Ako pestovať ačokču?
Prečítajte si článok ako pestovať ačokču. Ačokča čiže mexická uhorka alebo papriková uhorka patrí do čeľade tekvicovitých rastlín a v krajinách jej pôvodu sa pestuje ako zelenina. Domovinou ačokči je Južná a Stredná Amerika. Napríklad v Peru sa ačokča pestuje k rôznym úpravám. Plody ačokči pripomínajúce struk sa zbavia semien a môžu sa napríklad plniť mäsovou plnkou, podobne ako papriky. Mladé plody sa nakladajú do sladkokyslých nálevov podobne ako u nás uhorky. Zaujímavosťou je, že peruánski domorodci používajú korene ačokči na čistenie zubov.
Návod ako začať správne pestovať ačokču
Ačokča je rozšírená od Bolívie až po Mexiko, čo znamená, že jej vyhovuje teplé a vlhké podnebie. Pokiaľ chcete ačokču pestovať v našich podmienkach, je potrebné ju predpestovať podobne ako papriky či uhorky vo fóliovníku alebo na okennom parapete.
Semenáčiky je vhodné umiestniť, napríklad do kalíškov od jogurtov s drenážnym otvorom v dne.
Kedy je vhodné ačokču vysadiť von?
Na voľné stanovište vysádzame ačokču až v druhej polovici mája, kedy už nehrozia ranné prízemné mrazíky.
Najvhodnejším stanovišťom býva južná strana s dostatočnou oporou, napríklad plotu alebo siete, po ktorej sa rastliny môžu popínať.
Koľko rastliniek vám treba
Na jeden bežný meter sa vysádzajú zvyčajne maximálne dve rastlinky.
Ak chcete pestovať ačokču pre vlastnú potrebu, je potrebne vedieť, že štyri rastliny postačia na pokrytie spotreby tejto výbornej zeleniny pre štvorčlennú rodinu.
Zalievanie a najlepší čas na siatie
Veľmi dôležitá je výdatná zálievka počas rastu. Dostatok vody a živín pridávaných do zálievky je zárukou, že ačokča bude dobre plodiť.
Ak rastlinky vysejeme na jar, budú nám plodiť najhojnejšie koncom augusta a v septembri. Ak ponecháme rastliny vo fóliovníku alebo skleníku, bude ich vegetačná doba pomerne dlhá.
Účinky ačokči na zdravie
Ačokča má všestranné použitie a prekvapivo blahodarné účinky na ľudské zdravie. Napríklad v surovom stave pomáha proti cukrovke. Listy priložené na zapálenú časť tela majú protizápalové účinky.
Rovnako je známe, že plody ačokčy znižujú hladinu cholesterolu v krvi, pretože zbavujú steny cholesterolových nánosov a znižujú krvný tlak.
Ďalšie návody ako pestovať:
- čajovník čínsky
- kávovník
- cyklámen
- bazalku zo semien
- korunkovky
- hosty
- georgíny
- štvorlístok
- púštnu ružu
- Gloxíniu
- morušovník
- paradajky
- mrkvu
- hrach
- muškátové previsy
- zeleninu v krytom prostredí
- šalát
- begónie
- egreše
- rakytník
- amarylis
- orchideí
- vres
- hlivu ustricovú
- cesnak
- zeleninu v byte
- rukolu
- chren
- petržlen
- jahody na balkóne?