nie je zvykom do nej pridávať údeninu.

Červená fazuľa

fazuľa na každý spôsobČerveným (respektíve farebným) fazuliam svedčí kombinácia s cibuľou, paprikou, paradajkami (pretlakom), údeninou a mäsom. Farebné sa používajú na guláš (napríklad fazuľový guláš), na prípravu rôznych „hispánskych“ jedál (alebo variácií na ne).

Varí sa so saturejkou (dodá chuť všetkým strukovinám a znižuje nadúvanie), korení sa ostrejšie než biele fazuľa (chilli, paprika). Do polievok z farebných fazúľ sa pridáva údenina (klobásy) alebo mäso.

Pretože var je energeticky pomerne náročný (aj po namočení varíme asi hodinu, použitie tlakového hrnca dobu však skráti), je výhodné uvariť naraz väčšie množstvo fazúľ a časť uvarených zmraziť k neskoršiemu spusteniu napríklad do obľúbených, výdatných a veľmi zdravých „hrstkových“ polievok ( v zmesi s inými strukovinami a obilninami).

Fazuľu varíme bez soli (nezmäkla by). Od skoršieho odporúčania variť ich s jedlou sódou sa už upustilo (sóda ničí niektoré obsiahnuté látky).

Fazuľa ako základná surovina do šalátov

Variť z fazule nie je vôbec zložité a uvarená fazuľa je chutnou základnou surovinou na prípravu studených šalátov. Dopĺňame ju varenou koreňovou zeleninou (na spôsob francúzskeho), sterilizovanou sladkokyslou zeleninou (napríklad červená kapusta – hanácky), syrmi (šaláty švajčiarskeho typu), cibuľou a karí (indický).

Spájame s parafínovým olejom alebo majonézou. Z rozmixovaných fazúľ s trochou oleja a korenia podľa chuti môžeme pripraviť nátierku, ktorá je chutná, nesmierne lacná a vyhovuje rôznym trendom zdravého alebo alternatívneho stravovania (vegetariáni, delená strava, makrobiotika …).

Tip ako variť z fazule

Fazuľa a fazuľky. Keď sa v slovenských názvoch jedál použije slovo fazuľa, je tým mienený pokrm pripravený zo suchých plodov (semien) fazule. Ak nesie pokrm v názve slovo fazuľky, bude sa jednať o zelené nedozreté fazuľové struky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button