Blog Archives

Ako pripraviť šalátovú zálievku do zásoby?

recept na šalátovú zálievku

Chceli by ste si pripraviť šalátovú zálievku do zásoby? Konzumácia šalátov z čerstvej zeleniny je hlavne počas letného obdobia veľmi prospešná činnosť. A šalát sa samozrejme nezaobíde bez zálievky, ktorá mu dodá výraznejšiu chuť. Ak sa vám už nechce zakaždým pripravovať čerstvú zálievku, vyskúšajte náš tip na šalátovú zálievku vinaigrette, ktorú si môžete v rôznych obmenách pripraviť do zásoby.

Čítať ďalej »

Ako urobiť domáce dipy ku grilovanému mäsu?

domáce dipy na gril

Teplé počasie zvádza nielen k posedeniu vonku ale aj k obľúbenej spoločenskej aktivite – grilovaniu a s grilovaním sa samozrejme viažu aj domáce dipy. Skúste svojím hosťom tento krát neponúknuť k mäsu obyčajný a nudný kečup a horčicu ale prekvapte ich domácim dipom. Príprava dipov vám zaberie len pár minút a hostia príjemnú zmenu určite ocenia. Samotný pojem „dip“ sa u nás zahniezdil len nedávno a mohli by sme ho nahradiť pojmom „studená omáčka“, ktorá sa obvykle servíruje v malých miskách …

Čítať ďalej »

Ako vyrobiť domácu medovú horčicu?

medovú horčicu

Chceli by ste si pripraviť doma vlastnú domácu medovú horčicu? Obyčajná kupovaná horčica sa bohužiaľ nezaobíde bez bieleho repného cukru. Tie kvalitnejšie sú zas pomerne drahé, aj napriek tomu, že obsahujú len pár surovín. Skúste si preto vyrobiť medovú horčicu priamo u vás doma, ktorej príprava je naozaj veľmi jednoduchá a výslednú chuť, štruktúru aj farbu horčice si môžete prispôsobiť vaším vlastným potrebám.

Čítať ďalej »

Ako namiešať omáčky a marinády na grilovanie?

recepty na marinády na grilovanie

Každý správny fanúšik grilovania si uvedomuje, aké sú dôležité omáčky a marinády na grilovanie. Grilovanie sa rozmohlo omnoho viac oproti tradičnému opekaniu špekačiek nad ohňom. Organizujú sa dokonca aj súťaže o najchutnejší a najoriginálnejší recept na grile. Aj vás baví skúšať rôzne druhy marinád a omáčok a vytvárať tak nové, neotrepané kombinácie surovín? V takom prípade sú tieto 4 recepty určené práve pre vás.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť cesnakový dip ku grilovanému mäsu a zelenine?

cesnakový dip

Dip, resp. v tomto prípade cesnakový dip, je omáčka, ktorá sa podáva samostatne v miskách a slúži k namáčaniu ďalších druhov potravín. Dip sa podáva najčastejšiu ku zelenine, grilovanému mäsu a k slanému pečivu. Na rozdiel od dresingu je dip hustejší a nemá obsahovať väčšie kúsky, všetko ma byť jemne pokrájané alebo postrúhané. Ponúkame vám skvelý recept na dip z cesnaku.

Čítať ďalej »

Ako uvariť rajskú omáčku z čerstvých rajčín?

príprava rajskej omáčky

Rajskú omáčku môžeme zaradiť medzi najobľúbenejšie pokrmy slovenských a českých kuchýň. Nájdete ju na jedálničku vo všetkých školách, v reštauráciách ale aj v obyčajných jedálňach. Väčšinou sa pri jej príprave používa rajčinový pretlak, v horšom prípade postačí aj kečup. Najlepšiu omáčku však získate z čerstvých, veľmi zrelých až prezrelých rajčín. Aj tu platí heslo: 100 ľudí, 100 chutí, preto berte nasledujúci recept len orientačne a omáčku si dochuťte podľa vlastného uváženia. Niekto ju má radšej sladšiu, …

Čítať ďalej »

Ako pripraviť marinádu na grilovanie?

ako pripraviť marinádu na grilovanie

Výborný recept na marinádu na grilovanie. Na grilovanie neodmysliteľne patria marinády. S ich pomocou vytvoríme z rovnakého druhu mäsa pokrmy rôznych chutí a vôní. Marinovať sa dajú aj niektoré druhy zeleniny, k najobľúbenejším patria baklažány a cukety. Vyznačujú sa tým, že úplne prijmú chuť korenia a surovín, v ktorých boli naložené. Pri príprave marinád prednostne používame čerstvé bylinky – dodajú skvelú chuť a arómu.

Čítať ďalej »

Ako si urobiť bylinkový ocot?

recept na bylinkový ocot

Poznáte bylinkový ocot? Ak nie, verte, že to je výborná vec na ochutenie šalátov či omáčok, ktorú si môžete ľahko vyrobiť doma a zužitkovať bylinky, ktoré vám rastú na záhrade či v kvetináči. Pri výrobe bylinkového octu sa používa kvalitný ocot, nie ten obyčajný kvasný liehový, ktorý nášmu telu neprospieva. Preto je bylinkový ocot taktiež veľmi zdravý. V našom článku nájdete postup, ako si urobiť domáci bylinkový ocot.

