Ako a čo urobiť v septembri na záhrade?
Keďže je september prvým jesenným mesiacom, zároveň ale posledným letným, nemožno očakávať jednotné a dlhotrvajúce počasie. Tomu je potrebné prácu na záhrade výrazne prispôsobiť. Prečítajte si článok ako a čo urobiť v septembri na záhrade?
Čo potrebujete na prácu v septembri na záhrade:
- záhradne nožnice
- dosky alebo dlaždice
- liesky na skladovanie ovocia
- kompost na hnojenie
Polievanie záhrady v septembri
Jednou z najdôležitejších septembrových činností na záhrade je výdatné zalievanie ihličnanov, aby úspešne prečkali zimu.
Skalka a trávnik
V septembri môžeme tiež rozširovať, prípadne zakladať úplne novú skalku. Pri starostlivosti o trávniky, ktoré môžeme teraz naposledy pokosiť, nezabudneme tiež na hnojenie slabou vrstvou kompostu, ktorý bude mať do jari dosť času na rozloženie.
Ovocné stromy
Niektoré druhy jabloní a hrušiek očesáváme práve v septembri. Skladovať je potrebné iba zdravé plody a pravidelne ich kontrolovať, napadnuté a nahnité ihneď odstrániť. Zbytočne by mohli nakaziť tú zdravú časť úrody.
Práve teraz je pravýčas na zber dvakrát plodiacich jahôd a beztrnných černíc. Tie už sa neskôr zbierať nemajú, pretože nie sú sladké a chutné, navyše sú často plesnivé
Podkladáme doskami alebo dlaždicami plody tekvíc, aby nezačali odspodu plesnivieť.
Burina
Tiež sa stretávame s burinou. Tej, ktorej sa zbavíme už teraz a nenecháme ju vysemeniť, nám nebude komplikovať jarné práce na záhradke.
Kvety
Chryzantémy bývajú často nazývané kvetmi jesene. Sú v našich záhradách veľmi časté. K prosperite potrebujú dostatok živín. Práve v septembri ich hnojíme plným hnojivom. Po hnojení treba rastliny výdatne zaliať.
Najčastejšou rastlinou, kvitnúcou v našich záhradách, v septembri býva tiež Echinacea čiže Rudbeckia.
Kvety môžeme ponechať na sušenie – semenníky by mali dobre dozrieť, aby v nich vyzreli semienka. Tie po vybraní zo semenníkov dobre vysušte a uložte na vzdušné miesto. Pri sušení a následnom uskladnení dbáme na to, aby semená nezožrali myši alebo aby u nich nedošlo k plesniveniu.
Ruže na záhrade v septembri
Pri ružiach odstraňujeme listy napadnuté hrdzou alebo múčnatkou a okamžite ich spálime. Pre istotu ruže ošetríme postrekom. Skrátime ich vetvičky na sprievodnú dĺžku, odstránime plané, neočkované výhonky a ešte pred okopaním ich prihnojíme.
Odkvitajúci ľubovník môžeme rezať a použiť do kvetinových jesenných dekorácií.
Nielen v záhrade, ale aj vo voľnej prírode môžeme teraz zbierať zrelé plody bazy na sušenie, na čaj alebo na výrobu domáceho vína. Len pozor – naozaj výrazne farbí!