Ako a prečo nahradiť biely cukor?
Určite ste počuli, že sa cukru tiež hovorí biely jed. Prečo cukor toľko škodí? Možno ho nejako nahradiť? Na tieto otázky vám odpovieme v článku. Ako a prečo nahradiť biely cukor?
Biely cukor a jeho vplyv na zdravie
Biely cukor sa vyrába z cukrovej repy rafináciou. To je proces, kedy sa cukor chemicky čistí od nežiaducich nečistôt. Dochádza pri ňom ale i k odstráneniu minerálov a vitamínov.
Cukor je silne návykový, má vplyv na vznik srdcových ochorení, pri nadmernej konzumácii zvyšuje riziko obezity, vysokého krvného tlaku, zvyšuje sa hladina cukru v krvi alebo hodnota „zlého cholesterolu“.
Veľké množstvo cukru zapríčiňuje oslabenie imunity a prispieva k vzniku zubného kazu. Pretože narúša rovnováhu minerálnych látok v tele, podieľa sa na vzniku osteoporózy. Cukor narúša črevnú mikroflóru a je kyselinotvorný, takže podporuje rast kvasiniek, tzn. zvýšený výskyt kvasinkových infekcií.
Výskyt bieleho cukru v potravinách
Pretože je cukor návykový a výrobcovia nás chcú donútiť, aby sme kupovali ich výrobky, pridáva sa aj do potravín, kde by ste ho nečakali. Preto ak sa chcete cukru vyhnúť, čítajte pozorne etikety a zloženie potravín.
Veľké množstvo obsahuje napríklad kečup, jedlá pre deti, ochutené jogurty a mlieka, malinovky, džúsy i alkoholické nápoje. Raňajkové cereálie, o ktorých v reklamách počujete, že sú zdraviu prospešné, tiež obsahujú veľké množstvo cukru. Ale napadlo by vás, že sa cukor pridáva aj do pečiva?
Ako nahradiť biely cukor v jedálničku
Nahraďte ho inými sladidlami
Všade tam kde to ide, nahraďte cukor za iné sladidlá. Môžete použiť nasledujúce:
- trstinový cukor – obsahuje rovnako energie ako biely cukor, ale obsahuje navyše vlákninu, vitamíny a minerály
- melasa – vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru, ale má vysoký obsah minerálov a živín
- med
- javorový sirup – je prírodná látka, ktorá sa získava z miazgy javora
- stévia – je rastlina s nízkou kalorickou hodnotou, ktorá je ale veľmi sladká (oveľa viac ako cukor), preto ju používajte opatrne
- agáve sirup – je tiež sladší ako sirup
- ovocie čerstvé alebo sušené – použite napríklad na ochutenie bieleho jogurtu
Obmedzte jeho používanie
Postupne prestaňte sladiť kávu a čaj, kupujte si džúsy bez pridaného cukru. Nepite sladené a farbené limonády, obmedzte sladkosti. Pri varení a pečení dávajte menšie množstvo cukru ako sa píše v receptoch.
Pozor na výrobky, na ktorých je napísané, že sú bez cukru, pretože tie obsahujú umelé sladidlá, ktoré tiež nie sú zdraviu prospešné.