Záhrada

6 rád, ako pestovať amarylis

ako pestovať amarylisAmarylis, čiže zornica, je krásne kvitnúca rastlina, ktorá zdobí nejednu domácnosť. Ak aj vy chcete túto prekrásnu rastlinu pestovať, poďte sa pozrieť na nasledujúcich 6 rád, ktoré vám pomôžu vypestovať a udržať zdravú a pekne kvitnúcu rastlinu. Ako pestovať amarylis?

Amarylis

Amarylis, ktorému sa u nás hovorí tiež zornica, patrí medzi exotické rastliny a kvitne od januára do apríla. Existuje veľké množstvo druhov – veľkokveté, málokveté, plnokveté – stačí si len vybrať ten, ktorý sa vám najviac páči.

Pretože ide o jedovatú rastlinu, umiestnite ju tak, aby nebola v dosahu malých detí.

Choroby postihujúce rastlinu

Jedná sa o vcelku odolnú rastlinu, ale pri nesprávnej starostlivosti, môže byť napadnutá tzv. červeným šarlachom – chorobou, ktorá sa prejavuje červenými škvrnami na listoch.

1. Podmienky pre pestovanie

Amarylis vyžaduje kvalitný, mierne kyslý substrát. Kvetináč by mal byť o niečo väčší ako cibuľa.

nákup rastlinky amarylisIdeálnym stanoviskom je južná alebo juhovýchodná strana v blízkosti okna, kde bude mať dostatok svetla.

Rastlina má rada suchý vzduch, preto ju určite nepolievajte rosením.

2. Nákup rastliny

Ak kupujete už vyrastenú rastlinu v kvetináči, vyberajte tú, ktorá má aspoň polovicu cibule nad zemou a na stvole  má 2-4 kvety.

Keď kupujete samotnú cibuľa amarylis, ktorú si chcete sami zasadiť, vyberajte cibule pevné, ktoré práve začínajú pučať.

3. Starostlivosť vo vegetačnom období

Vo vegetačnom období, tj. v čase keď amarylis kvitne, vyžaduje rastlina teplotu okolo 25°C a mierne polievanie raz týždenne. Aby ste mali zdravú a pekne kvitnúcu rastlinu, prihnojujte ju raz týždenne minerálnym hnojivom s obsahom draslíka.

4. Starostlivosť po odkvitnutí

Po odkvitnutí odstráňte uschnuté a zvädnuté kvety a rastline ponechajte zelený stvol.

5. Starostlivosť o amarylis v kľudovom období

starostlivosť o zornicuV polovici augusta začnite amarylis pripravovať na obdobie pokoja. Pomaly obmedzte polievanie, až prestanete rastlinu polievať úplne. Celá rastlina postupne uschne a cibuľa sa zatiahne.

Potom cibuľu presuňte na 6-8 týždňov do miestnosti s teplotou okolo 10°C.

Ak by ste nedopriali kvetine túto odpočinkovú fázu, už by v nasledujúcom období nevykvitla.

6. Presádzanie a sadenie novej cibule

Po čase pokoja začne cibuľa opätovne pučať. To je čas na presadenie cibule.

Na dno kvetináča dajte drenážnu vrstvu a zasypte ju kvalitným substrátom. Cibuľu zasaďte tak, aby aspoň z polovice až z dvoch tretín vykukovala nad zem. Len tak docielite to, aby rastlina pekne rástla a kvitla.

Počas tejto doby začnite amarylis tiež postupne zalievať. Z cibule vyrašia nové kostrnky a niekoľko listov a asi po 2-3 mesiacoch rastlina vykvitne.

Ako vidíte, je potrebné sa o amarylis počas roka starať, ale za to sa vám odmení krásnymi kvetmi, ktoré vám budú robiť radosť a zútulnia vaše bývanie.

A ak radi pestujete kvitnúce rastliny, pozrite sa aj na to, ako pestovať orchidey alebo taký vres.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button