Návody

Ako na brúsenie nožov – ako nabrúsiť nôž svojpomocne?

návod ako nabrúsiť nôž svojpomocneBrúsenie nožov zvládne každý. Chce to ale trochu cviku a dodržiavať pri brúsení nožov pár pravidiel. Dobre nabrúsený nôž nás chráni pred úrazmi. Režeme s ním totiž menšou silou, a tak je menej pravdepodobné, že nám zíde. Ako si nabrúsiť nôž svojpomocne?

Čo je na potrebné ak si chcete nabrúsiť nôž svojpomocne:

  • dve brúsky s inou hrubosťou (popr. obojstranný brúsič)
  • kožený opasok
  • materiál na zvlhčenie brúsky (olej, petrolej, tekuté mydlo)

Nákup brúsky na brúsenie nožov

brúsenieK brúsenie nožov budeme potrebovať brúsik. Ten obyčajný nás vyjde zhruba na 4 eurá. Odporúčam zakúpiť syntetickú brúsku na brúsenie nožov.

Prírodný brúsik má tú zlú vlastnosť, že na rozdiel od továrenského výrobku obsahuje zrná rôznych veľkostí, a tak sa brúsenie nožov môže stať pomerne náročnou prácou.

Budeme potrebovať dva rôzne brúsky s rozdielnou veľkosťou brúsnych zŕn. Dnes bežne zakúpime brúsik, ktorý na každej strane disponuje rozdielnou veľkosťou zŕn, čo nám bude bohato postačovať.

Zvlhčenie brúsky

Pred samotným brúsením nožov brúsny kameň zvlhčíme. Najlepšie tekutým mydlom alebo nám postačí petrolej či bežný kuchynský olej.

Ako nabrúsiť nôž svojpomocne a tvorba ostria

Využijeme najprv brúsik s hrubšími zrnami. Brúsik s jemnými zrnami použijeme neskôr k naostreniu konečného britu.

Pri brúsení nožov dodržiavame z oboch strán uhol 12 až 15 stupňov. Ťaháme proti ostriu celou dĺžkou čepele – ako by sme chceli zrezať tenkú vrstvu brúskou. Vždy rovnaký počet ťahov na oboch stranách noža.

Jemné brúsenie nožov

brúskaDruhou fázou je jemné brúsenie. V tejto chvíli totiž nahrubo brúsený nôž má nepravidelné ostrie (zúbky), ktoré je potrebné vymodelovať rovnomerne.

Pod rovnakým uhlom, avšak pod nižším tlakom, vykonávame skôr krúživé pohyby (alebo po smere) na brúske s jemnými zrnami.

Odstránime ihlu

Vznikla nám tzv. ihla – tenký kúsok, ktorý vznikol rovnomerným uberaním materiálu. Ostrie je na konci veľmi tenké, až sa začne ohýbať. V tejto fáze musíme ihlu odstrániť tak, aby sme nôž nestupili.

K odstráneniu ihly nám postačí zvýšiť uhol brúsenia.

Brúsenie noža dokončíme na opasku

V poslednej fáze využijeme obyčajný kožený opasok. Na obťahovacom opasku ťaháme nôž po smere ostria, aby bol čo najväčší kus britu v kontakte s opaskom. Zbavíme sa tak tých najjemnejších zúbkov.

Upozornenie

Ak nabrúsite nôž len nahrubo a nie dôkladne, bude mať zlé vlastnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button