Blog Archives

Ako upiecť syrové pečivo?

syrovy zakusok

Syrové pečivo sa hodí ako pohostenie k vínu, na rôzne oslavy, alebo len tak, keď máme chuť na sladké. Je trvanlivé, takže vydrží nejakú dobu, ak ho teda hneď nezjete. Veľkosť pečiva si tiež môžete určiť sami, buď malé krekery alebo väčšie koláčiky. Zdobíme podľa toho, čo máme radi. My odporúčame posypané sezamom, s mandľami alebo makom. Ak vynecháte posyp, vynikne zase štruktúra rolády.

Čítať ďalej »

Ako urobiť pohánku s fazuľkami?

Ako si môžeme doma urobiť výbornú pohánku s fazuľkami? Pohánka bola v nedávnej minulosti zanedbávaná, dnes je naopak ospevovaná. Obsahuje mnoho prospešných látok ako je rutín, ktorý prospieva pružnosti ciev. Pohánka je významným zdrojom minerálnych látok, vitamínov a vlákniny. Uvariť pohánku je veľmi jednoduchá záležitosť, takže variť zdravo môže každý. A keď sa jedná o pohánku so zelenými fazuľkami, o zdravý obed je postarané. Ako uvariť pohánku s fazuľkami, aby bolo …

Čítať ďalej »

Ako si vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača?

Ako si môžeme vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača? Domáca výroba potravín má nesporne veľa výhod. Po prvé viete presne, z čoho sa výrobok skladá a môžete sa tak spoľahlivo vyhnúť potencionálne nebezpečným konzervantom, náhradám, farbivám, dochucovadlám či éčkam. Po druhé si naozaj pochutnáte, pretože viete, ako je vami vyrobená potravina čerstvá. A za tretie spravidla veľmi výrazne ušetríte. Ako napríklad na domácom jogurte. Poďte sa pozrieť spolu so mnou, ako …

Čítať ďalej »

Ako uvariť zemiakovú knedľu?

knedla zo zemiakov

Hoci sa recept na zemiakovú knedľu nejaví zložito, nie je tomu tak. Aby ste uvarili výbornú zemiakovú knedľu, je potrebné dodržať niekoľko dôležitých zásad, na ktoré sa môžeme teraz spoločne pozrieť. Ako uvariť výbornú zemiakovú knedľu vám poradia nasledujúce riadky.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zemiakové placky s bylinkovou čapičkou?

zemiakové placky s bylinkovou čapičkou

Premýšľate nad tým, že si pripravíte doma zemiakové placky s bylinkovou čapičkou? Ak máte viacčlennú rodinu, je to trochu náročnejšie vzhľadom k príprave a vyprážaniu zemiakových placiek. Avšak ak ste rozhodnutí zemiakové placky pripraviť, zaručene si všetci na nich pochutnáte. Obohaťte klasické zemiakové placky bylinkovou omáčkou s cesnakom. Vďaka tejto omáčke budú placky chutnejšie a pikantnejšie.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zemiakové placky?

zemiakové placky

So zemiakovými plackami to je asi tak – skoro každý ich veľmi rád jej, ale takmer nikto ich nechce robiť. Vyžadujú určitú prípravu, cesto je “zákerné”, váľanie vyžaduje presnú ruku … Všetky úskalia sa dajú zdolať, keď vieme, ako urobiť zemiakové placky. Prinášame recept na zemiakové placky “ako od babičky”.

Čítať ďalej »

Ako urobiť krkonošské podlesníky?

zemiakové krkonošské podlesníky

Pripraviť krkonošský podlesník nie je ťažké, a ani recept uvedený v článku nie je potrebné striktne dodržiavať – v každej domácnosti sa podlesníky robili a robia podľa rodinných zvyklostí. Prinášame základný recept na krkonošské podlesníky a návod, ako ich robiť. Tiež sme pridali poznámku, čo najlepšie krkonošské podlesníky okorení. 

