Ako pestovať papriku?
Ako pestovať papriku – pestovanie paprík. Desať zásad, ktoré pomôžu k lepšej úrode tejto veľmi obľúbenej zeleniny. V nasledujúcom článku sa dočítate presný postup ako pestovať papriku krok za krokom.
Sadenie papriky
Pred výsevom semien paprík okolo 1. februára namočíme osivo asi na jeden deň do vlažnej vody. Po vysiatí papríky do zmesi výsevného substrátu s hrubším pieskom a po zasypaní najviac 1 cm tejto zmesi všetko prikryjeme papierom s vrstvou cca 10 cm nad substrátom.
Zabezpečíme teplotu okolo 30°C, aby sadeničky paprík vyrástli do 10 dní.
Presadzovanie papriky
Presadíme sadeničky paprík s pravými lístkami do kvetináčov vo vzdialenosti 5 až 6 cm. Potom môžeme očakávať sadenice, ktoré budú 30 až 40 cm vysoké. Ak sa ich rast spomaľuje, je nutné prihnojovať. Vhodná je teplota aspoň nad 20°C.
Sýto zelené, pevné sadenice, otužené niekoľko dní na slnku a vetre, dobre poliate, vyberáme z truhlíka aj s koreňovým balom. Sadenice paprík vysadíme do dvoch vykopaných riadkov vzdialených od seba asi 45 cm, s medzerou medzi dvoj riadkami asi 80 cm. Jarok dopredu polejeme, sadenice sadíme do vzdialenosti 40 až 50 cm do sponu. Poriadne zalejeme.
V prípade chladnejšieho počasia niekoľko dní nezalievame, ak je zrazu príliš horúco, zalievame alebo rosíme tak, aby neopadávali dolné listy.
Vylamovanie
Keď sadenice paprík povyrastajú a začnú kvitnúť, vylomíme prvý kvet či malý plod, odtrhneme prízemné listy aj s malými prebytočnými odnožami.
Polovicu chodníkovej medzery priradíme jednému riadku, polovicu druhému, to isté v ďalších medzerách. Zalejeme. Potom zalievame a prihnojujeme len do vzniknutých riadkov.
Kvitnutie
Kvitnúcimi rastlinami aspoň raz za dva dni zatrasieme, aby sme zabezpečili čo najlepšie opelenie a tým aj veľké plody. Odkvitnuté lístky strasieme, aby na rastlinách neplesniveli.
Dobre a pravidelne vetráme. Malé plody mieriace do výšky porastu vykloníme najlepšie popoludní von z vetiev, aby narástli súmerné, nezdeformované.
Rozlámaniu rastlín s násadou veľkých plodov zabránime najlepšie tak, že medzi krajné (pevné, aspoň meter vysoké) kolíky vypneme drôt v takej výške, aby sa neulomili bočné vetvy. K drôtu postupne tenkým povrázkom priväzujeme jednotlivé sadenice tak, že ich vodorovne povrázkom obopneme a medzi sadenicami vždy urobíme uzol. Pri náraste porastu pridávame ďalší drôt a podľa potreby previažeme.
Polievanie papriky
Papriky zalievame radšej do väčšej hĺbky a menej často. Pri kvapôčkovej zálievke udržiavame nakyprenú zeminu. Pri dozrievaní plodov polievanie obmedzíme, vylomíme stredne malé vetvičky, aby s nočným chladom zapotené plody rýchlo uschli, nepraskali a nehnili.
Udržujeme čistú okopanú pôdu bez trávy. Často obraciame listy a kontrolujeme prítomnosť škodcov, vošiek, roztočov, húseníc atď. Pred jarnými aj jesenných mrazíkmi uchránime porast prikrytím netkanou textíliou.
Ošetrovanie
Ošetrujeme okamžite. Spočiatku dlhodobo účinnými prostriedkami, pri zbere krátkodobými.
Otrháme celú zásobu plodov aj nedozretých, aby sme znovu ďalšie plody zbierali až za niekoľkokrát dlhšiu dobu, než bol účinok prostriedkov. Postreky striedame.
Hnojenie papriky
Ako základné hnojenie je veľmi vhodné zahrnúť do pôdy vyzretý kravský hnoj, prípadne iný dostupný humusovitý materiál. Neskôr prihnojujeme podľa farby a veľkosti listov. Malé žltozelené listy svedčia o slabej výžive, sýto zelené rovné listy korešpondujú správnemu hnojeniu.
Príliš tmavé a v žilkách deformované ukazujú prehnojenie a obzvlášť prehnojenie obzvlášť dusíkom. Hnijúce mladé plody sú dôsledkom nedostatku vápnika.
Tipy ako pestovať papriku
Papriky Bajka a Meike vznikli krížením západných odrôd s najchutnejšími moravskými paprikami. Ak majú dužinu hrubú nad 4 mm, sú veľmi dobré aj zelené.
Varovanie
Obe odrody paprík sú odolné voči chorobám a škodcom, ale v prípade silného napadnutia je nutné porasty nejako primerane ošetriť.