AkoaPreco.com > Záhrada > Ako správne pestovať hrach?

Ako správne pestovať hrach?

ako správne pestovať hrachJe to jednoročná plazivá rastlina, ktorá má takmer až zázračné účinky. Obsahuje cukry, ktoré dodajú nášmu telu okamžitú energiu, vlákninu, ktorá zlepšuje naše trávenie. Je tiež zdrojom vitamínu C, karoténov, ktoré chránia náš zrak, a vitamínov skupiny B (B1, B2, B3), ktoré pomáhajú udržiavať dobré psychické zdravie a pevné nervy, zlepšujú pleť a vlasy, ale aj napríklad krvný obeh. Existujú menšie skoré odrody, neskoré odrody, ale aj odrody sladkého (cukrového) hrachu, ktoré sa jedia aj so strukmi. Prečítajte si ako správne pestovať hrach?

Teplotné podmienky pre hrach


Hrach je chladnomilná rastlina a najlepšie sa jej darí pri teplotách 13 – 18 °C. To, že je chladnomilná, ale neznamená, že znesie mráz.

Vhodný typ pôdy

pestovanie hrachu na záhradeHrach umiestňujte do úrodnej priepustnej pôdy, ktorá udržuje vodu, ale ktorá nezostáva dlho studená a mokrá. Ani prehnané sucho hrachu nesvedčí. Pred tým, než vysadíte hrach do pôdy, prehnojte pôdu vyzretým kompostom alebo odležaným hnojom. Aj hrách vyžaduje dodržiavanie osevného postupu, teda zmenu miesta, kde rastie, po určitej dobe.

Obdobie siatia

Hneď ako sa pôda oteplí na 10 °C, môžete hrach vysiať. Pri nižších teplotách bude klíčenie a rast hrachu pomalší, preto je možné prikryť ho v počiatočnom období poklopom alebo fóliou. Pokiaľ chcete žať postupne, sejte tiež postupne, napr. v dvojtýždňových intervaloch. Posledný hrach ale zasejte zhruba 10 týždňov pred prípadnými prvými mrazmi, aby stihli struky dozrieť.


Spôsob siatia

Sejeme do pruhov tak, aby sa neskôr rastliny navzájom podopierali. Sejte do pruhov, ktoré sú zhruba 6 cm hlboké a 3 cm široké. Druhou možnosťou je siať do pásov, ktoré sú asi 20 cm široké. Môžete ich vysadiť aj formou dvojpásov, teda dva pásy vedľa seba na záhone.

Starostlivosť o hrach

správne pestovanie hrachu na vlastnej záhradkeKrátko po zasiatí sú semena hrachu ohrozované vtáctvom, ktoré ich môže vyzobávať zo záhonov. Preto semená chráňte proti vtákom rôznymi strašiakmi alebo rušením a zároveň radšej upevnite okolo hrachu sieť. Len čo rastliny hrachu povyrastú, odstráňte sieť proti vtákom a namiesto nej pridajte na záhony opory, po ktorých sa bude môcť hrach vinúť.

Ak máte hrášok na záhone v dvoch riadkoch, môžete k jednotlivým sadeničkám postaviť latky vzdialené od seba približne 30 cm. K týmto latkám odspodu obmotávame povrázok dookola tak, aby jednotlivé úrovne povrázku boli vzdialené asi 20 cm. Hrach sa po takejto “stene” potom bude môcť plaziť. Môžete tiež použiť napríklad aj pletivo z drôtov alebo suché vetvičky, po ktorých sa hrach tiež dobre plazí. Nízke typy hrachu oporu nepotrebujú.

Škodcovia

Ako už bolo povedané, najväčším nepriateľom hrachu sú vtáky, najmä sojky, holuby, obaľovač hrachový a strapky. Nebezpečné môžu byť ale aj myši, ktoré môžu zožrať semená hrachu pod zemou. Oplatí sa teda okolo záhrady, kde zeleninu pestujete, inštalovať strašiče na myší a vtákov (pozri článok “Ako sa baviť myší na záhrade“).

Zber


Skoré odrody môžete zberať už od 12. týždňa po vysadení. Cukrové hrachy žnite hneď ako uvidíte, že v zaoblených strukoch sú sladké hrášky. Musíte proste jeden skúsiť. Môžete ich konzumovať, aj keď sú struky ešte zelené. Aj za čerstva sú výborné a sladké.

Pre uskladnenie môžete nechať uschnúť struky a vylúpať hrášky. Uskladňujte ich v mrazničke, z ktorej vám budú k dispozícii, kedykoľvek ich budete potrebovať.

Prečítajte si aj články:

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.