Ako si vybrať

Ako vybrať exotické ovocie?

exotické ovocie a jeho výberV období okolo Vianoc sa začína v obchodoch objavovať rôzne exotické ovocie, ktoré nieje na tak úplne bežné. Nie každý predavač je schopný poradiť pri výbere a preto v našom článku nájdete prehľad tropického ovocia, s ktorým sa v zimnom období najčastejšie stretnete.

Typické exotické ovocie:

Ananás

Ananás býva niekedy označovaný ako kráľ ovocia. Keď je správne zrelý, má výbornú, lahodnú chuť a vôňu. Ananás obsahuje enzým bromelín, ktorý pomáha pri trávení. Správne zrelý ananás poznáte podľa vnútorných lístkov. Skúste jeden vytrhnúť, keď to ide ťažko, je ananás nedozretý, ak to ide príliš ľahko, je prezretý.

Lístky správne zrelého ananásu kladú ľahký odpor. Pri nákupe si dajte pozor na pleseň. Najčastejšie sa objavuje v spodnej časti plodu, okolo odrezaného stvolu. Nekupujte tiež plody, ktoré majú vyschnutý listový chochol. Ananás sa nesmie skladovať v chladničke, už pri 5°C hnije.

Avokádo

avokádoAvokádo je zelenina s vysokým obsahom tuku. Ten je ľahko stráviteľný a priaznivo ovplyvňuje obsah cholesterolu v krvi. Šupka je zelená a pod ňou žltkastá dužina s maslovou chuťou.

Plod má uprostred veľké hnedé semeno. Správne zrelé avokádo je na dotyk mäkké a šupka sa začína zafarbovať do hnedej až čiernej farby. Avokádo sa používa do nátierok, šalátov a mexických jedál.

Kaki

výber exotického ovociaKaki churma je plod, ktorý sa k nám dovážal už za totality. Plody stačí len rozrezať a dužinu vyjesť lyžičkou. Správne zrelé kaki je mäkké, sýto oranžové až červenkasté. Veľmi rýchlo sa v zrelosti kazí, preto sú v obchodoch plody nedozreté, trpké.

Po nákupe ho dajte na teplé miesto a nechajte dozrieť. Čím je mäkší, tým sladší plod bude. Kaki obsahuje vitamíny C a A, jeho pravidelná konzumácia znižuje hladinu cholesterolu.

Kiwano

Kiwano je exotické ovocie príbuzné melónom a uhorkám. Oválny žlto-oranžový plod s ostňami obsahuje tmavozelenú dužinu s veľkými zrniečkami. Dužina má konzistenciu želé. Chuťou Kiwano pripomína uhorku s banánom.

Používa sa rovnako ako kivi. Pri nákupe nesmie byť plod otlačený a nesmú na ňom byť škvrny. Skladuje sa pri izbovej teplote.

Kumquat

Najmenšie citrusové ovocie sa je celé aj so šupkou. Je bohaté na vápnik a vitamín C. Výborne sa hodí na prípravu džemov, šalátov a náplní do mäsových rolád.

Pri nákupe pozor na hnilobu, plody musia byť pevné, kôra bez porušenia a farba sýto oranžová ako u pomaranča.

Liči

Liči pochádza z Číny, hovorí sa mu čínska slivka. Má tvrdú drsnú šupku, ktorá sa ľahko v prstoch rozlúpte. Pod ňou je pružná, biela, sladká dužina s vôňou ruže (ja osobne cítim vôňu pelargónie). Vnútri plodu je oválna kôstka. Sušené liči chuťou pripomína hrozienka.

Pri nákupe berte len ovocie s neporušenou šupkou. Liči obsahuje veľa vitamínu C a konzumácia plodov pomáha pri prekyslení žalúdka.

Exotické ovocie ako je napríklad mango a papáya

Mango je pre niekoho najchutnejšie exotické ovocie. Pri výbere nie je farba šupky kritériom zrelosti, existuje veľa druhov a niektoré z nich sú aj v konzumnej zrelosti zelené. Mango je správne zrelé, keď zmäkne a začne príjemne voňať.

Dužina je sladká, chuťou pripomína marhule a ananás s ľahkou terpentínovou príchuťou. Najlepšie je čerstvé.

Pápaya

exotické ovocie ako je papayaPápaya je veľmi drahé exotické ovocie a k videniu je zriedka. Dováža sa letecky a takmer vždy je nezrelé.

Kto ochutnal zrelú pápayu na dovolenke, ovocie predávané u nás ho neuspokojí. Dužina je ružovkastá, sladká, chutí podobne ako melón, ale je krémovejšia.

Uprostred má dutinu s čiernymi zrniečkami. Uvádza sa, že sú mierne jedovaté. Majú pálčivú chuť a niekde sa používajú ako korenie. Pápaya obsahuje enzým Papin, ktorý podporuje trávenie.

Physalis

Physalis čiže machovka má osviežujúcu sladkokyslú chuť podobnú egrešom. Plod sa skrýva vo vnútri „lampióniku“. Plody musia byť hladké a pevné ako čerešne. P

oužívajú sa do šalátov, dezertov, pripravujú sa z nej kompóty, likéry a džemy. Toto ovocie je veľmi dekoratívne.

Pitahaya

Pitahaya čiže dračie ovocie je plod kaktusu. Na našom trhu sa stretávame predovšetkým s červenou variantou, ale existuje aj žltá pitahaya, ktorá je sladšia.

Zrelá je sýto červená a má pevnú konzistenciu. Dužina je krehká, chuťou podobná kivi, ale menej výrazná. Je sa čerstvá, nakrájaná na plátky, alebo rozpolená a vydlabáva sa lyžičkou. Pred konzumáciou ju dajte vychladiť.

Granátové jablko

Granátové jablko je exotické ovocie, ktoré pochádza zo Stredomoria, kde rastie aj vo voľnej prírode. Plod má červenú kožovitú šupku a vnútri obsahuje množstvo okrúhlych zrniečok s nakyslou šťavou a malé kôstky. Z granátového jablka sa vyrába grenadína.

Šťava z granátového jabĺčka znižuje krvný tlak. Pri nákupe vyberáme plody s neporušenou šupkou. Doma ho skladujeme v chladničke, pri izbovej teplote vysychá.

Na záver nám ostáva exotické ovocie ako je karambola a tamarínd

Karambola má tvar podlhovastej päťcípej hviezdy s hladkou šupkou. Plod sa je celý so šupkou aj zrniečkami. Obsahuje veľa vitamínu C, vápnika, železa a fosforu.

Nakrájaná na plátky sa používa ako dekorácia pokrmov. Má sladkokyslú nevýraznú chuť. Správne zrelá karambola má hnedasté rebrá.

Tamarínd

Tamarind sa dováža nedozretý a často ho obchodníci nechávajú v nevhodných podmienkach, preto chuť je tiež iná, než poznáte z dovoleniek.

Tamarind sa používa pri príprave nápojov, pôsobí ľahko preháňavo, do špeciálnych omáčok atď. Dreň je silne sladkokyslá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button