Záhrada

Ako presadiť ker pestovaný v kvetináči?

ako presadiť kerPresadiť ker ako rastlinu je dôležité hlavne vtedy, ak ide o mladý ker. Presadiť ho je dobré vždy na jar alebo aspoň raz za dva roky, než krík dosiahne zrelosti. To ale neznamená, že zrelý krík nepotrebuje starostlivosť v tomto smere. Pre rastlinu je dôležité, aby ste aspoň odstránili vrchnú vrstvu hliny v kvetináči, a doplnili ju čerstvú prehnojenou hlinou. Presadenie je vhodné tiež pre kríky, ktoré vyzerajú zošle a chorobne, pretože presádzanie im môže znovu pomôcť.

Návod ako presadiť ker v kvetináči

ako na presadenie keraOpatrne položte nádobu s kríkom na bok, jednou rukou pridržiavajte hlavný kmeň a ker vytiahnite z nádoby. Pokiaľ nejde ker takto jednoducho vytiahnuť, môžete si pomôcť nožom.

Vložte ho medzi hlinu a nádobu a pritlačte ho smerom k hline, tlak sa tým uvoľní.

Príliš prehustené korene môžete jemne prečesať vidlicou. Z povrchu hliny odstráňte mach a burinu. Asi štvrtinu silnejších koreňov skráťte cca o dve tretiny ich pôvodnej dĺžky.

Ako presadiť ker do nádoby?

Krík opatrne presaďte späť do kvetináča a rovnomerne rozprestrite jeho korene.

presadiť ker domaOkolo koreňov pridávajte po častiach hlinu a postupne ju poduste rukami, aby ste vytlačili prebytočný vzduch.

Hlinu pridávajte do tej doby, kým je hliny v kvetináči toľko, ako jej tam bolo pôvodne.

Ak sa krík zväčšuje a rozrastá, je lepšie vybrať novú – väčšiu nádobu, ktoré lepšie umožní sa keru vyvíjať.

Strihanie kríku pri presádzaní

Keď už je krík znovu zasadený v kvetináči, je na záver vhodné ho trochu prestrihať. Odstrihnite odumreté, slabé alebo poškodené výhonky a odstráňte pahýle, ktoré mohli zostať po zlomených výhonkoch.

Potom dokončite strih tak, aby ste dosiahli nejakého tvaru, ale aj vyváženosti kríku. Na záver novo presadený krík zalejte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button