Ako a prečo nahradiť biely cukor?

biely cukorUrčite ste počuli, že sa cukru tiež hovorí biely jed. Prečo cukor toľko škodí? Možno ho nejako nahradiť? Na tieto otázky vám odpovieme v článku. Ako a prečo nahradiť biely cukor?


Biely cukor a jeho vplyv na zdravie

Biely cukor sa vyrába z cukrovej repy rafináciou. To je proces, kedy sa cukor chemicky čistí od nežiaducich nečistôt. Dochádza pri ňom ale i k odstráneniu minerálov a vitamínov.

Cukor je silne návykový, má vplyv na vznik srdcových ochorení, pri nadmernej konzumácii zvyšuje riziko obezity, vysokého krvného tlaku, zvyšuje sa hladina cukru v krvi alebo hodnota „zlého cholesterolu“.

Veľké množstvo cukru zapríčiňuje oslabenie imunity a prispieva k vzniku zubného kazu. Pretože narúša rovnováhu minerálnych látok v tele, podieľa sa na vzniku osteoporózy. Cukor narúša črevnú mikroflóru a je kyselinotvorný, takže podporuje rast kvasiniek, tzn. zvýšený výskyt kvasinkových infekcií.


Výskyt bieleho cukru v potravinách

Pretože je cukor návykový a výrobcovia nás chcú donútiť, aby sme kupovali ich výrobky, pridáva sa aj do potravín, kde by ste ho nečakali. Preto ak sa chcete cukru vyhnúť, čítajte pozorne etikety a zloženie potravín.

Veľké množstvo obsahuje napríklad kečup, jedlá pre deti, ochutené jogurty a mlieka, malinovky, džúsy i alkoholické nápoje. Raňajkové cereálie, o ktorých v reklamách počujete, že sú zdraviu prospešné, tiež obsahujú veľké množstvo cukru. Ale napadlo by vás, že sa cukor pridáva aj do pečiva?

Ako nahradiť biely cukor v jedálničku

Nahraďte ho inými sladidlami

Všade tam kde to ide, nahraďte cukor za iné sladidlá. Môžete použiť nasledujúce:

  • trstinový cukor – obsahuje rovnako energie ako biely cukor, ale obsahuje navyše vlákninu, vitamíny a minerály
  • melasa – vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru, ale má vysoký obsah minerálov a živín
  • med
  • javorový sirup – je prírodná látka, ktorá sa získava z miazgy javora
  • stévia – je rastlina s nízkou kalorickou hodnotou, ktorá je ale veľmi sladká (oveľa viac ako cukor), preto ju používajte opatrne
  • agáve sirup – je tiež sladší ako sirup
  • ovocie čerstvé alebo sušené – použite napríklad na ochutenie bieleho jogurtu

Obmedzte jeho používanie

med nahrada bieleho cukruPostupne prestaňte sladiť kávu a čaj, kupujte si džúsy bez pridaného cukru. Nepite sladené a farbené limonády, obmedzte sladkosti. Pri varení a pečení dávajte menšie množstvo cukru ako sa píše v receptoch.

Pozor na výrobky, na ktorých je napísané, že sú bez cukru, pretože tie obsahujú umelé sladidlá, ktoré tiež nie sú zdraviu prospešné.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mať oči v bezpečí počas celého roku

Naučte sa mať oči v bezpečí po celý rok

Každý dobre vie, že zdravie má len jedno, a preto je nevyhnutné sa oň aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.