Blog Archives

Ako urobiť jablkový lekvár?

Ako urobiť jablkový lekvár

Jablkový lekvár je tradičným produktom slovenských a moravských domácností. Niektoré múčniky – napríklad kysnuté záviny alebo skladané koláče – sú na jablkový lekvár priamo stavané. Jablkový lekvár sa pripravuje bez pridania cukru, preto si ho (v obmedzenej miere) môžu dopriať aj ľudia, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať cukor. Ako urobiť jablkový lekvár? Recept čítajte ďalej.

Čítať ďalej »

Ako urobiť broskyňovú marmeládu?

Ako urobiť broskyňovú marmeládu

Broskyňová marmeláda sa vyznačuje ľahkou chuťou a jemnou vôňou. Vyrábame ju zvyčajne vtedy, keď máme prebytok broskýň – prezretých alebo horšej kvality. Príprava broskyňovej marmelády je jednoduchá a bez problémov sa do nej môže pustiť aj kuchársky antitalent. Ako na to? Prečítajte si recept ako urobiť skvelú broskyňovú marmeládu.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zemiakové šišky?

zemiakové cesto

Zemiakové šišky s makom. Pre niekoho pochúťka s vôňou detstva, pre iného pokrm podávaný v mučiarni. Šišky však patrí k jedlám, ku ktorým sa môžeme uchýliť, keď je niekedy “hlbšie do vrecka”. A existujú aj iné úpravy zemiakových šišiek, než tradične na sladko. Ako urobiť zemiakové šišky, aby sa kuchárka zavďačila všetkým?

Čítať ďalej »

Ako urobiť plnené zemiakové knedle?

plnené zemiakové knedlíky

Plnené zemiakové knedle sú veľmi obľúbené, ak sa objavia v ponuke reštauráciach , málokto im odolá. A to aj preto, že uvariť plnené zemiakové knedle je pomerne pracné a vyžaduje to dosť času. Ak majú však naši blízki plnené zemiakové knedle radi, prečo im ich čas od času nedopriať? Prinášame recept, ako urobiť plnené zemiakové knedle v domácej kvalite.

Čítať ďalej »

Ako urobiť vajcia na hniličku?

Ako urobiť vajcia na hniličku

„Nevie uvariť ani vajce“, hovorí sa o nešikovnom kuchárovi. Lenže uvariť vajce na hniličku, aby bolo “tak akurát”, to je celkom umenie. A pritom sa to nezdá. Ponúkame niekoľko praktických tipov a recept, ako úspešne upripraviť vajcia na hniličku.

Čítať ďalej »

Ako zavariť červenú repu?

Ako zavariť červenú repu

Uchovať červenú repu zaváraním, aby mohla byť celý rok pripravená na konzumáciu, je prastarý spôsob, ktorý funguje dodnes. Hoci má červená repa najviac vitamínov a hodnôt surová, konzervácia repy má pre gazdinku zmysel. Aj tých vitamínov, minerálov a ďalších hodnotných látok po zaváraní cvikle zostane ešte dostatok. Konzervovanie červenej repy je rovnaké ako pri každom inom zaváraní ovocia a zeleniny. Napriek tomu si postup zavárania červenej repy pripomeňme.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť nakladaný zázvor s medom a citrónom?

Recept na nakladaný zázvor. Či už ste prechladnutí, bolí vás v krku, alebo chcete shcudnúť a prajete si spáliť nejaký ten prebytočný tuk, bude pre vás určite tento recept na naložený zázvor s medom a citrónom veľmi prínosný. Nakladanie zázvoru nie je vôbec pracné, ani finančne náročné. Prečo teda nevyužiť povestné liečivé účinky zázvoru v našich domácnostiach? Ponúkam svoj osvedčený recept na nakladaný zázvor s medom a citrónom – prírodný …

Čítať ďalej »

Ako pripraviť zemiakové placky s oškvarkami?

