Recepty

Ako uvariť diétnu sekanú?

dietna varená sekaná

Varená sekaná je vhodná pre ľudí trpiacich celiakiou, diabetikov, ľudí so žlčníkovou alebo žalúdočnou diétou, ďalej pre tých, ktorí dodržiavajú metódu delenej stravy, alebo bezsacharidovú (ketónovú) diétu. Varenú sekanú však môžu tiež vyskúšať kuchárky/kuchári ako inováciu jedálnička. Ponúkame recept a návod, ako urobiť diétnu varenú sekanú krok za krokom.

Čo je potrebné na diétnu sekanú:

  • čerstvé mleté mäso (bravčové alebo aké si sami namelieme)
  • fólie na varenie tlačenky
  • ďalšie prísady a koreniny podľa návodu uvedené v texte

Prečo sekanú variť, keď je tak dobrá pečená?

Pretože klasickú slovenskú pečenú sekanú každý nemôže. Pri niektorých diétach vadí nejaká zo zložiek: strúhanka vadí ľuďom trpiacim celiakiou, diabetikom a ľuďom, ktorí majú delenú stravu a bezsacharidovú diétu. Vajcia nie sú vhodné pri diéte žlčníkovej a pri vysokom cholesterole. Korenie vadí pri chorobách žalúdka.

Spôsob pečenia zase robí problémy ľuďom s refluxnou chorobou pažeráka (po pečenom ich páli záha). No aj ľudia s diétou chcú mať stravu pestrú. Hocikedy stačí len zmena formy, vzhľadu, a jedlo hneď „chutí inak“. Preto varená sekaná.

Tlačenkové vrecko

Sekanú, respektíve mleté mäso, budeme variť v takzvanom tlačenkovom vrecku. Je to hygienický, nezávadný a teplotám odolávajúci výrobok predávaný v malých drogériách, domácich potrebách, v špecializovaných obchodoch na fólie.

Je to „nekonečný“ rukáv (tunel), predáva sa obvykle po piatich metroch a toto množstvo stojí plus mínus jedno euro. Nie je na škodu ho mať v zásobách domácich potrieb.

Postup prípravy diétnej sekanej krok po kroku

Krok 1: príprava mäsovej masy

postup na dietnu varenú sekanú

Budeme pripravovať sekanú bez strúhanky s prídavkami iných surovín a s korením podľa typu diét.

Čerstvé, doma namleté mäso, alebo mleté mäso od mäsiara (tu máme istotu, že v ňom nie je nič, čo diéta zakazuje) v mise zmiešame s povolenými prísadami: troška soli, zelené korenie, menšie množstvo hlávkovej kapusty, listový špenát (pri šetriacich, diabetických a redukčných diétach), vajíčka a obvyklé korenie na sekanú pri bezlepkovej, „delenej“ či bezsacharidovej diéte.

Tip

Ak nám diéta dovolí (bezlepková, delená, ketónová) môžeme pre zmenu do zmesi mletého mäsa primiešať na kocky nakrájané chudé mäso (kúsok bravčového pliecka, jedno kuracie prsičko, údené alebo anglickú slaninu, nie však salámu alebo párok, tam nie je istota, že nejaké sacharidy neobsahuje).

Mäso dobre premiešame s mletým základom. V hotovom výrobku potom bude tvoriť na reze mozaiku. Je možná aj kombinácia mleté + vajcia + kocky mäsa.

Na čo si dávať pozor pri príprave sekanej!

Pikantným a chutným variantom, a to nielen pre ľudí s diétou, je „klobásováúprava mäsa. Tá však nie je vhodná pre ľudí s tráviacimi problémami (žalúdok, žlčník, reflux). Do mäsa pridáme soľ, mletú papriku a malé množstvo pálivej papriky (nie však chilli!), rascu a niekoľko strúčikov drveného cesnaku (alebo sušeného cesnaku).

Môžeme pridať aj kocky mäsa alebo údeného (slaniny). Zmes dôkladne premiešame a necháme prikrytú deň odležať v chladničke. Počas tejto doby približne dvakrát znovu prepracujeme.

Krok 2: plnenie fóliového rukávu

Ochuteným a podľa potreby doplneným mletým mäsom naplníme fóliový rukáv. Odstrihneme si asi pol metra (aby zostalo na pohodlné zaviazanie). Jeden koniec zauzlíme. Rukáv zhrnieme ako pančuchu (naruby až skoro k uzlíku).

