Recepty

Ako variť z reďkoviek?

ako variť z reďkoviek

Reďkovky sú obľúbenou zeleninou na konci jari. Sú chutné – čerstvé aj pikantné, zdravé, nízkokalorické a okúzľujú aj svojím vzhľadom. Reďkovky sa používajú v jarnom studenom jedle, ale je možné tiež pripraviť z nich lahodné teplé jedlá. Ako správne variť z reďkoviek?

Čo potrebujete ak chcete variť z reďkoviek:

  • kuchynské vybavenie
  • reďkovky
  • suroviny podľa druhu pripravovaného pokrmu

Nákup reďkoviek

Keď nemáme to šťastie (alebo „náturu“), aby sme si reďkovky vypestovali sami, sme odkázaní na ich nákup. Na trhu sa reďkovky objavujú koncom jari alebo začiatkom leta, a potom tiež na jeseň. (Reďkovky sa nepestujú v plnom lete, nadmerné teplo a svetlo ich rýchlo ženie do kvetu a buľvy sú malé, drevnaté a ostré.) K dostaniu sú buď malé zväzky reďkoviek s vňaťou alebo vrecúška s orezanými buľvičkami.

Stav vňati vypovie o čerstvosti reďkoviek. Na tržnici niekedy pestovatelia ponúkajú okrem červených aj reďkovky biele alebo pruhované, šišaté až podlhovasté. Ich použitie je rovnaké a ak chcete variť z reďkoviek tak budete vždy postupovať rovnako, nezáleží na ich druhu/farbe.

„Oživenie“ reďkoviek

reďkovkaNiekedy nás zláka nízka cena reďkoviek staršieho dáta. Takého „výhodného“ nákupu nie je potrebné sa príliš báť, reďkovky len celkom výnimočne podliehajú plesni, a tú by sme videli. Niekoľko dní odtrhnuté reďkovky (a alebo aj reďkovky zabudnuté v chladničke) sú len zvädnuté a scvrknuté.

Použijeme ich buď pre tepelné spravovanie alebo ich môžeme oživiť: orežeme vňate a korienok a reďkovky namočíme do studenej vody.

Nasiaknu a zaguľatia sa. Avšak, niekto reďkovky do hrnčeka so studenou vodou ukladá úplne automaticky. Sú potom síce vodnatejšie, ale svieže, menej pálivé a pevné na uhryznutie.

Surové reďkovky

Reďkovky najčastejšie jeme samotné (100 gramov majú len 14 až 17 kilokalórií, údaje sa líšia). Alebo ich plátky obkladáme namazaným chlebom.

Najmä deťom chutí úplne najjednoduchšia kombinácia: čerstvý chlieb, dobré maslo a plátky tejto zeleniny. Deťom reďkovky na chlebe nesolíme (načo ich zvykať na soľ?), dospelý si ich osolí. Ale je dobré nechať prisolenie až na samotnom konzumentovi, posolené reďkovky sa začnú rýchlo „potiť“ a kvapôčky vody na chlebe nevyzerajú vábne.

Zeleninová obloha z reďkoviek

vegetariánsky šalátReďkovka je ideálnou surovinou pre zdobenie jarných studených mís alebo k efektnému dozdobeniu zeleninovej prílohy. Aj menej šikovné alebo odrastenejšie deti dokážu z reďkoviek vytvoriť zeleninové ozdoby.

Stačí malý špicatý nožík. Pekné sú napríklad „tulipániky“ z reďkoviek: ostrým nožom vedieme po obvode reďkovky „cik-cak“ šikmé vpichy, a to tak, aby ich hĺbka dosahovala asi polovice priemeru a aby sa vpichy spájali do cípov.

Podobne vyrežeme aj „pruhované loptičky“. Z vyrezaných dielikov môžeme vyskladať ornamenty. Tu je priestor pre hravosť a kreativitu.

Šaláty a pomazánky z reďkoviek

Reďkovky sú výborné na prípravu jarných šalátov a nátierok. Úprava a spotreba musí byť rýchla, pretože v koncentrovanom prostredí reďkovky rýchlo strácajú vodu, ktorá šalát alebo nátierku riedi. Reďkovky výborne ladia s tvarohom a jarnou cibuľkou.

Túto nátierku len solíme, žiadne korenie už nepotrebuje. Výborné sú aj strúhané reďkovky s kyslou smotanou (v tomto prípade ani nevadí, keď pustí vodu). Reďkovky pridávame napríklad do zmesi so šalátom, valeriánkou, rukolou alebo s púpavovými listami.

Tepelná úprava reďkoviek

Komu chutia pokrmy s karfiolom alebo z hlúbovej zeleniny, obľúbia si tiež reďkovky. Reďkovky zvyčajne najprv dusíme na cibuľovom základe, a to buď samotné alebo v zmesi s jarnou zeleninou. Chuťovo zaniknú v kombinácii s paradajkami a paprikou, na to ich je skoro až škoda.

Zarábané reďkovky

reďkovkový šalátReďkovkový základ môžeme zahustiť bešamelom, prípadne zátrepkou zo smotany a malého množstva múky. Alebo do dusených na cibuľu pridáme len kyslú smotanu. Koreníme soľou, mletým čiernym korením, prípadne i karí korením.

Hotový pokrm sypeme zelenou petržlenovou vňaťou, pažítkou alebo posekanou cibuľovú vňaťou. Takéto reďkovky najlepšie chutia s novými zemiakmi.

Reďkovky s vajcom

Ďalším veľmi obľúbeným spôsobom tepelnej úpravy tejto zeleniny je ich kombinácia s vajcami. Najjednoduchšie je upraviť je „ako mozoček“ – najprv dusíme na cibuli, potom zamiešame surové vajcia, okoreníme soľou a korením a miešame do stuhnutia. Alebo dusené reďkovky na panvici zalejeme rozšľahanými vajcami a necháme stuhnúť do o.

Ak máme väčšie množstvo, môžeme ich najprv trochu podusiť, zaliať zmesou vajec, trochou mlieka a dvoch lyžičiek krupice a potom zapiecť vo vymastenom a strúhankou vysypanom pekáči.

Tipy ako variť z reďkoviek

Ak poznáme pôvod svojich reďkoviek a máme k nemu plnú dôveru (vieme, že neboli chemicky hnojené), môžeme spotrebovať aj ich mladé listy. Hodia sa najmä do polievok alebo do dusených zeleninových zmesí. – Ozdobne vykrojené reďkovky môžeme spolu s inou zeleninou a s pikantnými dipmi podávať ako ľahké pohostenie.

Ostré letné reďkovky (zo záhradky) ľahko povaríme a potom pridáme do zmesi nakladanej (a sterilizovanej) sladkokyslej zeleniny.

Upozornenie

Reďkovky síce zriedka podliehajú hnilobe, zato môžu byť napadnuté larvami kvetárky reďkovkovej. Ak takú nájdeme vo zväzku, je lepšie všetky pred podávaním rozkrojiť, aby sme nepodávali červivú zeleninu.

Reďkovky majú síce skoro samé dobré vlastnosti, ale aj jednu veľmi zlú – sú cítiť z dychu, a to veľmi nepríjemne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button