Blog Archives

Ako si pripraviť medvedí cesnak?

medvedí cesnak

Medvedí cesnak, ktorého listy možno zbierať od apríla do konca mája, je požehnaním pre ľudí, ktorým záleží na tom čo jedia. Medvedí cesnak je nesmierne zdravý, chutný, a čo viac, je úplne zadarmo v lese. Medvedí cesnak možno využiť aj v teplej kuchyni. Pokrmy sú pripravené veľmi rýchlo, čo je ďalšia výhoda medvedieho cesnaku. Ponúkame štyri preverené recepty na jedlá s medveďom cesnakom. Žiadne z nich nie je našim favoritom, …

Čítať ďalej »

Ako na zahustenie pokrmov?

Ako na zahustenie pokrmov

Pri varení pokrmov sa ťažko zaobídeme bez zahusťovadiel. Ktoré pokrmy máme na mysli? Najčastejšie sú to omáčky, polievky, strukoviny, zelenina aj iné kulinárske produkty. K zahusteniu používame hladkú múku, škrob, ale traduje sa aj nadrobený alebo nastrúhaný tvrdšií chlieb, najmä do guláša. Poslúži aj jemne nastrúhaný surový zemiak, ktorý obsahuje škrob a ten sa postará o zahustenie pokrmov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť domáci zemiakový knedlík?

Ako urobiť domáci zemiakový knedlík

Zemiakový knedlík sa varí v chalúpke pod horami, ako aj v prezidentskej kuchyni. Urobiť dobrý domáci zemiakový knedlík je tak trochu umenie. A viac než presná váha je k tomu potrebná “kuchárska” intuícia a skúsenosť. Ako urobiť domáci zemiakový knedlík, aby sa podaril? Prinášame recept a niekoľko tipov, ako na to.

Čítať ďalej »

Ako urobiť dusenú mrkvu?

Ako urobiť dusenú mrkvu

Dusená mrkva je výborná príloha, ktorá poteší jazyk, oko, ale aj nutričných ​​špecialistov. Dusenú mrkvu môžeme podávať s pečeným alebo údeným mäsom, volským okom, dobrou údeninou, ale pochutnáme si na nej aj napríklad len so zemiakmi. Dusenú mrkvu môžete pripraviť na viac spôsobov. Vybrali sme niekoľko tipov, ako urobiť dusenú mrkvu.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zemiakovú kašu?

Ako urobiť zemiakovú kašu

Zemiakovú kašu majú vo veľkej obľube hlavne deti. Slabší malí jedáci si dokážu pochutnať aj na samotnej zemiakovej kaši bez ničoho ďalšieho. Zemiaková kaša je tiež súčasťou mnohých diét, najmä pri tráviacich problémoch alebo pri chorobách tráviaceho ústrojenstva. Existuje viac spôsobov, ako urobiť zemiakovú kašu, napríklad zemiakovú kašu s opraženou cibuľkou, a my prinášame niekoľko možných receptov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť cuketovú plnku?

Ako urobiť cuketovú plnku

Cuketová plnka je výborná nielen pre plnenie masových vreciek, hydiny či zeleniny, ale veľmi dobre chutí aj ako samostatne upečená príloha k pečeným a duseným mäsám, prípadne len samotná – buď so zeleninovým šalátom alebo ako studený slaný zákusok. Ako urobiť cuketovú plnku? Prinášame síce trochu pracnejší, ale zaručený pracovný postup, na ktorého konci je vynikajúca cuketová plnka.

Čítať ďalej »

Ako využiť maslo?

Ako využiť maslo

Maslo má v slovenskej kuchyni nezameniteľnú pozíciu pre svoju lahodnú chuť a vôňu. Využiť maslo je možné na veľa spôsobov. Stále však platí, že konzumáciu masla by mali obmedziť ľudia s cievnymi ťažkosťami a s vysokým obsahom cholesterolu. Sú rôzne náhrady masla a v súčasnom stravovacom trende veľa využívané, ale svojim zložením a hodnotám sa svojou kvalitou nemôžu pravému maslu vyrovnať. Maslo je určené skôr pre studenú kuchyňu, nie je …

Čítať ďalej »

Ako variť z droždia (kvasníc)?

Ako variť z droždia (kvasníc)

Kvasnicová nátierka. Veľký  fenomén, ktorý pripomína spomienku na materskú školu mnohým ľuďom všetkých generácií. Dokonca aj tým, ktorí si kvasnice obľúbili v dospelosti. V škôlkach to iste mysleli dobre: ​​kvasnice sú veľmi zdravé. Ako doma variť z droždia, aby bol výsledok nielen zdravý, ale aj chutný? Prinášame rady a tipy, ako v kuchyni využívať droždie.