Čítať ďalej »

Ako urobiť žihľavové pesto?

žihľavové pesto

Dnes si ukážeme recept na žihľavové pesto. Pesto je hustá zmes byliniek, oleja, orechov, semienok, soli, cesnaku a syra. Slúži na ochutenie cestovín alebo šalátov. Pesto možno vyrobiť z mnohých druhov byliniek, šalátov a prísad. Je výhodné mať pesto v zásobe, na rýchly obed alebo večeru príde vhod. Pripravte si skvelé žihľavové pesto podľa nasledujúceho receptu.

Čítať ďalej »

Ako urobiť chutnú chrenovú omáčku?

chrenovú omáčku

Chrenovú omáčku máme väčšinou zaradenú medzi nie moc chutné jedlá školských a závodných kuchýň. Chrenová omáčka ale môže byť veľkou pochúťkou v prípade že keď si ju pripravíme naozaj poctivo. Omáčka z chrenu je rýchla, zdravá, chutná, a aj napriek použitiu drahších ingrediencií je vo výsledku lacná. Prinášame recept a návod, ako uvariť tú najchutnejšiu domácu chrenovú omáčku, akú ste kedy jedli.

Čítať ďalej »

Ako uvariť rajčinovú omáčku na zimu?

príprava rajčinovej omáčky

V dnešnej dobe môžete prekvapivo vidieť opakujúci sa trend, kedy si rodiny v domácnostiach pripravujú rajčinovú omáčku na zimu. Stále viac a viac ľuďom záleží na tom, čo jedia a tým pádom im priemyslovo vyrobené konzervy, dochutené samými „éčkami“, nevyhovujú. Na trhu sa však dá kúpiť sezónna zelenina od drobných pestovateľov za priaznivé ceny a preto mnohí ľudia skôr radšej zavárajú zeleninu, ako by si ju mali kupovať. Ak takisto patríte medzi tzv. „samozásobiteľov“ a ak …

Čítať ďalej »

Ako urobiť omáčku z fazuľových strukov?

Ako urobiť omáčku z fazuľových strukov

Omáčka z fazuľových strukov patrí k rýchlym typicky letným jedlám, pretože aj keď sa môže pripravovať zfazuliek nakladaných alebo mrazených, z čerstvých fazuľových strukov chutí najlepšie. A čerstvé fazuľové struky sú k dispozícii jedine v lete. Omáčku z fazuľových strukov môžete pre svoju nutričnú hodnotu zaradiť aj pri rôznych odľahčovacích a šetriacich diétach. Ako urobiť omáčku z fazuľových strukov? Prinášame niekoľko tipov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť paradajkovú omáčku?

Ako urobiť paradajkovú omáčku

Paradajková omáčka nemusí nutne byť tou, ktorá slovenského stravníka sprevádza od materskej školy až po jedáleň v domove seniorov, a ktorá je skúšobným kameňom každej kuchárky. Trochu alibisticky výraz paradajková omáčka nám otvára priestor ku kreativite. Ako urobiť paradajkovú omáčku, aj keď napríklad varenie nie je našou najsilnejšou stránkou?

Čítať ďalej »

Ako uvariť cibuľovú omáčku?

cibuľová omáčka

Prinášame dva dobré recepty na cibuľovú omáčku. Cibuľovú omáčku zvyčajne pripravujeme k mäsám, ktoré už sú nejako tepelne upravené alebo k varenej zelenine či strukovinám. A prednosti v kuchyni? Cibuľová omáčka je rýchla, lacná a jej príprava je jednoduchá. Ako urobiť cibuľovú omáčku na rôzne spôsoby? Prinášame dva kulinárske tipy.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť slivkové čátní?

pripraviť slivkové čátní

Slivkové čátní povýši aj celkom obyčajné jedlo na pochúťku. Táto exotická slivková delikatesa, ktorá sa však už u nás “zabývala”, sa síce najlepšie hodí k pokrmom s ryžou, no môžeme ju podávať aj k iným pokrmom. Každý kuchár či kuchárka pripravuje slivkové čatní viac menej po svojom. Ponúkame jeden z mnohých receptov, ako slivkové čatní pripraviť, a to vo veľmi pikantnej a ostrej variante.

Čítať ďalej »

Ako urobiť domácu tatársku omáčku?

Recept na domácu tatársku omáčku. Prečo kupujeme tatárske omáčky vyrobené z podivných vecí, keď si môžeme urobiť tatársku omáčku doma? Domáca tatárska omáčka je rýchla, lacná, a pretože použijeme len dobré základné suroviny, nedá sa s ňou porovnať žiadna na trhu ponúkaná. Kto spozná – bude súhlasiť. Kto nepozná, nech skúsi napríklad tú podľa nášho návodu a už nebude chcieť žiadnu inú. Prinášame recepty na klasickú domácu tatársku omáčku, na …

Čítať ďalej »