AkoaPreco.com > Záhrada > Ako správne pestovať šalát?

Ako správne pestovať šalát?

ako správne pestovať šalátŠalát je jednoročná rastlina, ktorá je vynikajúcim doplnkom zeleninových šalátov. Ako ho ale správne pestovať? Má rád teplo, alebo ma radšej skôr chlad? Existuje hneď niekoľko druhov tejto zeleniny: rímsky šalát, ktorý má dlhé chutné listy zvinuté do hlávky, polo rímsky šalát, ktorý má o niečo kratšie listy, hlávkový maslový šalát, ktorý sa asi najbežnejšie vyskytuje na našich záhradkách, listové hlávky, ktoré nevytvárajú hlávku, ale idú skôr do kvetu, a nakoniec ľadové šaláty. Čo by ste mali o šalátoch vedieť, aby ste ich nezanedbali? Ako správne pestovať šalát?

Teplotné podmienky pre pestovanie šalátu


skorý a neskorý šalát a podmienky na pestovanieŠalát má radšej skôr chladnejšie podmienky, medzi 10 – 20 °C. Niektoré druhy šalátu sú odolné voči teplu a mrazu, ale väčšina vyžaduje teplotu nižšiu ako je 25 °C, inak zle klíčia, predčasne kvitnú a ich listy horknú.

Umiestnenia šalátu

Vyberajte otvorené polohy s úrodnou pôdou, ktorá bude zadržiavať dlho vodu. Neodporúča sa pestovať na rovnakom mieste dva roky za sebou, a to kvôli chorobám. Ak je počasie horúce, môžete šaláty umiestniť aj do mierneho tieňa.


Obdobie výsadby

Pokiaľ chcete vysádzať šalát po celý rok, je dobré premyslieť poradie druhov šalátov tak, aby v teplom prostredí boli vysadené tie odrody, ktoré majú rady teplo, a naopak v chladnom prostredí tie, ktorým nevadí zima. Napr. koncom leta sa vysievajú zimné šaláty, ktoré prezimujú vo voľnej pôde alebo v chránenom prostredí a zbierajú sa až na jar. Všeobecne pre výsadbu platí, že ak sejete v chladnej klíme, umiestnite šaláty do pareniska alebo iného krytého prostredia. V lete vsádzajte priamo na záhony.

Výsadba

pestovanie šalátuŠaláty sa pred-pestujú v chránenom prostredí a keď už majú 5 až 6 listov, môžete ich presadiť na záhon. Musíte rastlinu ale správne pripraviť a do fólie urobiť dieru alebo otvárať častejšie skleník či fóliovník. Menšie druhy sa vysádzajú asi tak 15 cm od seba, väčšie druhy až 30 cm od seba.

Pestovanie v chránenom prostredí

Pre zvýšenie kvality niektorých odrôd šalátu alebo pre predpestovanie šalátu je vhodné nejaké krytie. Ak predpestujete šalát, vysádzajte ho do krytého prostredia už skoro na jar, aby ste ho mohli v pravý čas presádzať. Na výber máte skleník, fóliovník, fólie, parenisko, fóliové tunely alebo poklopy. Každý typ chráneného prostredia má svoje výhody a nevýhody, o tom viac v článku „Ako pestovať zeleninu v zakrytom prostredí“.

Zber a skladovanie


Listový šalát môžete zberať už 7 týždňov po zasiatí, u hlávkových šalátov je to 10 – 11 týždňov, zatiaľ čo u rímskych šalátov je to trochu neskôr 11 – 12 týždňov. Hlávkový maslový, rímsky a aj kučeravý šalát je nutné zožať celý, akonáhle vyrastie do požadovanej veľkosti.

Skladujú sa v chladničke a je potrebné ich do niekoľkých dní zjesť. Listové šaláty sa zberajú inak. Odtrhnete si toľko, koľko potrebujete, pretože sa neodporúča ich skladovať.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.