Blog Archives

Ako upiecť ríbezľový chlebík?

ríbezľový chlebík a jeho príprava

Ríbezľový chlebík sa dá považovať za nevyhnutnú súčasť leta. Chlebíček s ríbezľami si môžete upiecť jednoducho a rýchlo aj bez váženia surovín. Suroviny stačí len odmeriavať pomocou polievkovej lyžice. Lyžica by mala byť vždy mierne kopcovitá. Množstvo cesta na ríbezľový chlebíček si určite podľa veľkosti formy. Do klasickej formy na srnčí chrbát sa vojde cesto zo 4 vajec (množstvo ostatných surovín sa dá ľahko prepočítať). Využite úrodu červených ríbezlí a upečte si doma …

Čítať ďalej »

Ako pripraviť zemiakové langoše?

ako pripraviť zemiakové langoše

Zemiakové langoše majú pôvod v Maďarsku, jedná sa totiž o jednu zo špecialít tamojšej kuchyne. Langoše sú kysnuté, tenké, smažené placky, ktoré sa môžu rôzne dochucovať. Langoše sú obľúbeným stánkovým občerstvením na pouličných akciách a trhoch. Receptov na langoše existuje veľké množstvo a jeden z nich si môžete prečítať práve tu. Ponúkame vám recept na langoše zo zemiakového cesta, ktorý je typickým maďarským jedlom.

Čítať ďalej »

Ako upiecť syrové tyčinky kreatívnym spôsobom?

tyčinky zo syru

Dnes si ukážeme recept na syrové tyčinky. Chceme prichystať slané zákusky, ale forma tradičných tyčiniek nám pripadá fádna? Môžeme sa s nimi “vyhrať” a urobiť kreatívne slané pohostenie. Pretože ale každej kreativite musí nevyhnutne predchádzať zvládnutie poctivého remesla, ponúkame predovšetkým recept na výborné syrové tyčinky. Ako si s cestom podľa osvedčeného výborného receptu poradíme, je potom už vecou vlastnej voľby.

Čítať ďalej »

Ako urobiť mrkvovú omáčku?

Ako urobiť mrkvovú omáčku

Mrkvová omáčka síce nepatrí k najfrekventovanejším slovenským jedlám, ale niekedy môže byť príjemným spestrením jedálneho lístka. Mrkvovú omáčku si dajú radi ľudia, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú jesť mäso, ale rovnako tak môžeme mrkvovú omáčku podávať k rozlične upravenému mäsu. Ako urobiť chutnú mrkvovú omáčku?

Čítať ďalej »

Ako urobiť karfiolový nákyp?

Ako urobiť karfiolový nákyp

Pripraviť karfiolový nákyp, to už tak trochu patrí vyššej triedy domáceho varenia. Na ceste k hotovému karfiolovému nákypu číha niekoľko nástrah, ktoré môžu spôsobiť chyby v hotovom produkte ťažko odstrániteľné. Ako urobiť karfiolový nákyp a na čo dať pri varení pozor? Prinášame recept a niekoľko postrehov z praxe.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zapečený chleba s brokolicou?

chutný zapečený chleba s brokolicou

Už ste brokolicu vyskúšali na všetky možné spôsoby? Ako by nie, veď táto zdravá zelenina umožňuje množstvo variantov. Brokolica sa stáva čoraz častejšie súčasťou takzvaného zdravého jedálnička. A tak jeme brokolicu ako hlavné jedlo, alebo ako prílohu, ale poslúži aj ako dobré raňajky alebo večera. Ak sa chcete viac nasýtiť a vašu predstavu by splnil chlieb, zapečte ho s brokolicou. Príprava je rýchla, jednoduchá aj úsporná. A navyše – určite …

Čítať ďalej »

Ako urobiť karfiolové placky?

Karfiolové palacinky

Karfiolové placky sú akýmsi kompromisom, či riešením pre kuchárov, ktorí neradi pripravujú vyprážaný alebo obaľovaný karfiol. Karfiolové placky chutia skoro, naozaj skoro tak, ako obaľovaný karfiol, ale je s nimi oveľa menej práce. Prinášame recept na karfiolové placky predovšetkým pre tých, ktorí chcú mať uvarené rýchlo, a pritom efektne.

Čítať ďalej »

Ako urobiť obaľovaný karfiol?

