Recepty

Ako variť z droždia (kvasníc)?

Kvasnicová pomazánkaKvasnicová nátierka. Veľký  fenomén, ktorý pripomína spomienku na materskú školu mnohým ľuďom všetkých generácií. Dokonca aj tým, ktorí si kvasnice obľúbili v dospelosti. V škôlkach to iste mysleli dobre: ​​kvasnice sú veľmi zdravé. Ako doma variť z droždia, aby bol výsledok nielen zdravý, ale aj chutný? Prinášame rady a tipy, ako v kuchyni využívať droždie.

Ak chcete variť z droždia budete potrebovať:

  • Ingrediencie podľa rozpisu
  • Kuchynské vybavenie

Pekárske droždie (kvasnice) je prípravok určený najmä na výrobu kysnutých ciest. Pretože sú kvasnice bohaté na vitamíny a minerály, môžu sa stať vítaným prírodným doplnkom stravy. Kvasnice majú špecifickú vôňu a chuť, pre ktorú majú niektorí ľudia radi kvasnice aj bez ohľadu na ich nutričnú hodnotu.

Niekomu naopak aróma kvasníc vadí. Je potrebné vedieť, že jedlá z kvasníc sú nepríjemne cítiť jedine v prípade, že boli kvasnice nedostatočne tepelne spracované.

Kvasnice pripravujeme ako teplú či studenú nátierku, vyrábame z nich polievkovú zátrepku, pridávame ich do fašírok. Najskôr je však potrebné vždy kvasnice tepelne upraviť. Kvasnice rozdrobíme na zohriaty tuk (maslo alebo olej). Začnú sa rozpúšťať, až takmer tečú.

V tejto fáze niekomu nepríjemne zapáchajú. Miešame ich, až začnú opäť tuhnúť. Kvasnice sú pripravené k ďalšej úprave, ak sú opečené tak, že sa od nich oddeľuje tuk a príjemne voňajú.

Kvasnicová nátierka (pre štyri osoby)

Kvasnicová pomazánkaJednu stredne veľkú cibuľu nakrájame nadrobno a zosklovatíme na lyžici masla alebo dvoch lyžiciach oleja.

Rozdrobíme tri kocky droždia a opečieme ich, až sa oddeľujú od tuku. Pridáme prelisovaný strúčik cesnaku, štyri až šesť vajec (podľa veľkosti), trochu soli a mletého čierneho korenia.

Na malom plameni pomaly vymiešame do tuhej, ale vláčnej konzistencie.

Nátierku podávame na tanieriku so zeleninovou oblohou, s čerstvým pečivom alebo s opečenými toastami. Teplá kvasnicová nátierka výborne chutí aj na chlebovej topinke s cesnakom.

Studená kvasnicová nátierka

Variť z droždia môžeme aj na studeno. Tri kocky droždia opečieme na lyžici masla a necháme úplne vychladnúť. Rozšľaháme so 100 až 150 gramami masla.

Pridáme dve rozkrájané vajcia uvarené natvrdo, jednu pokrájanú kyslú uhorku, maličkú cibuľu, lyžicu plnotučnej horčice, trochu soli a čierne korenie. Natierame na čerstvý chleba či pečivo, obložíme sezónne zeleninou.

Niekto namiesto masla používa majonézu. Rovnako je možné do zmesi vmiešať aj trochu jemne sekanej údeniny.

Polievkové halušky

Opečieme dve kocky kvasníc a necháme vychladnúť. Zamiešame jedno vajíčko, dva prelisované strúčiky cesnaku, trochu soli, korenia a majoránky.

Zahustíme strúhankou. Do vriaceho zeleninového vývaru vykrajujeme lyžičkou malé halušky, ktoré polievku aj príjemne dochutia.

Rýchla kvasnicová polievka

Na lyžici masla zosklovatíme cibuľku, rozdrobíme dve kocky droždia a opečieme. Prisypeme tri lyžice krupice, rozklepneme dve vajcia a na platni rýchlo miešame, až kým hmota zatuhne.

Potom prilejeme liter vody, pridáme kocku masoxu, hmotu vareškou oddelíme od dna hrnca, zamiešame a necháme prevariť.

Z kvasnicovej hmoty sa vytvorí trochu nechutný, ale veľmi chutný vývar. Doba prípravy je asi 10 minút.

Karbonátky, nákypy

Tepelne pripravenými kvasnicami môžeme vylepšovať nutričnú hodnotu hubových, obilninových alebo zeleninových fašírok či nákypovych hmôt určených na zapekanie.

Kvasnice dodajú zmesi pikantnú príchuť a doplnia hodnotné živiny.

Kvasnicový mozoček

Kvasnicová polievkaKto má upravené droždie naozaj rád, môže si ho pripraviť na cibuľke a s vajcami a podávať so zemiakovou kašou alebo varenými zemiakmi ako pravý alebo karfiolový „mozoček“.

Na osobu počítame s jednou kockou droždia a dvoma vajcami, ale záleží na chuti aj na veľkosti vajec.

Kvasnice najčastejšie používame pri výrobe kysnutého cesta. Najprv ich necháme narásť, a to v asi decilitri vlažného mlieka, v ktorom sme rozmiešali lyžicu múky a lyžicu cukru.

Rozpustené kvasnice získajú do desiatich minút na objeme. Mlieko nesmie byť úplne studené ani horúce . Príliš veľa cukru by zase kvasinky „udusilo“.

Tipy

Kvasnice obsahujú nielen vitamíny a minerálne látky, ale tiež sú považované za hodnotný zdroj bielkovín. Droždie je bohatým zdrojom vitamínov B, najmä vitamínu B1 – tiamínu, B2 – riboflavínu, B3 – niacínu. Tieto vitamíny majú vplyv na nervovú funkciu a pomáhajú udržiavať zdravú pokožku. Tiež priaznivo ovplyvňujú tráviace ústrojenstvo a srdcové sústavu.

Z minerálnych látok stojí za zmienku vyšší obsah chrómu, ktorý sa podieľa na udržanie stálej hladiny glukózy krvi či dokáže znížiť neodolateľnú chuť na sladké. Variť z droždia nie je teda len veľmi chutné ale zároveň aj prospešné pre vaše telo a zdravie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button