Ako pestovať rebarboru?
Ku škode súčasných záhradníkov je rebarboru v záhradkách pestovateľov vídať stále menej. Je to však chyba, pretože je to veľmi chutná a zdravá rastlina. Je vhodná do koláčov, na džem atď. Prečítajte si tento článok ako správne pestovať rebarboru.
Rebarbora v kocke
Rebarbora (Rheum rhabarbrum) je trváca rastlina pochádzajúca z Ázie. Tvorí mohutné ružice listov, ktoré dosahujú výšky až 75 cm.
Konzumné časti sú stopky ružovkastej až červenej farby, ktoré zberáme na jar, hneď ako dosahujú výšky až 75 cm a šírky okolo 5 cm.
Rebarbora je veľmi zdravá a užitočná. Vyznačuje sa vyšším podielom vlákniny, vitamínov C a E, je zdrojom horčíka, draslíka a zinku. Charakteristickú kyslastú chuť jej dodáva kyselina šťaveľová.
Obsah tejto kyseliny v stopkách je najnižší práve na jar, a preto sa v tejto dobe odporúča jej zber.
Pestovanie rebarbory
Rebarbora je nenáročná zelenina, ktorá dobre rastie aj na chladnejších miestach. Má na teplo menšie požiadavky, pretože je mrazuvzdorná.
Trpí v kyslých a zamokrených pôdach.
K tvorbe mohutných rastlín s kvalitnými stopkami je najideálnejšie humózna vápnená pôda, ktorá je dobre zásobená živinami.
Varovanie
Na opatrnosť však musia dbať ľudia s obličkovými alebo žlčovými kameňmi. Tí by rebarboru nemali radšej konzumovať vôbec.
Obsahuje totiž veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a tá by mohla spôsobiť ľadvinový zápal alebo aj vznik ďalších obličkových kameňov.