Ako pripraviť zemiakové placky s oškvarkami

Ponúkam jednoduchý recept na zemiakové placky, ktoré sú veľmi chutné a jednoduché na prípravu. Môžeme použiť uvarené zemiaky, ktoré nám ostali z predošlého dňa alebo uvarené a vychladené. Sú to zemiakové placky s škvarkami, presne také ako piekla moja mama. Hodia sa ako netradičné pohostenie, napríklad namiesto obligátnych chipsov. Chybu určite neurobíte ani pri podávaní so špenátom a vareným vajíčkom. Môžu sa jesť teplé aj studené. Radím urobiť väčšie množstvo, …

Čítať ďalej »

Ako spoznať bedle? Recept na oškvarky z bedlí

bedla vysoka oskvarky

Ako spoznáme bedle a ako urobiť oškvarky z bedlí? Bedlí je mnoho druhov, nie všetky sú jedlé a nie všetky sú preskúmané. Tie, ktoré nemajú na dreni pohyblivý prsteň, nie sú jedlé. Vyhýbame sa tiež zberu bedlí mimo les. V nasledujúcom článku sú popísané dva najbežnejšie druhy bedlí, s ktorými sa môžete stretnúť. Obe sú chutné a na jeseň pomerne hojné.

Čítať ďalej »

Ako urobiť orechovú plnku do kurčaťa?

plnka orechova

Slaná orechová plnka do kurčaťa je označovaná buď ako sladká náplň do orechových cukroviniek a múčnikov, a alebo sa jedná o slanú náplň do plnených pokrmov: hydiny, rezňov, zeleniny. Ponúkame niekoľko tipov na slanú orechovú plnku, vhodnú napríklad ako plnku ku kurčaťu.

Čítať ďalej »

Ako urobiť čučoriedkový džem?

Čučoriedkový džem má výbornú chuť a vôňu, ale nie sú zanedbateľné ani jeho priaznivé účinky na zažívanie. Čučoriedkový džem by mal zaujímať najmä ľudí, ktorí po iných zaváraninách trápi prekyslenie žalúdka a pálenie záhy, pretože čučoriedky sú silno zásadotvorné a to aj napriek svojej kyslej chuti. Ako urobiť čučoriedkový džem doma? Recept sa dočítate ďalej.

Čítať ďalej »

Ako variť zo pšena?

ako variť zo pšena

Pšeno, lúpané zrnká prosa, sa zo slovenskej kuchyne ticho vytratilo a nejaký čas živorilo na okraji gastronomického záujmu. Až vlna zaujatia zdravou výživou, a tiež rôzne trendy alternatívnych štýlov stravovania, spôsobili ich návrat s “poctami”. Ako správne variť zo pšena? Prinášame pár tipov a niekoľko receptov na pokrmy zo pšena.

Čítať ďalej »

Ako spracovať a pripraviť tekvicu v kuchyni?

pečená tekvica

Tekvica je na našich tanieroch veľmi odstrkávanou a zanedbávanou zeleninou. A je to škoda, pretože jej príprava je nenáročná a dužina tekvice má vysoký obsah zdraviu prospešných látok. Zasýti aj náročnejšieho jedáka. Ponúkam vám niekoľko vyskúšaných receptov na chutné a zdravé tekvicové jedlá. Čo takto tekvicová polievka, tekvicové rizoto alebo recept na tekvicový koláč? Ako spracovať a pripraviť tekvicu v kuchyni?

Čítať ďalej »

Ako pripraviť špenát?

ako variť špenát

Najprv bol len listový špenát od záhradníka. Potom zase iba mrazené kocky špenátového pretlaku zo “sámošky”. V súčasnej dobe si kuchári môžu vyberať, ako sa rozhodnú pripraviť špenát. Tiež v akom stave ho použijú. Či na prípravu špenátových špecialít vyberú špenát listový alebo mrazený. A viete, ako správne pripraviť špenát? Prečítajte si tento obšírny článok o špenáte.

Čítať ďalej »

Ako urobiť slivkový lekvár?

lekvar slivkovy

Slivkový lekvár by nemal chýbať v žiadnej slovenskej alebo českej špajze. V obchodoch síce je na predaj, ale nie vždy je jeho pôvod známy a zloženie isté. Pripraviť ho doma nie je zložité, takže ak máme dostatok sliviek, nič nám nebráni urobiť si slivkový lekvár ako čistý, “éčok” zbavený produkt. Postupovať možno podľa nášho návodu. A nakoniec pridávame recept na lekvár v rúre.

Čítať ďalej »