KuchyňaNávody

Ako uvariť párky, aby nepopraskali?

varenie párok

Nad týmto problémom vyskytujúcim sa nezriedka v kuchyniach bádalo už veľmi veľa vedcov. Veď popraskané párky skazia celý kulinársky dojem! A ani horčica situáciu mnohokrát nespraví. Objavili sme spôsob, ako zariadiť, aby párky vo vriacej vode už nepopraskali. Nikdy viac! A vedecky vzaté?

Praskanie párkov neovplyvňuje iba len teplota vody, v ktorej párky varíme, ale aj kvalita párkov, teda konkrétne črievka. Ak máte z popraskanie párkov stále obavu, môžete buď kupovať párky, ktoré sú jednotlivo zabalené v pevnej fólii, alebo dať na naše nižšie osvedčené rady. Testované na vlastnej koži.

Metódy a návod ako uvariť párky aby nepopraskali

Párky vložíme do studenej vody

Základom je sa nikam neponáhľať. Ak máte na teplé párky chuť, rozhodne sa nesnažte ohriať ich behom piatich minút. Okrem toho že na povrchu prasknú, budú vo vnútri ešte studené.

párkyPoznáte to, že áno? Dôležité je umiestniť ich do nádoby so studenou vodou, ktorú následne budete veľmi pozvoľna ohrievať.
Táto voda by nikdy nemala dosiahnuť bodu varu, a tak akonáhle v nej uvidíte drobné stúpajúca bublinky, okamžite zastavte plameň.

Ľahko sa ohrejú aj pri oveľa nižších teplotách, tak vôbec nie je nutné bodu varu dosiahnuť.

Či je teplota vody dostatočne vysoká, spoznáte tak, že v nej skrátka neudržíte prst. Takáto teplota vody na ohriatie párkov pohodlne stačí.

Týmto spôsobom je dobré ich ohrievať aspoň 10 minút od doby, kedy voda dosiahne požadovanú teplotu.

Použite pokrievku a s párkami nemanipulujte

prasknuté párkyDobrou cestou je aj použitie pokrievky, pretože párok pri ohrievaní nie je často úplne ponorený a pokrievka tak udrží teplo v celom hrnci, vďaka čomu nedochádza k zbytočnému ochladzovaniu ohrievaných údenín.

Samozrejme do párkov ohrievaných vo vode nijako nepícháme a snažíme sa o opatrnú manipuláciu s nimi.

Každé sebamenšie porušenie črievka totiž môže viesť k prasknutiu.

Na vybratie párkov sú tak ideálne klieštiky, alebo kombinácia dvoch vidličiek.

Ohrejte ich v mikrovlnnej rúre

Ďalšou možnosťou je ohriatie párkov v mikrovlnnej rúre. V tomto prípade stačí dať do mikrovlnky na tanier párok, do ktorého urobíte pár jemných vpichov vidličkou, priklopiť ho poklopom a nechať ohrievať iba na polovičný výkon rúry po dobu asi 3 minút. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť mikrovlnku.

Tip

Máte svoj vlastný osvedčený recept na prípravu párkov, aby nepopraskali? Napíšte nám ho, necháme sa inšpirovať !

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button