PrečoZdravie a krása

Ako a prečo nahradiť biely cukor?

biely cukorUrčite ste počuli, že sa cukru tiež hovorí biely jed. Prečo cukor toľko škodí? Možno ho nejako nahradiť? Na tieto otázky vám odpovieme v článku. Ako a prečo nahradiť biely cukor?

Biely cukor a jeho vplyv na zdravie

Biely cukor sa vyrába z cukrovej repy rafináciou. To je proces, kedy sa cukor chemicky čistí od nežiaducich nečistôt. Dochádza pri ňom ale i k odstráneniu minerálov a vitamínov.

Cukor je silne návykový, má vplyv na vznik srdcových ochorení, pri nadmernej konzumácii zvyšuje riziko obezity, vysokého krvného tlaku, zvyšuje sa hladina cukru v krvi alebo hodnota „zlého cholesterolu“.

Veľké množstvo cukru zapríčiňuje oslabenie imunity a prispieva k vzniku zubného kazu. Pretože narúša rovnováhu minerálnych látok v tele, podieľa sa na vzniku osteoporózy. Cukor narúša črevnú mikroflóru a je kyselinotvorný, takže podporuje rast kvasiniek, tzn. zvýšený výskyt kvasinkových infekcií.

Výskyt bieleho cukru v potravinách

Pretože je cukor návykový a výrobcovia nás chcú donútiť, aby sme kupovali ich výrobky, pridáva sa aj do potravín, kde by ste ho nečakali. Preto ak sa chcete cukru vyhnúť, čítajte pozorne etikety a zloženie potravín.

Veľké množstvo obsahuje napríklad kečup, jedlá pre deti, ochutené jogurty a mlieka, malinovky, džúsy i alkoholické nápoje. Raňajkové cereálie, o ktorých v reklamách počujete, že sú zdraviu prospešné, tiež obsahujú veľké množstvo cukru. Ale napadlo by vás, že sa cukor pridáva aj do pečiva?

Ako nahradiť biely cukor v jedálničku

Nahraďte ho inými sladidlami

Všade tam kde to ide, nahraďte cukor za iné sladidlá. Môžete použiť nasledujúce:

  • trstinový cukor – obsahuje rovnako energie ako biely cukor, ale obsahuje navyše vlákninu, vitamíny a minerály
  • melasa – vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru, ale má vysoký obsah minerálov a živín
  • med
  • javorový sirup – je prírodná látka, ktorá sa získava z miazgy javora
  • stévia – je rastlina s nízkou kalorickou hodnotou, ktorá je ale veľmi sladká (oveľa viac ako cukor), preto ju používajte opatrne
  • agáve sirup – je tiež sladší ako sirup
  • ovocie čerstvé alebo sušené – použite napríklad na ochutenie bieleho jogurtu

Obmedzte jeho používanie

med nahrada bieleho cukruPostupne prestaňte sladiť kávu a čaj, kupujte si džúsy bez pridaného cukru. Nepite sladené a farbené limonády, obmedzte sladkosti. Pri varení a pečení dávajte menšie množstvo cukru ako sa píše v receptoch.

Pozor na výrobky, na ktorých je napísané, že sú bez cukru, pretože tie obsahujú umelé sladidlá, ktoré tiež nie sú zdraviu prospešné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button