AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať púštnu ružu?

Ako pestovať púštnu ružu?

ako pestovať púštnu ružuV mnohých krajinách je púštna ruža známa aj pod názvom “ruža púšte”. Odborne sa táto rastlina volá adenium obesum a najčastejším výskytom je juhovýchodná Ázia, predovšetkým Vietnam a Thajsko, kde je veľmi obľúbená a populárna. U nás sa tieto rastliny množia z vlastných semien a obľubu si získali ako sukulenty s krásnymi jemnými kvetmi. Ako púštnu ružu pestovať? Podrobný návod sa dozviete v nasledujúcom článku.

Pestovanie púštnej ruže


kvety púštnej ružeÚspech pri pestovaní púštnej ruže dosiahnete predovšetkým vytvorením vhodných podmienok pre túto rastlinu, čo znamená predovšetkým teplo, najlepšie stále nad 18 °C, pravidelné zalievanie a veľa svetla.

Zálievka sa musí riadiť podľa stavu olistenia, čím má rastlina viac listov na vetvičkách, tým je potrebné väčšie množstvo vody. Naopak zálievku obmedzujeme na začiatku vegetačného pokoja, kedy listy začínajú žltnúť a opadávať. Silné zdravé jedince nemusíme v zime zalievať vôbec, najmä ak izbová teplota klesá pod 15 °C.


Dá sa pestovať aj v byte?

Výhodou púštnej ruže je fakt, že znáša bytové podmienky lepšie, než napríklad prostredie skleníka. Na dobre osvetlenom parapete pri okne môže rásť aj niekoľko rokov. Ešte lepšie sa jej bude dariť, keď jej umožníte letnenie vonku na záhrade.

Hnojenie

pestovanie púštnej ruže ako bonsajPrihnojovanie sa vykonáva pomocou kombinovaných hnojív. V posledných rokoch sa osvedčilo hnojivo Kristalon alebo granule hnojiva pre bonsaje, Plantacote.

Tvarovanie

Púštnu ružu môžete s úspechom tvarovať ako bonsaje do tvaru vzpriameného, šikmého, alebo ako strom na skale. Rastlina dobre znáša rez vetvičiek, ktoré môžete skracovať a vytvoriť si originálny bonsaj už počas troch až piatich rokov.

Kvitnutie


Kvety sa tvoria od marca do septembra postupne. Ak rastlina nekvitne, môžete skúsiť jeden trik spočíva v tom, že na niekoľko týždňov až mesiacov ohnete vrchol hlavnej stonky do oblúka, čím urýchlite tvorbu prvých kvetov.

Tip

Tvarovanie púštnej ruže: púštnu ružu možno veľmi dobre tvarovať ako bonsaj.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.