Záhrada

Ako pestovať rebarboru?

listy rebarbory

Ku škode súčasných záhradníkov je rebarboru v záhradkách pestovateľov vídať stále menej. Je to však chyba, pretože je to veľmi chutná a zdravá rastlina. Je vhodná do koláčov, na džem atď. Prečítajte si tento článok ako správne pestovať rebarboru.

Rebarbora v kocke

rebarborový koláč

Rebarbora (Rheum rhabarbrum) je trváca rastlina pochádzajúca z Ázie. Tvorí mohutné ružice listov, ktoré dosahujú výšky až 75 cm.

Konzumné časti sú stopky ružovkastej až červenej farby, ktoré zberáme na jar, hneď ako dosahujú výšky až 75 cm a šírky okolo 5 cm.

Rebarbora je veľmi zdravá a užitočná. Vyznačuje sa vyšším podielom vlákniny, vitamínov C a E, je zdrojom horčíka, draslíka a zinku. Charakteristickú kyslastú chuť jej dodáva kyselina šťaveľová.

Obsah tejto kyseliny v stopkách je najnižší práve na jar, a preto sa v tejto dobe odporúča jej zber.

Pestovanie rebarbory

ako správne pestovať rebarboruRebarbora je nenáročná zelenina, ktorá dobre rastie aj na chladnejších miestach. Má na teplo menšie požiadavky, pretože je mrazuvzdorná.

Trpí v kyslých a zamokrených pôdach.

K tvorbe mohutných rastlín s kvalitnými stopkami je najideálnejšie humózna vápnená pôda, ktorá je dobre zásobená živinami.

Varovanie

Na opatrnosť však musia dbať ľudia s obličkovými alebo žlčovými kameňmi. Tí by rebarboru nemali radšej konzumovať vôbec.

Obsahuje totiž veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a tá by mohla spôsobiť ľadvinový zápal alebo aj vznik ďalších obličkových kameňov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button