Nakupovanie zeleniny v obchodoch vás vyjde drahšie, než keď si ju vypestujete sami doma. K tomu pritom nepotrebujete mať veľkú záhradu či skleník. Niektoré druhy zeleniny hravo vypestujete aj v obyčajnom panelovom dome. Stačí vedieť, ako na to, aké podmienky jednotlivé druhy zeleniny vyžadujú. Ako vypestovať zeleninu v byte?
V článku sa dozviete prečo pestovať zeleninu doma a aké druhy zeleniny si môžete v byte vypestovať, konkrétne:
- Mini paradajky
- Mini papričky
- Mini uhorky
- Mini baklažán
Prečo pestovať zeleninu v byte?
Domáce pestovanie zeleniny je užitočné hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade si ľahko spočítate, že vás vyjde omnoho lacnejšie než nákup potravín v obchodoch. Stačí si kúpiť semienka či sadenice a potom už sú náklady skutočne minimálne, ba prakticky nulové.
Ďalším dôvodom je otázka kvality. V obchodoch často poriadne neviete, ako kvalitnú zeleninu vlastne kupujete. Na prvý pohľad síce také paradajky môžu vyzerať čerstvo a zdravo, avšak pri konzumácii spoznáte, že je to inak.
Navyše je pri pestovaní vo veľkom používaných veľa chemikálií, potraviny potom strácajú na svojej hodnote. Dá sa povedať, že ak zožnete domáci úrodu, bude zelenina zdravšia.
Mini paradajky
Mini paradajky sú významným zdrojom látok, ktoré slúžia ako antioxidanty. Okrem toho obsahujú tiež nemalé množstvo vitamínov C a E, v neposlednom rade potom betakarotén, ktorý zlepšuje zrak.
Pestovanie prebieha tak, že si zaobstaráte malé sadeničky, ktoré vsadíte do závesných nádob. Prípadne možno použiť aj samo zavlažovacie kvetináče.
V prvej fáze ich postavte blízko k oknu tak, aby mala dostatok svetla. Ako náhle sa vonku oteplí, presuňte kvetináče na balkón, paradajky potom naberú na objeme.
Mini papričky
Papriky sú bohaté na tieto vitamíny – C, B, D, A a E. Vďaka tomu prispievajú k zvyšovaniu imunity organizmu, ktorý je tak odolnejší voči chorobám.
Mini papriky opäť dajte do kvetináča. Je potrebné im dodávať veľa živín tak, aby plody boli dostatočne veľké a hlavne obsahovali potrebné množstvo uvedených látok.
Mini uhorky
Tento druh zeleniny využijete pri varení, skvele ale chutia aj samotné. Sú významným zdrojom minerálnych látok.
Pre pestovanie uhoriek v byte je dôležité im zaistiť predovšetkým dostatok svetla. Zároveň však nesmú byť v prievane, vietor im nerobí dobre.
Mini baklažán
Baklažán u nás nie je tak populárny ako ostatné druhy zeleniny. Je ale zdravý, pretože obsahuje značné množstvo sodíka a tiež kyseliny listovej, ktorá hrá významnú úlohu pri tvorbe krvi.
Baklažán pestujte v miestnosti, kde je teplo. Ak je to možné, potom ho vsaďte do skleníka, dá sa však pestovať aj priamo v byte za oknom.
Zeleninu, ktorú si vypestujete doma v byte, si veľmi rýchlo obľúbite. Určite spoznáte, že je zdravšia a tiež chutnejšia než zelenina, ktorú ste dodnes kupovali v supermarketoch.