Blog Archives

Ako urobiť originálny pochúťkový šalát?

pochúťkový šalát

Pochúťkový šalát pripravený podľa tradičného receptu je kyprý a jeho vôňa a chuť je lahodná. Dosiahnutie dobrého výsledku nie je ťažké – stačí len kvalitné suroviny a žiadne experimentovanie. Aby sa pochúťkový šalát vydaril a chutil presne tak, ako si ho pamätáme z čias, kedy “norma bola nad zákon“, ponúkame pravý recept na pochúťkový šalát, ako ho zostrojili niekdajší majstri studenej kuchyne. Recept na tento šalát ktorý vám ponúkame je originál …

Čítať ďalej »

Ako urobiť originálny francúzsky šalát?

francúzsky šalát

Dnes si ukážeme originálny, tradičný francúzsky šalát presne podľa receptúry ​​ČSN 50147. Francúzsky šalát bol a stále je obľúbený tými, ktorí v desiatovom šaláte nehľadajú kúsky mäsa. Nie je tam. Hlavnou chuťovú zložkou šalátu s výrobným označením francúzsky je koreňová zelenina. Poznáme presné množstvá všetkých použitých surovín a prísad. Tradičnú receptúru francúzskeho šalátu podľa československej štátnej normy ponúkame aj našim čitateľom.

Čítať ďalej »

Ako urobiť parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry?

dobrý parížsky šalát

Parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry nebol nazvaný po francúzskej metropole. Označenie pre výrobu a predaj niesol po hlavnej použitej zložke – parížskej salámy. Tá sa po zrušení potravinárskych noriem v začiatku 90. rokov moc nevyrába. A keď, v kvalite spornej, a zakaždým inej. Ak sa nám však podarí objaviť parížsku salámu alebo iný chuťovo podobný produkt, vyrobiť parížsky šalát už je ľahké. Stačí sa držať pôvodnej receptúry. Recept na vynikajúci šalát …

Čítať ďalej »

Ako urobiť vynikajúci zemiakový šalát?

chutný zemiakový šalát

Štedrý večer sa nezadržateľne blíži a kapra alebo rezeň si bez zemiakového šalátu na štedrovečernom stole, len ťažko dokážeme predstaviť. Odkiaľ zemiakový šalát pochádza, zostáva veľkou neznámou. Rozhodne však zemiakový šalát neodmysliteľne patrí k slovenskému štedrovečernému menu. Samozrejme, spraviť ten správny zemiakový šalát je veľké umenie. My vám dnes jeden výborný recept na túto pochutinu prinášame.

Čítať ďalej »

Ako urobiť mrkvový šalát?

Ako urobiť mrkvový šalát

Mrkvový šalát je obľúbenou pochúťkou detí, s chuťou si ho dá aj odrastajúca mládež, ale mrkvovým šalátom sa radi osviežia aj dospelí. Výrobou aj surovinami nenáročný šalát môže mať viac variánt. Prinášame niekoľko inšpirácií, ako urobiť doma výborný mrkvový šalát.

Čítať ďalej »

Ako urobiť zeleninový šalát?

Zeleninový šalát môžeme podávať ako prílohu k hlavnému jedlu, ale rovnako tak môžeme zeleninový šalát konzumovať ako samostatné jedlo. Zeleninový šalát oceníme v horúcich dňoch, kedy nemáme chuť pripravovať ani jesť nič teplého či pri odľahčovacích alebo redukčných diétach. Zeleninový šalát ocenia aj naši hostia pri “grilovacích party”. Ako urobiť zeleninový šalát?

Čítať ďalej »

Ako urobiť uhorkový šalát?

Ak podáme k hlavnému jedlu uhorkový šalát, zvyčajne sa trafíme všetkým stravníkom do chuti. Uhorky sú síce pre niekoho ťažšie stráviteľné, ale tomu možno niektorými drobnými “fintami” dopomôcť. Ako urobiť uhorkový šalát na viac spôsobov? A ako urobiť uhorkový šalát lepšie stráviteľným? Prinášame niekoľko osvedčených tipov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť paradajkový šalát?

Ako urobiť paradajkový šalát

Paradajkový šalát môžeme pojedať ako pikantnú a osviežujúcu prílohu k jedlám z mäsa alebo zo zeleniny. Alebo možno paradajkový šalát doplniť o nejaké výživnejšie zložky a podávať ho ako samostatné jedlo. Možno ho pripravovať na rôzne spôsoby. Najlepšie však chutí v “paradajkovej” sezóne – z čerstvých paradajok.

