AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať georgíny?

Ako pestovať georgíny?

ako pestovať georgínyGeorgíny môžu byť okrasou vašej záhrady, ak sa o ne budete správne starať. Nie je to žiadna veda – jediné, čomu musíte venovať väčšiu pozornosť, je miesto výsadby a zazimovanie hľúz. Ako pestovať georgíny?

Pestovanie georgín


Výber hľúz

Najlepšie je vyberať hľuzy na sadbu začiatkom jesene ešte pred prvými mrazmi, čo je obdobie, kedy ich záhradkári vykopávajú zo zeme, takže máte väčšiu istotu, že hľuzy nebudú premrznuté. Ak máte kontakt na nejakého záhradkára, kúpte si bal hľúz priamo od neho.

Kvalitná hľuza by mala byť suchá a mala by mať tvrdý povrch. Namrznutá hľuza je niekedy mäkká podobne ako je tomu pri zemiakoch, ale nie vždy sa to dá spoznať. Preto je najlepšie si kúpiť hľuzy čerstvo vykopané zo zeme.


Výsadba

Georgíny potrebujú odpočinutú hlinitopiesočnatú pôdu. Vysádzajte hľuzy s priemerom asi 20-40 cm, stačí asi na šírku päste pod zem tak, aby hore bol vidieť zvyšok vňati, ktorá u hľúz zostala. Jednotlivé baly vysádzajte vo vzdialenosti asi 1m, aby sa rastliny netlačili.

ako pestovať georgínieDospelá rastlina môže merať až 1,5 m. Pri výsadbe môžete georgíny množiť rozdelením väčších balov na menšie. Rastliny vysádzajte na veľmi slnečných miestach, v tieni sa im nedarí.

Starostlivosť o rastliny

Ak nemáte príliš piesčitú pôdu, georgíny neprihnojujte. Doprajte im hojnú zálievku, zvlášť v letných mesiacoch. Vyštipujte postranné puky a tiež odstraňujte odkvitajúce kvety, aby sa rastliny nevyčerpávali. Ak sú kríky väčšieho vzrastu, pestujte ich s podperou.

Skladovanie a zazimovanie hľúz


Pretože sú georgíny kvety stredoamerického pôvodu, slovenskú zimu by neprežili. Je teda nutné hľuzy zazimovať. Pred príchodom väčších mrazov, teda najneskôr na konci októbra, opatrne rýľom vyberte baly hľúz zo zeme. Vňať odstráňte asi 7 cm od hľuzy. Baly očistite od hliny, môžete na nich nechať tenšiu vrstvu ako tepelnú izoláciu.

pestovnaie georgín na záhradeNechajte ich asi týždeň vysušiť, aby sa hľuzy zatiahli, a uložte ich do priedušných debničiek do suchej temnej pivnice. Hľuzy nesmú premrznúť, ideálna teplota by nemala klesnúť pod 4 stupne °C, ale nemala by byť vyššia ako 10 stupňov ° C.

Hľuzy pravidelne kontrolujte, či sa na nich netvorí pleseň alebo či nevlhnú. Niekedy sa odporúča skladovať ich v suchom piesku alebo voľne zabalené v suchom papieri, ale najlepšie je nechať ich v priedušných debničkách v suchej pivnici.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.