Ako urobiť obaľovaný karfiol

Obaľovaný karfiol je jedlo, kvôli ktorému sa dosť často ponáhľame domov. Takisto majitelia reštaurácií vedia, že obaľovaný karfiol na jedálnom lístku je stávka na istotu. Pripraviť takto karfiol je pomerne “piplavá” práca s množstvom použitého riadu. Ako urobiť obaľovaný karfiol, aby potom nebolo treba upratať celú kuchyňu?

Čítať ďalej »

Ako urobiť dusenú mrkvu s hráškom?

Dusenú mrkvu s hráškom majú rady hlavne deti. Jemná sladkokyslá chuť im vyhovuje a guľaté hrášky v oranžovej mrkve sa im páčia. Dusenú mrkvu s hráškom si s chuťou dáme ako hlavný chod aj ako prílohu k mäsu. Ako urobiť dusenú mrkvu s hráškom?

Čítať ďalej »

Ako uvariť fazuľový guláš?

Fazuľový guláš je lacné a výdatné jedlo, ktoré majú v obľube viac muži, aj keď ženám tiež veľmi chutí. Len ženy si fazuľový guláš niekedy nedajú z estetických dôvodov. Tento guláš patrí k nadúvacím jedlám, a s tým sa jednoducho musí počítať. Cez víkend či na chalupe si fazuľový guláš radi pripravíme. Ako urobiť fazuľový guláš? Prinášame návod na jeho základnú podobu aj možné varianty.

Čítať ďalej »

Ako urobiť slivkové buchty?

Ako urobiť slivkové buchty

Recept na slivkové buchty. Podľa informácií, ktoré nám odovzdávajú rozprávky, museli slovenskí junáci odchádzať do sveta v inú dobu než na jeseň. Pretože inokedy ako na jeseň by im mamičky do uzlíka celkom iste nezbalili slivkové buchty. Nie je nad tradičné slivkové buchty. Ponúkame jednoduchý, ale preverený recept a návod, ako upiecť slivkovú buchtu.

Čítať ďalej »

Ako urobiť uhorkové rezy?

Ako urobiť uhorkové rezy

Uhorkové rezy sú variantou uhoriek nakladaných do sladkokyslého nálevu a potom obvykle sterilizovaných. Naložiť uhorkové rezy nie je ťažké, ale napriek tomu je možné dopustiť sa pri ich príprave niekoľkých chýb, ktoré sa odrazia na výsledku. Náš postup je určený predovšetkým tým, ktorí nemajú s nakladaním uhorkových rezov moc skúseností.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zeleninový vývar?

Ako urobiť zeleninový vývar

Zeleninový vývar je zdravý a zároveň pomerne lacný základ chutných polievok. Takýto vývar pripravujeme deťom, chorým a rekonvalescentom, ľuďom s tráviacimi ťažkosťami, diabetikom. Alebo práve pripravujeme zeleninový vývar ako obmenu k vývarom mäsovým. Zeleninový vývar je najchutnejší z čerstvej zeleniny. Prinášame návody na niekoľko spôsobov prípravy výborného vývaru zo zeleniny.

Čítať ďalej »

Ako urobiť cuketové placky?

Ako urobiť cuketové palcky

Cuketové placky nemajú nič spoločné so zemiakmi, tak ako ruské vajcia s Ruskom či španielsky vtáčik so Španielskom. Cuketové placky sú tenké placky pripravované a korenené rovnako ako obľúbené slovenské zemiakové placky, len je na ich výrobu namiesto zemiakov použitá strúhaná cuketa. Tieto placky  pripravujeme v lete a na jeseň, keď je na trhu aj v záhradkách dostatok (až prebytok) cukiet. 

Čítať ďalej »

Ako urobiť cuketové fašírky?

Ako urobiť cuketové fašírky

Cuketové fašírky patria medzi jedlá, ktorým sa zavďačia všetci stravníci. V obľube ich majú vegetariáni, ale s chuťou si ich dajú aj tí, ktorí zeleninu nijako zvlášť nemusia. Cuketové karbonátky majú rady aj deti. Podávame ich teplé najčastejšie so zemiakmi, prekladáme nimi žemle v štýle “burgerov” alebo ich môžeme jesť studené so zeleninovým šalátom. 

Čítať ďalej »