Blog Archives

Ako uvariť cibuľovú omáčku?

cibuľová omáčka

Prinášame dva dobré recepty na cibuľovú omáčku. Cibuľovú omáčku zvyčajne pripravujeme k mäsám, ktoré už sú nejako tepelne upravené alebo k varenej zelenine či strukovinám. A prednosti v kuchyni? Cibuľová omáčka je rýchla, lacná a jej príprava je jednoduchá. Ako urobiť cibuľovú omáčku na rôzne spôsoby? Prinášame dva kulinárske tipy.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť slivkové čátní?

pripraviť slivkové čátní

Slivkové čátní povýši aj celkom obyčajné jedlo na pochúťku. Táto exotická slivková delikatesa, ktorá sa však už u nás “zabývala”, sa síce najlepšie hodí k pokrmom s ryžou, no môžeme ju podávať aj k iným pokrmom. Každý kuchár či kuchárka pripravuje slivkové čatní viac menej po svojom. Ponúkame jeden z mnohých receptov, ako slivkové čatní pripraviť, a to vo veľmi pikantnej a ostrej variante.

Čítať ďalej »

Ako urobiť domácu tatársku omáčku?

Recept na domácu tatársku omáčku. Prečo kupujeme tatárske omáčky vyrobené z podivných vecí, keď si môžeme urobiť tatársku omáčku doma? Domáca tatárska omáčka je rýchla, lacná, a pretože použijeme len dobré základné suroviny, nedá sa s ňou porovnať žiadna na trhu ponúkaná. Kto spozná – bude súhlasiť. Kto nepozná, nech skúsi napríklad tú podľa nášho návodu a už nebude chcieť žiadnu inú. Prinášame recepty na klasickú domácu tatársku omáčku, na …

Čítať ďalej »

Ako urobiť výbornú omáčku na cestoviny?

Ako urobiť výbornú omáčku na cestoviny

Nivová omáčka na cestoviny – smotanová omáčka s Nivou. Pripravme si dnes spoločne vynikajúcu omáčku na cestoviny s Nivou, ktorá povýši cestovinový obed alebo večeru na oveľa vyššiu úroveň, pre svoju výraznú a nezameniteľnú chuť nivy. Základom tejto nivovej omáčky, respektíve syrovej omáčky, je smotana. Čerstvá bazalka alebo tymián dodajú omáčke k cestovinám šmrnc.

Čítať ďalej »

Ako urobiť paradajkový kečup?

domáci kečup

Paradajkový kečup je pikantná studená pochutina, ktorú možno v menšom množstve použiť aj ako studenú omáčku. Ako je známe, kečup majú v obľube najmä deti a mládež, u ktorých paradajkový kečup víťazí nad tradičnou horčicou. Domáci kečup z paradajok sa môže pripravovať v rôznych variantoch. Prinášame jeden všeobecný návod, ako urobiť paradajkový kečup.

Čítať ďalej »

Ako urobiť holandskú omáčku?

ako pripraviť holandskú omáčku

Pripraviť pravú domácu holandskú omáčku nieje len tak. Holandská omáčka je zvláštna tým, že sa vôbec nevarí. Pri príprave holandskej omáčky budete pracovať s vodným kúpeľom. Nejde o nič zložité, jej príprava je veľmi jednoduchá a hlavne krátka. Navyše vás nebude, čo sa týka ingrediencii, veľa stáť, keďže do nej nebudete potrebovať nič špeciálne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť omáčku takpovediac “po holandsky”.

Čítať ďalej »

Ako urobiť pomarančovú omáčku?

pomarančovú omáčku

Tento zaujímavý recept na pomarančovú omáčku sa najlepšie podáva spolu s teplým mäsom alebo k studenému múčniku. Ide o veľmi jednoduchý recept, ktorý zvládne aj úplný začiatočník. Maslo, múka či biele víno, to všetko sú obyčajné prísady, takže nebudete potrebovať žiadne špeciálne korenie či sladidlá. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť túto jednoduchú ale za to skvelú pomarančovú omáčku.

Čítať ďalej »

Ako urobiť lekvárovú omáčku?

lekvárovú omáčku

Ovocné omáčky, a samozrejme konkrétne aj túto lekvárovú omáčku, môžete využiť nielen k sladkým jedlám, ale taktiež ako perfektný doplnok k rôznym druhom mäsa. Ide o veľmi jednoduchý recept, takže sa nemusíte ničoho zložitého obávať a už vôbec nie nejakých komplikovaných procedúr či prísad. Všetko čo budete na to potrebovať máte určite aj doma. Tento recept vám zaberie veľmi málo času, takže ide o perfektnú omáčku, ak nemáte čas na …

Čítať ďalej »

Ako urobiť omáčku aioli?

omáčka aioli

Aioli je tradičná cesnaková omáčka podávaná k rybám aj grilovanému mäsu. Aioli sa zvyčajne pripravuje z cesnaku, olivového oleja, citrónovej šťavy a vaječných žĺtkov. Receptov na omáčku aioli je ale viac, obdobou v Katalánsku je omáčka allioli alebo aillade pre zmenu vo Francúzsku.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť mäso v hubovej omáčke?

jahňacie mäso s hubovou omáčkou

Omáčka je nenáročná na suroviny, vystačíte si s minimom, aby vyniklo spojenie húb a mäsa. Pri použití hydinového mäsa bude omáčka svetlejšia, najtmavšia je z mäsa hovädzieho. Pokrm môžeme pripraviť z čerstvých aj sušených, vopred namočených húb. Zo sušených bude mať intenzívnejšiu hubovú chuť. Farbu ovplyvníte aj výberom húb, najlepšia je ich zmes. Prečítajte si recept ako pripraviť mäso v hubovej omáčke.

Čítať ďalej »