AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať zeleninu v krytom prostredí?

Ako pestovať zeleninu v krytom prostredí?

veľký skleník na záhradeKryté prostredie poskytuje zelenine oveľa vhodnejšie podmienky pre jej rast. V krytom prostredí sa totiž udržiava vyššia teplota vzduchu a pôdy, rastliny sú chránené pred studeným vetrom a majú dlhšie obdobie zberu. Záhony sa prikrývajú najmä na jar, keď si pred-pestujete sadbu, ktorú chcete neskôr vysadiť do voľného priestoru (napr. šalát), ale krytie sa používa aj na niektoré druhy zeleniny, ktoré za normálnych podmienok nevypestujete, pretože sú citlivejšie. Aké máte možnosti? Ako pestovať zeleninu v krytom prostredí?

Skleník


Ideálne prostredie pre pestovanie zeleniny, ľahko sa vetrá a udržuje teplo lepšie ako samotná fólia na záhone. Ide v podstate o malý sklenený domček, do ktorého môžete vojsť a zalievať alebo odstraňovať burinu. Zeleninu v ňom môžete pestovať aj niekoľko rokov za sebou.

fóliovník a pestovnaie zeleninyFóliovník

Je to praktickejšia verzia skleníka. Ľahšie ho postavíte a tiež ho môžete kedykoľvek presunúť na iné miesto. Môžete sa v ňom pohybovať rovnako ako v skleníku.

Ďalšou výhodou je jeho cena, ktorá je nižšia ako u skleníka. Vetranie je zložitejšie, ťažko sa riadi, pretože fóliu môže zobrať vietor.


Fóliový tunel

Je to lacnejší a mobilnejší variant fóliovníka. Ide o fóliu, ktorá je natiahnutá na latkách okolo záhona. Latky sú po oboch stranách záhonu alebo miesta, ktoré chcete prikryť. Koniec fólie je na každej strane prichytený tak, že je uviazaný na špeciálny latku. Nevýhodou tohto krytia je nutnosť pri každom zalievaní fóliu odkryť. Preto sa často používa len na ochranu zeleniny počas nepriaznivého počasia.

Prečítajte si aj články: Ako pripraviť skleník na zimu? a ako vypestovať zeleninu v byte?

Pareniska

pestovanie zeleniny v krytom prostredíVhodnejší spôsob, ako pestovať alebo predpestovať menej zeleniny menšieho vzrastu. Ideálne sa hodia pre menšie záhrady, kde nie je dostatok miesta pre skleník alebo fóliovník.

Výhodou pareniska je jeho jednoduché vetranie aj možnosť elektrického vykurovania (pomocou výhrevných káblov). Keď je potrebné, je možné parenisko aj zatemniť.

Poklop

Poklop je síce veľmi malý a často stačí pokryť iba jeden druh zeleniny, niekedy ani nepokryje celý záhon. Výhodou je ale jeho mobilita. Spočiatku ho napríklad necháte na šaláte a keď bude šalát už dobre vyrastený, môžete ho presunúť na začínajúcu fazuľu alebo inú zeleninu, ktorú chcete v počiatočnej fáze chrániť.

Fólie


Záhon s chúlostivými rastlinami môžete tiež prikryť fóliou, ktorú na krajoch záhona zahrniete do zeme, aby ju neodfúkol vietor. Nechajte ale dostatok miesta, aby mohli rastliny pod fóliou rásť a postupne ju nadvihovať. Pred položením fólie záhon dôkladne vyplejte.

Existujú zhruba tri typy fólií: a) perforovaná, v ktorej sú dierky alebo pravidelné rezy, b) sieťovina, ktorá je z pevného materiálu a vydrží niekoľko rokov, c) netkaný textil, ktorý je priepustnejší pre svetlo a vzduch, ale menej priepustný pre škodcov .

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.