Záhrada

Ako pestovať hlivu ustricovú doma v záhrade

ako pestovať hlivu ustricovú domaHliva ustricová patrí medzi jedlé huby. Je medzi hubármi pomerne populárna. Málokto však vie, že si ju môže pestovať aj v domácich podmienkach a stačí na to naozaj málo. Ide o hubu, ktorá síce potrebuje celkom špecifické klimatické podmienky, no tie sa dajú doma na záhrade či v pivnici ľahko zariadiť. Ako pestovať hlivu ustricovú doma v záhrade?

V článku sa dozviete:

  • Podmienky pre pestovanie hlivy
  • Postup pestovania
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

jedlo z hlivy ustricovejAko je známe, sme národom, ktorý hubárčenie doslova miluje. Snáď žiadny iný národ nechodí v tak hojnom množstve do lesov zbierať najrôznejšie druhy húb, z ktorých sa dajú pripraviť skvelé pochúťky.

Konkrétne hliva ustricová sa hodí na prípravu hubovej omáčky, ďalej je tiež chutnou ingredienciou do polievok. Využíva sa hlavne jej klobúk.

Podmienky pre pestovanie hlivy ustricovej

K tomu, aby ste si na záhrade mohli vypestovať hlivu ustricovú a nemuseli ju zložito hľadať v lese, je predovšetkým potrebné jej zabezpečiť vhodné miesto. A tým sú ideálne kláty dreva.

Stačí zoťať starý strom, nasekať väčší klát a hubu do neho „nasadiť“.

Postup pestovania hlivy ustricovej

K tomu si do polena navŕtajte niekoľko dier, zhruba 5 – 10. Potom stačí dať polena do vlhkého prostredia, kde je zároveň aj vyššia teplota. Huba bude dobre plodiť, ak okrem dostatočnej vlhkosti zaistíte teplotu viac ako 20 stupňov Celzia. Samotná vlhkosť by v ideálnom prípade mala byť minimálne 90%.

Rast hlivy bude intenzívnejší, ak poleno zakryjete umelohmotným vrecom. Vďaka nemu zaistíte lepšie podmienky, najmä vlhkosť, ktorá je pre rast huby obzvlášť dôležitá.

Počas cca štvrť roka sa vám hliva ustricová zakorení do polena. Len čo už dostatočne prerastie, vyberte poleno z vreca a postavte ho do voľnej pôdy na záhrade tak, aby bol pod zemou zhruba do jednej tretiny.

Dôležité je tiež zasadenie na vhodné miesto, najlepšie niekam do tieňa, dobrým riešením je tiež umiestnenie kláta do hustej a vysokej trávy. Takéto miesto zabezpečí, že klát bude mať dostatočnú vlhkosť. Pre istotu ho pravidelne zalievajte.

Čo je potrebné keď chcete pestovať hlivu ustricovú?

  • ako pestovať hlivuKlát
  • Sadenice hlivy ustricovej
  • Umelohmotné vrece
  • Vlhké a teplé prostredie

Ako dlho pestovanie hlivy potrvá?

Z hlivy zbierajte plodnice až vo chvíli, keď sú dostatočne veľké. To znamená, že sú vo veľkosti malej dlane. Počítajte s tým, že huba vytvára plodnice až v chladnejšom období, kedy sú už vonku ranné mrazíky. Pri vyššie uvedenom spôsobe budete mať jednu úrodu ročne.

Na polene sa však huba vyskytne minimálne po dobe dvoch až troch rokov.

Aké budú náklady na pestovanie hlivy ustricovej?

Sadenice hlivy ustricovej môžete kúpiť v obchodoch so semenami a osivom, a to približne za cenu okolo 3 eur . Ostatné náklady sú minimálne, ba dokonca nulové.

V záhradke sa dá pestovať kopa ďalších rastliniek. Prečítajte si, ako sa pestuje rakytník rešetliakový, alebo tiež napríklad to, ako pestovať cesnak.

Podobné články

2 Comments

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button