Čítať ďalej »

Ako urobiť paradajkový šalát s cibuľou?

Ako urobiť paradajkový šalát s cibuľou

Recept na paradajkový šalát s cibuľou. Sú druhy zeleniny, ktoré spolu chuťou a vôňou ladia. Takúto kombináciu predstavuje napríklad paradajka a cibuľa. K dokonalosti ich dopĺňa soľ, korenie, ocot, cukor. Paradajkový šalát s cibuľou je jednoduchý a hodí sa skoro vždy. Aké ďalšie ingrediencie môžeme použiť? Ako urobiť paradajkový šalát s cibuľou, aby nebol stále rovnaký?

Čítať ďalej »

Ako urobiť fazuľový šalát?

Fazuľový šalát

Fazuľový šalát príde na chuť po celý deň: dopoludnia si malé množstvo fazuľového šalátu s rožkom radi dáme na desiatu. Na obed môžeme podávať fazuľový šalát ako prílohu k mäsu či sekanej pečienke. Šalát je výbornou prílohou ku špecialitám z grilu. A poslúži aj ako chutná surovina pri výrobe obložených chlebíčkov a studených aspikov. Ako urobiť tradičný fazuľový šalát? Prinášame podrobný návod.

Čítať ďalej »

Ako urobiť paradajkový šalát s majonézou?

Ako urobiť paradajkový šalát s majonézou

Paradajkový šalát s majonézou by sa smelo mohol označiť ako špecialita studenej kuchyne. Môže sa podávať ako pikantné predjedlo pri “veľkých oslavách” či ako osviežujúce malé občerstvenie. Paradajkový šalát s majonézou urobí vždy veľký dojem. A pritom je jeho príprava pomerne jednoduchá. 

Čítať ďalej »

Ako urobiť šalát Coleslaw?

Ako urobiť šalát Coleslaw

Šalát coleslaw sa rýchlo udomácnil na slovenských tanieroch. Je veľmi chutný a navyše jeho príprava je jednoduchá, rýchla a výrobná cena je veľmi nízka. Výroba Coleslaw je v podstate vždy rovnaká. Ako pripraviť šalát coleslaw? Prinášame recept a niekoľko vyskúšaných tipov.

Čítať ďalej »

Ako urobiť skladaný šalát?

salat vrstveny

Dnes vám ponúkame recept na skladaný šalát. Všetci vieme, že zelenina by mala tvoriť pomerne veľkú časť nášho jedálnička. Nie každý deň sa nám podarí toto odporúčanie dodržiavať. Najobľúbenejšou formou zeleninového jedlá sú zeleninové šaláty. Veľkou nevýhodou zeleninových šalátov je, že musia byť čerstvé, inak zelenina zmäkne a zvädne. Recept na skladaný šalát sa stal favoritom nielen na našich rodinných stretnutiach. Šalát je zaujímavý práve tým, že je naopak lepšie …

Čítať ďalej »

Ako urobiť dobrý vajíčkový šalát?

Vajíčkový šalát patrí do skupiny evergreenov slovenskej studenej kuchyne. Pripraviť vajíčkový šalát je veľmi ľahké. Pri dodržaní surovín na ňom v podstate nie je čo pokaziť. Ponúkame recept na jednoduchý vajíčkový šalát a pridávame niekoľko “fígľov”, použiteľných pri výrobe šalátu.

Čítať ďalej »

Ako pripraviť originálny vlašský šalát?

salat vlassky

Ponúkame recept na vlašský šalát, ktorý sa skoro vyvažuje zlatom. Recept na vlašský šalát, ako ho pamätníci poznali zo “socialistických” výrobní studených lahôdok. Na príprave tradičného šalátu vôbec nič nie je. Chce to iba: kvalitné suroviny, presnú receptúru a technologickú disciplínu. V návode sú pripomenuté aj možné chyby a ich následky.

Čítať ďalej »

Ako urobiť šalát z červenej repy?

Ako urobiť šalát z červenej repy

Červená repa a šalát z červenej repy? Šalát z repy môže byť významnou prílohou k pečenému mäsu, minútkam aj inému využitiu vzhľadom k jeho kvalitám pre zdravie človeka. Ak sledujete kalórie v jedle, môže šalát z červenej repy nahradiť hlavné jedlo. Repa je tiež zásadnou ingredienciou na prípravu boršču, ktorý si získava v našich podmienkach stále väčšiu obľubu. Šalát z repy je jednoduchý a môže sa robiť na mnoho spôsobov. …

Čítať ďalej »