Čítať ďalej »

Ako urobiť plnené reďkovky a reďkovkovú polievku?

redkovky plnene

Varíme diétne. Recept na dusené plnené reďkovky by mohol zaujímať diabetikov, žlčnikárov, ľudí s cirhózou, celiakiou, šetriacou či redukčnou diétou. Plnené reďkovky sú tiež dobrým tipom pre tých, ktorí sa chcú stravovať zdravo, ľahko a chutne, ale neminúť za potraviny “majland”. Spoločne s dusenými reďkovkami uvaríme z “medziproduktov” chutnú a zdravú polievku.

Čítať ďalej »

Ako urobiť domácu kašu pre dojčatá?

dojcenska kasa

Domáca kaša pre dojčatá je určite lepšia ako kupovaná. Viete, aké suroviny do kaše použijete a “éčkam”, cukrom a konzervačným látkam dáte zbohom. Výhodou domácej kaše je aj to, že ju môžete navariť do zásoby na niekoľko dní. A potom ich stačí vždy len ohriať. Oproti instantným kašiam majú tie doma vyrobené aj ďalší bod navyše. Niekedy dieťa jej pomaly a kaša vychladne. Z vlastnej skúsenosti viem, že instantná kaša …

Čítať ďalej »

Ako využiť k liečbe púpavu lekársku?

Sýto žltý a skromný kvet je kráľovnou jarných lúk, záhrad a kadejakých trávnikov. Púpava kráľovská, lekárska, ľudovo nazývaná púpava vyrastá z dlhého a hlbokého koreňa a je v liečiteľstve dosť cenená. Ako správne využiť k liečbe púpavu lekársku? K liečbe sa využíva celá aj s koreňom. Púpavu lekársku je najvhodnejšie zberať v apríli a máji. Kvety sú žlté, jednotlivo na dutej stonke. Zvyčajne rastie ako burina, na lúkach, poliach, na okrajoch …

Čítať ďalej »

Ako v kuchyni pripraviť žihľavu dvojdomú?

Žihľava dvojdomá sa skôr jedla iba z núdze alebo ako príjemné spestrenie jarného jedálnička, dnes niekedy tak trochu ako “demonštrácia” zdravého životného štýlu. Keď si vezmeme od všetkého kúsok, dostaneme sa na tú správnu mieru. Žihľava naozaj nič nestojí, jedlá s ňou sú pikantné a je skutočne veľmi zdravá. Ako kuchynsky upraviť žihľavu dvojdomú?

Čítať ďalej »

Ako si vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača?

Ako si môžeme vyrobiť domáci jogurt bez jogurtovača? Domáca výroba potravín má nesporne veľa výhod. Po prvé viete presne, z čoho sa výrobok skladá a môžete sa tak spoľahlivo vyhnúť potencionálne nebezpečným konzervantom, náhradám, farbivám, dochucovadlám či éčkam. Po druhé si naozaj pochutnáte, pretože viete, ako je vami vyrobená potravina čerstvá. A za tretie spravidla veľmi výrazne ušetríte. Ako napríklad na domácom jogurte. Poďte sa pozrieť spolu so mnou, ako …

Čítať ďalej »

Ako urobiť pomarančovú marmeládu?

pomarancovy dzem

Kto má rád pomarančovú marmeládu, je najvyšší čas ju uvariť. Sezóna tzv. Sicílskych pomarančov, ktoré sú potrebné, sa pomaly chýli ku koncu. Sicílske pomaranče sa zberajú od decembra do konca apríla, k nám sa dováža odroda Tarocco, Moro a Sanguinela. Vyznačujú sa červenou farbou dužiny, pričom červená farba sa objavuje aj na kôre plodov. Červenú farbu spôsobuje farbivo anthocyanin, ktoré je považované za silný prírodný antioxidant. Konzumácia krvavých pomarančov údajne …

Čítať ďalej »

Ako v prírode nazbierať bylinky na veľkonočnú plnku?

velkonocna plnka

Veľká noc sú sviatky, pri ktorých radi podliehame starým zvykom. V slovenských podmienkach je tradičné urobiť si veľkonočnú plnku s jarnými bylinkami. Nedávajú sa len pre chuť a veselú farbu, ale pre zdravé účinky. Je v nich “magická” životodarná sila. Ale ktoré bylinky to sú a kde ich vziať? Poradia vám nasledujúce riadky.

Čítať ďalej »

Ako urobiť nakladanú sladkokyslú cibuľu?

Ako urobiť nakladanú sladkokyslú cibuľu

Recept na nakladanú sladkokyslú cibuľu. Nakladané sladkokyslé cibuľky sú skutočnou lahôdkou. A pomerne vzácnu. V obchodoch nie je nakladaná cibuľka vždy k dispozícii, a keď je, nie je to nič lacné. Prinášame vyskúšaný trik – namiesto malých cibuliek naložiť jesennú bielu cibuľu. Naložiť cibuľu je jednoduché a lacné, výsledok chutí výborne. Skúste to s nami krok za krokom.

Čítať ďalej »