Čítať ďalej »

Ako pripraviť včelie úliky?

včelie úliky

Recept na včelie úliky. Včelie úliky alebo ináč aj osie hniezda majú medzi gazdinkami punc prácnych cukroviniek. Ale so správne vypracovanou hmotou a starostlivo vyšľahaným krémom sa z tvorby tohto zákusku stane zábava. A navyše báječná rumová aróma včelích úlikov by rozhodne nemala chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Prinášame vám recept na nepečené vianočné pečivo, včelie úliky, krok za krokom.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť žemľovku z hriankového chleba?

Chrumkavá a dozlatista prepečená žemľovka, ktorá vonia po škorici a vanilke, s veľkou dávkou pokrájaných jabĺk obohatených vlákninovou hodnotou, to je klasika, ktorá má v slovenskej kuchyni svoje miesto. Jej príprava je jednoduchá, finančne nenáročná a hlavne – chutí výborne. Recept ako pripraviť žemľovku z hriankového chleba.

Čítať ďalej »

Ako variť z hlávkovej kapusty?

Ako variť z kapusty

Tipy a zabudnuté recepty na jedlá z hlávkovej kapusty. Keď je kapusta, nie je hlad. Kapusta je lacné, dobré, zdravé a celoročne dostupné jedlo. Aj keď najlepšie chutí mladá letná kapusta, recepty môžete využiť aj pre zimnú hlávkovú kapustu. Ponúkame pár tipov pre inšpiráciu a niekoľko receptov na jedlá, ktorých hlavnou zložkou je hlávková kapusta.

Čítať ďalej »

Ako využívať plané rastliny v kuchyni?

šťaveľ kyslý

Ako variť z planých rastlín? Plané rastliny – čo nás vedie k tomu, že sa stále viac zaujímame o možnosti ich konzumácie? A vieme čo a ako v kuchyni využiť? Prinášam vám tipy, ako niektorými planými rastlinami urobiť náš jedálniček zdravší alebo chuťovo zaujímavejší. Pozývam vás k spoločnému vareniu. Naše menu: šťaveľová polievka, vyprážaný skorocel a na príjemné posedenie ružová šťava.

Čítať ďalej »

Ako urobiť karfiolový mozoček?

Ako urobiť karfiolový mozoček

Príprava karfiolu á la mozoček. Hoci mozog nie je v súčasnej gastronómii zrovna veľkým hitom a je značné množstvo ľudí, ktorí skutočný mozoček nikdy neochutnali (a ani nechcú ochutnať), príprava jedál á la mozoček je všeobecne známy pojem. Prinášame návod, ako urobiť karfiolový mozoček, a pre zasmiatie jeden starší recept na prípravu karfiolového mozočku.

Čítať ďalej »

Ako urobiť vyprážaný karfiol?

Ako urobiť vyprážaný karfiol

Vyprážaný karfiol, nové zemiaky a uhorkový šalát, to je kombinácia, ktoré na poludňajšom menu v reštaurácii odolá málokto. Vyprážaný karfiol si objednávajú hlavne ženy (dobre vedia, aké pracné je to jedlo), a tiež ľudia žijúci samy – pripravovať vyprážaný karfiol pre jednu osobu sa zvyčajne nikomu nechce. Ale karfiol nie je nutné smažiť len v klasickom trojobale. Ako urobiť vyprážaný karfiol inak a možno aj menej pracne? Ponúkame niekoľko možností.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť krkonošské kyselo?

ako si pripraviť pravé krkonošské kyselo

Kyselo nie je kyslé, to len Trautenberk v Krkonošských rozprávkach takto hneval. Správne krkonošské kyselo má ľahko chlebovú vôňu, a po chlebe tiež trochu chutí. Tiež vonia hubami, rascou a čerstvými vajíčkami na masle. Pravé krkonošské kyselo sa varí z chlebového kvásku. Prinášam vám recept, ako uvariť krkonošské kyselo – hutnú chlebovú polievku – aj v ktoromkoľvek inom regióne.

Čítať ďalej »

Ako využiť tofu v kuchyni?

využiť tofu v kuchyni

Využívať tofu v kuchyni nie je u nás veľmi bežná záležitosť, čo je samozrejme veľká škoda. Tofu je totiž dokonale diétne a navyše obsahuje dôležité vitamíny a minerály. Výborne nahradí všetky chute, takže sa dá pridať prakticky kamkoľvek.

Čítať ďalej »