Ako liečiť

Ako na vysoký krvný tlak? Príznaky a liečba

ako na vysoký krvný tlakV jednom z minulých článkov ste sa dozvedeli tipy, ako na nízky tlak. Mnoho ľudí ale skôr než hypotenzia trápi presný opak, teda hypertenzia. Vysoký krvný tlak je v niektorých aspektoch ďaleko nebezpečnejším javom než nízky tlak. Pri jeho zistení je teda potrebné pristúpiť k niektorým opatreniam a odbornej liečbe. Ako na vysoký krvný tlak? Príznaky a liečba.

V článku sa dozviete:

  • Príznaky hypertenzie
  • Prevencia
  • Ako liečiť hypertenziu

Príznaky hypertenzie / vysokého krvného tlaku

preventívna kontrola u lekára a meranie tlakuVysoký krvný tlak sa v počiatočných fázach prakticky nijako neprejavuje. Ak vám nie je tlak zmeraný, do určitej doby ani nespoznáte, že ho máte zvýšený oproti bežným hodnotám.

Z tohto hľadiska je nutné navštevovať praktického lekára, ktorý vám pri pravidelných preventívnych kontrolách zmerá hodnoty tlaku.

Tak isto by ste si mali tlak zmerať raz za čas aj sami doma veď kvalitný digitálny tlakomer kúpite cez internet už od 15€.

Drobné príznaky vysokého tlaku

Pri dlhšie trvajúcej hypertenzii sa u vás pomaly začnú prejavovať prvé ťažkosti. Jedná sa hlavne o častejšie bolesti hlavy.

Cítite sa tiež viac unavení, ako je zdravé a žiaduce. Nezriedka sa tiež dostavujú problémy so spánkom. Často sa prebúdzate, nemôžete zaspať, spánok nie je tak výdatný, ako by mal byť. Ako bojovať s nespavosťou?

Vážne zdravotné komplikácie

vysoký krvný tlak a zlyhanie srdcaVážnejšie problémy s vysokým krvným tlakom už môžu mať veľké následky. Dochádza k zhoršeniu funkcií jednotlivých telesných orgánov.

Vysoký krvný tlak má vplyv napríklad na funkciu obličiek. Postupne dochádza k utlmovaniu ich činnosti, v krajnom prípade potom až k ich úplnému zlyhaniu.

Konečnou fázou, ktorá je dôsledkom neliečenej hypertenzie, môže byť až smrť vo chvíli, keď dôjde k mozgovej príhode.

Pri akútnej hypertenzii, kedy dôjde k náhlemu zvýšeniu krvného tlaku, sa dostavujú prudké bolesti hlavy, vracanie a je vám celkovo zle. Niekedy sa môžu objaviť aj kŕče v nohách či iných partiách tela.

Prevencia vysokého tlaku

Dôležitá je predovšetkým prevencia. Ak sa chcete vyhnúť problémom s vysokým krvným tlakom, je predovšetkým potrebné vykonávať tieto činnosti:

  • Pravidelná fyzická aktivita – minimálne po dobu niekoľkých desiatok minút denne
  • zelená káva
    Zelená káva

    Prestať fajčiť – fajčenie významne prispieva k zvýšeniu krvného tlaku. Ako prestať fajčiť?

  • Obmedzenie tučných jedál – z jedálnička odstrániť predovšetkým červené mäso, tučné mliečne produkty a vyprážané jedlá
  • Zníženie príjmu soli – obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli (teda najmä údeniny)
  • Obmedzenie pitia kávových nápojov – časté pitie kávy prispieva k hypertenzii. Ak si ju nemôžete úplne odpustiť, snažte sa jej prísun aspoň obmedziť na jednu, maximálne dve šálky denne alebo prejdite na zelenú kávu
  • Pravidelné meranie tlaku u lekára – v rámci preventívnych prehliadok
  • Dostatočný pitný režim je dôležité denne vypiť aspoň 2 litre tekutín, pretože tekutiny dokážu účinne znižovať vysoký krvný tlak

Ako liečiť hypertenziu?

Ak sa vyšší krvný tlak začne včas liečiť, nedôjde k fatálnym následkom. K nasadzovaniu liekov dochádza vo chvíli, keď hodnoty systolického krvného tlaku dosahujú 160 mmHg.

V prípade zvýšeného krvného tlaku si do istej miery môžete pomôcť aj sami. Je potrebné sa vyvarovať stresu, začať so všetkými vyššie uvedenými preventívnymi opatreniami, znížiť spotrebu alkoholu a telu dodávať väčší počet vitamínov v podobe ovocia a zeleniny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button