Recepty

Ako variť z kyslej kapusty?

návod ako variť z kyslej kapustyJedlá z kyslej kapusty majú viaceré kladné vlastnosti. Niekomu síce vadí aróma kapusty, inému tuhá konzistencia, ale to sa dá kuchynskou úpravou odstrániť. Zostávajú len pozitíva: je bohatá na vitamín C, predstavuje vítaný zdroj vlákniny, je chutná a lacná. Vybrali sme niekoľko osvedčených spôsobov, ako z kyslej kapusty niečo vytvoriť.

Čo je potrebné ak chcete variť z kyslej kapusty:

  • kuchynské vybavenie
  • potrebné suroviny

Pod pojmom kyslá kapusta sa rozumie kapusta, ktorá je konzervovaná prírodným kvasným procesommliečnym kvasením. Nejedná sa o sterilizovanú kapustu v sladkokyslom náleve. Kyslá kapusta sa zhotovuje na jeseň zo zimnej bielej hlávkovej kapusty za pridania cibule, soli, rasce, niekde aj jabĺk či iného druhu zeleniny (mrkva, paprika).

kyslá kapustaKapusta sa nastruhá a tesne namačká do kvasného hrnca (suda). Niekedy medzi nastrúhanú kapustu vkladajú pár celých hlávok, ktoré sa potom používajú na krajové špeciality. Ak je kvasný hrniec v chlade, vydrží v ňom vykvasená kyslá kapusta viac ako pol roka.

V slovenskej kuchyni sa kyslá kapusta najčastejšie podáva varená ako príloha k mäsu a príkrmu. V Čechách sa kyslá kapusta zvyčajne len prekryje a do mäkka uvarí. Do vycedenej kapusty sa iba vmieša na tuku (alebo výpeku z mäsa) opražená cibuľka.

Niekedy býva zvykom kapustu dusiť na cibuľovom základe, pred dohotovením zahustiť strúhaným zemiakom alebo múkou a dochutiť soľou, alebo aj cukrom. Varená (tak či inak) kyslá kapusta sa podáva s knedľou k pečenému a údenému, bravčovému mäsu alebo k tučnej hydine, k zabíjačkovým špecialitám podávaným so zemiakmi, k sekanej či ku karbonátkam.

Čo môžete z kyslej kapusty uvariť?

Z kyslej kapusty sa pripravujú tradičné polievky – kapustnice. V Čechách sa skôr pripravovala len jej biela podoba: pokrájaná kapusta sa varila s bobkovým listom, čiernym korením a novým korením, zvlášť sa uvarili na kocky nakrájané zemiaky, suroviny sa spojili a polievka sa zahustila „zátrepkou“ z múky a mlieka, respektíve smotany.

jedlá z kyslej kapustyNa Morave skôr prevládala papriková varianta s klobásou. Dnes je všeobecne obľúbenejší typ kapustnice s paprikou a klobásou.

Niektoré mäsité pokrmy sa pripravujú v základe z kyslej kapusty. Napríklad segedínsky guláš (zo zmesi hovädzieho a bravčového alebo z iba bravčového mäsa).

Pomerne obľúbeným spôsobom je aj pečenie mäsa (kurčaťa, bravčového, mletého) spoločne s kyslou kapustou (mäso sa na kapustu buď položí alebo sa mäso kapustou vo vrstvách prekladá).

Najviac vitamínu C je v surovej kyslej kapuste. Preto je vhodné pokiaľ možno čo najčastejšie z neho pripravovať šaláty. Kyslú kapustu najskôr ochutnáme. Ak by bola príliš kyslá, prepláchneme ju vodou.

Pokrájame ju na menšie kúsky, podľa chuti trochu prisladíme a doplníme napríklad sekanou cibuľkou, jablkom, citrusom, orechmi. Zjemníme niekoľkými kvapkami dobrého oleja. Šalát z kyslej kapusty by mal byť v zimnom období aspoň raz týždenne na stole.

Kyslá kapusta a jej benefity

Zaraďovanie kyslej kapusty do jedálnička zaručí pravidelné vyprázdňovanie, ale údajne tiež harmonizáciu obličiek a odstránenie žlčníkových problémov. Niektorí odborníci sa domnievajú, že kyslá kapusta je prírodným omladzovacím prostriedkom.

recepty z kyslej kapustyTen, kto ju pravidelne konzumuje po niekoľko rokov, môže pozastaviť proces starnutia a udržať si telo po dlhé roky v dobrom zdravotnom stave.

Aby kyslá kapusta splnila svoj liečebný efekt, postačí konzumovať kompótovú misku prírodnej kyslej kapusty denne.

Kyslá kapusta sa dnes dá kúpiť, alebo si ju môže každý pripraviť doma podľa receptu našich babičiek. Kapusta môže nahradiť nedostatok inej zeleniny, pretože obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok v optimálnych pomeroch.

Z vitamínov je to vitamín B, C, D, E, F. Kapusta čistí krv a posilňuje imunitu organizmu. Pretože ničí črevné baktérie, užíva sa pri ochoreniach tráviaceho traktu a pri črevných ťažkostiach.

Tipy ako variť z kyslej kapusty

V domácnostiach, kde nebola o kyslú kapustu núdza, ju gazdinky používali na čistenie vlnených kobercov. Kapusta sa rozhádzala po koberci a potom ju ryžovou metlou vymetali.

Prúžky vlhkej kapusty na seba dobre nabalili prach, látky obsiahnuté v kyslej kapuste zas oživili farby. Len potom bolo treba miestnosť dobre vyvetrať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button