Po častiach vkladáme mäso a vtláčame, aby sme vytlačili čo najviac vzduchu. Keď je mäso vo fólii, vezmeme nejaký vhodný tupý nástroj (drevenú varechu, malú naberačku alebo rukoväť iného náčinia) a snažíme sa ešte mäso viac vtlačiť.

Krok 3: viazanie

Potom, buď zauzlíme fóliu tesne nad mäsom alebo koniec tesne oviažeme pevným špagátom. Ak je žiaduce, aby sa z mäsa dostalo čo najviac tuku (žlčník, cukrovka, žalúdok, redukcia), nebude vadiť, keď viazanie nebude príliš tesniť. Keď chceme tuk v mäse udržať, zaistíme špagátom oba konce (pred uzlom), a to čo najpevnejšie.

Krok 4: varenie diétnej sekanej

ako uvariť dietnu sekanú

Masovú šišku vložíme do širšieho hrnca (podľa veľkosti výrobku) s vodou. Pri tomto kroku je vidno, ako poctivo sme vytlačili vzduch.

Keď ho zostalo veľa a šiška pláva na povrchu, vezmeme „o číslo menšiu pokrievku alebo nejaký „pracovný “ tanierik a sekanú zaťažíme. Vodu privedieme do varu. Od tejto doby počítame dobu varenia.

Krok 5: dováranie

Keď dosiahneme bod varu, stiahneme teplotu (dvojka na elektrickom sporáku) a pod pokrievkou hodinu veľmi zvoľna varíme. Potom šišku obrátime (neoparte sa v prípade vyberania tanierika) a necháme ešte ďalšiu hodinku „ťahať„.

Záleží však aj na veľkosti šišiek (množstve mäsa) a na priemere čreva (býva v priemeroch 100 a 120 milimetrov). Menšie a tenšie šišky (menej ako pol kilogramu v jednej šiške) stačí variť 40 až 45 minút.

Krok 6: servírovanie

Varenú sekanú podoberieme uprostred a vyberieme na nejakú plochú podložku. Keď nechceme tuk (žlčník, žalúdok, diabetes, redukcia), fóliu hneď rozrežeme a sekanú vyberieme. Potom podávame buď teplú alebo necháme vychladnúť.

recept na dietnu varenú sekanúKeď nám tuk nevadí (celiakia, bezsacharidová dieta, delená strava), vyvarenou šťavou polejeme kúsky sekanej pri konzumácii za tepla. Sekanú môžeme nechať aj zvoľna chladnúť vo vlastnej šťave a tuku, ale počas chladenia šišku niekoľkokrát obrátime, aby sa šťava vsakovala rovnomerne.

Krájanie

Sekanú krájame ostrým širokým nožom alebo nožom s ostrou pílkou. Studená sa krája ľahšie, ale aj teplá dobre drží tvar. Podávame s prílohami, ktoré diéta dovoľuje. „Klobásová“ varená sekaná bude ozdobou každej studenej nárezovej misy, a to aj pre ľudí bez diéty.

Tipy ako vylepšiť domácu diétnu sekanú

Keď pridáme vajce, zmes pri varení zväčší svoj objem, viac vyplní črevo a vsiakne šťavu. Sekaná bez vajec má viac „mäsový“ charakter. Oba spôsoby možno pre obmenu kombinovať.

V čreve môžeme variť aj klasickú zmes na sekanú. Zväčší svoj objem, dokonale vyplní vrecko a výsledkom bude pravidelný valec. K tomu sa môžeme uchýliť vtedy, keď chystáme niečo, na čoho vzhľade obzvlášť záleží a dokonalý „stĺp“ či úplne rovnaké kotúče sekanej budú mať svoje estetické určenie.

Varovanie

Pozor na niektoré, v slovenskej kuchyni menej používané, druhy zeleného korenia. Oregano, tymian, kari alebo šalvia sú pre niekoho príliš aromatické. Naopak zelená petržlenová vňať, pažítka či vňať zeleru nikomu nevadí a vylepší chuť fádnejšej úprave sekanej pri prísnejšej diéte.

Použitie iných fólií, ako výrobcom určených pre tepelné spracovanie potravín, sa nedoporučuje(predovšetkým z hľadiska zdravotného, ale aj technologického).

V návode je viac kladený dôraz na opis pracovného postupu, než na presnú receptúru pokrmu. Predpokladá sa, že náplň bude pripravená podľa konkrétnych diétnych zásad!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button