Ako pestovať rebarboru?

listy rebarbory

Ku škode súčasných záhradníkov je rebarboru v záhradkách pestovateľov vídať stále menej. Je to však chyba, pretože je to veľmi chutná a zdravá rastlina. Je vhodná do koláčov, na džem atď. Prečítajte si tento článok ako správne pestovať rebarboru.


Rebarbora v kocke

rebarborový koláč

Rebarbora (Rheum rhabarbrum) je trváca rastlina pochádzajúca z Ázie. Tvorí mohutné ružice listov, ktoré dosahujú výšky až 75 cm. Konzumné časti sú stopky ružovkastej až červenej farby, ktoré zberáme na jar, hneď ako dosahujú výšky až 75 cm a šírky okolo 5 cm.

Vhodný zber

Rebarbora je veľmi zdravá a užitočná. Vyznačuje sa vyšším podielom vlákniny, vitamínov C a E, je zdrojom horčíka, draslíka a zinku. Charakteristickú kyslastú chuť jej dodáva kyselina šťaveľová.

Obsah tejto kyseliny v stopkách je najnižší práve na jar, a preto sa v tejto dobe odporúča jej zber.


Pestovanie rebarbory

ako správne pestovať rebarboruRebarbora je nenáročná zelenina, ktorá dobre rastie aj na chladnejších miestach. Má na teplo menšie požiadavky, pretože je mrazuvzdorná. Trpí v kyslých a zamokrených pôdach.

K tvorbe mohutných rastlín s kvalitnými stopkami je najideálnejšie humózna vápnená pôda, ktorá je dobre zásobená živinami.

Varovanie


Na opatrnosť však musia dbať ľudia s obličkovými alebo žlčovými kameňmi. Tí by rebarboru nemali radšej konzumovať vôbec. Obsahuje totiž veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a tá by mohla spôsobiť ľadvinový zápal alebo aj vznik ďalších obličkových kameňov.

Pozrite si tieto odporúčané záhradné dekorácie, záhradné náradie a:


Mohlo by vás zaujímať

pekný záhradný domček pre deti

Ako vybrať hračky na záhradu: Ktoré deti milujú najviac?

Šantenie na záhrade zbožňujú všetci. Najmä ak je o zábavu postarané. Aké hračky si deti …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.