Úvod / Záhrada / Ako pestovať rebarboru?

Ako pestovať rebarboru?

listy rebarbory

Ku škode súčasných záhradníkov je rebarboru v záhradkách pestovateľov vídať stále menej. Je to však chyba, pretože je to veľmi chutná a zdravá rastlina. Je vhodná do koláčov, na džem atď. Prečítajte si tento článok ako správne pestovať rebarboru.

Rebarbora v kocke


rebarborový koláč

Rebarbora (Rheum rhabarbrum) je trváca rastlina pochádzajúca z Ázie. Tvorí mohutné ružice listov, ktoré dosahujú výšky až 75 cm. Konzumné časti sú stopky ružovkastej až červenej farby, ktoré zberáme na jar, hneď ako dosahujú výšky až 75 cm a šírky okolo 5 cm.

Vhodný zber

Rebarbora je veľmi zdravá a užitočná. Vyznačuje sa vyšším podielom vlákniny, vitamínov C a E, je zdrojom horčíka, draslíka a zinku. Charakteristickú kyslastú chuť jej dodáva kyselina šťaveľová.

Obsah tejto kyseliny v stopkách je najnižší práve na jar, a preto sa v tejto dobe odporúča jej zber.

Pestovanie rebarbory

ako správne pestovať rebarboruRebarbora je nenáročná zelenina, ktorá dobre rastie aj na chladnejších miestach. Má na teplo menšie požiadavky, pretože je mrazuvzdorná. Trpí v kyslých a zamokrených pôdach.

K tvorbe mohutných rastlín s kvalitnými stopkami je najideálnejšie humózna vápnená pôda, ktorá je dobre zásobená živinami.

Varovanie


Na opatrnosť však musia dbať ľudia s obličkovými alebo žlčovými kameňmi. Tí by rebarboru nemali radšej konzumovať vôbec. Obsahuje totiž veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a tá by mohla spôsobiť ľadvinový zápal alebo aj vznik ďalších obličkových kameňov.

Ako pestovať rebarboru?
5 (99.13%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako pestovať maliny

Ako pestovať maliny?

Najmä deti ocenia malinovník na záhrade. Pri voľbe vhodnej odrody malín je možné zberať maliny …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *