Ako variť z cícera?
Variť z cícera a cícer samotný, niekedy nazývaná rímsky hrach, nie je plodina na slovenskom tanieri tak úplne neznáma. Aspoň teda z pohľadu staršej histórie. V druhej polovici 20. storočia sa však na trhu skôr nevyskytovala, na domácom jedálničku už vôbec nie. V posledných 20 rokoch sa k nám cícer už zase dováža, a to je dobre, pretože sa jedná o veľmi chutnú (a samozrejme aj z druhovej podstaty zdravú) strukovinu. Ako variť z cícera?
Čo je potreba, keď chceme variť z cícera?
- cícer
- tlakový hrniec alebo iné riady na varenie
- sporák
Cícer baraní je bôbová rastlina. Je zaujímavé, že na rozdiel od väčšiny jednoročných bôbovitých rastlín je cícer baraní trvalka. Aj keď by asi nebol veľký problém cícer pestovať na vlastnom pozemku, z hľadiska efektivity výnosov by sa to celkom iste nevyplatilo.
Ani deti by si nepochutili na jeho strukoch – obsahujú len jeden plod v pomerne pevnej trochu chlpatej kapsule.
Cícer kupujeme ako suchú strukovinu väčšinou v polkilovom balení, a to vo väčších hypermarketoch alebo v predajniach so zdravou výživou.
Cícer patrí k základným surovinám kuchýň severnej Afriky, v krajinách Blízkeho východu a v Indii.
Cícer tvorí základ populárnej arabské pasty (kaše, nátierky?) Hummus. Recepty sú rôzne v ingredienciách.
V arabských krajinách pripravujú z cícera ako slaná (a ostré korenie) jedlá, tak aj sladké pochúťky. Pretože sa cícer ako kultúrna plodina pestuje viac ako sedem tisíc rokov, rozšíril sa aj do Európy, najmä do gastronómie južných národov.
U nás sa cícer používa ako ktorákoľvek iná strukovina. Je síce trochu drahší ako obyčajný hrách, ale je tiež chutnejší a výdatnejší. Cícer je nutné pred varením najprv namočiť do studenej vody. Napučí, trochu zmäkne a tým sa výrazne skráti jeho doba varu.
Vo vode ho ponecháme asi štyri hodiny. V starších kuchárskych knihách sa odporúčalo pridávať do vody, v ktorej sa máčajú strukoviny, trochu jedlej sódy. Odborníci na výživu pred tým dnes varujú – sóda zničí niektoré dôležité živiny.
Ako teda variť z cícera?
Cícer je najlepšie uvariť v tlakovom hrnci. Dĺžka varu záleží na dobe namočenia, preto (keď ešte nemáme skúsenosti) je dobré po pol hodine hrniec otvoriť, ochutnávaním zistiť stav a prípadne ešte dovariť.
Uvarené guľky by mali byť mäkké, ale celistvé na pohľad. Uvarený cícer chutí ako hrach, ale má maslovú konzistenciu a je nasladnutý. Ako každú strukovinu, aj cícer varíme bez soli.
S uvareným cícerom pracujeme ako s inou strukovina: do vody, v ktorej sa varila, môžeme pridať koreňovú zeleninu, zápražku (alebo ovsené vločky) na zahustenie, cesnak a majoránku. Keď je zelenina mäkká, pridáme naspäť časť uvarených guličiek – a máme výbornú polievku.
Alebo si môžeme pripraviť základ z cibule, paprík, paradajok, cesnaku a kúsku dobrej údeniny. Podusíme, zmiešame s uvareným cícerom, trochu podlejeme vodou a ešte chvíľu dusíme. Keby sa pokrm nespájal, môžeme trošku zaprášiť múkou. K dochuteniu stačí len soľ a trocha mletého čierneho korenia (kto má rád pikantnejšiu chuť, môže pridať i mletú papriku).
Z cícera môžeme pripraviť chutné karbonátky. Studenú uvarenú strukovinu roztlačíme, pridáme vajce, strúhanku a obvyklé „karbanátkové“ korenia. Tvarujeme placky, ktoré smažíme v oleji a podávame so zemiakovou kašou a zeleninovou oblohou alebo so šalátom. Sú veľmi dobré aj studené.
Uvarený cícer môžeme zmiešať s uvarenými obilninami (krúpy, vločky, ryža), pridať osmaženú cibuľu alebo i cesnak – a vznikne „šouletová“ zmes. Chutí najmä k pečenému alebo údenému mäsu (bravčové, hydinové) či k opekanej údenine.
Pretože je varenie pomerne energeticky náročné, nie je na škodu uvariť vždy celý balík strukoviny a časť si ju odložiť do mrazničky. Neskôr ju môžeme pridať do zemiakovej alebo inej polievky (obľúbená „Hrstková“) alebo do rizota či iných jedál, kam by sme napríklad pridávali sterilizovaný hrášok alebo kukuricu.
Prečo je dobré variť z cícera?
Z hľadiska zdravej výživy je cícer veľmi prínosnou surovinou. Obsahuje vitamíny B, kyselinu listovú, železo, zinok, fosfor, horčík, draslík a vápnik. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a vysokým obsahom vláknin napomáha črevnej peristaltike. Je doporučovaný tehotným ženám (nadúva menej než iné strukoviny) a ľuďom s psychickými problémami (depresia, stres).
Ak sa vám páčil recept na cícer, vyskúšajte aj: