Záhrada

Ako pestovať georgíny?

Tipy a rady ako správne pestovať georgíny

ako pestovať georgínyGeorgíny sú krásne kvety, ktoré kvitnú v rôznych farbách a tvaroch. Sú to okrasné rastliny, ktoré patria do rodiny astrovitých a sú známe aj pod názvom dahlia. Pestovanie georgín sa stáva čoraz populárnejším, pretože sú relatívne nenáročné na starostlivosť a vytvárajú nádherné záhradné aranžmány.

Ak chcete vysadiť georgíny, je dôležité zvoliť správne stanovisko a pôdu. Georgíny preferujú slnečné miesta a výživnú, priepustnú pôdu. Najlepší čas na výsadbu georgín je v druhej polovici mája, keď už nepriaznivé mrazy prešli. Pri výsadbe je dôležité dodržať správnu vzdialenosť medzi jednotlivými hľuzami, aby sa predišlo ich prekrytiu a súťaženiu o živiny.

Pre úspešné pestovanie georgín je tiež dôležité pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Počas vegetačného obdobia sa odporúča aplikovať hnojivá bohaté na dusík, fosfor a draslík. V prípade, že chcete predĺžiť životnosť kvetov, je dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety.

Čo sú to georgíny

Georgíny sú trvalky, ktoré sa vyznačujú nádhernými kvetmi v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Tieto kvety sú obľúbené nielen medzi záhradkármi, ale aj kvetinármi a floristami.

Georgíny patria do rodiny Asteraceae a sú známe aj pod názvom Dahlia.

Druhy Georgín

ako pestovať georgínieExistuje niekoľko druhov georgín, ktoré sa líšia tvarom kvetu a výškou rastliny. Medzi najznámejšie druhy patria:

  • Kaktusové georgíny (Cactus dahlias) – majú kvety so špicatými, zvlnenými okrajmi, ktoré pripomínajú kaktusové kvety.
  • Anemónové georgíny (Anemone dahlias) – majú kvety so stredom tvoreným trubkou a okvetné lístky okolo nej sú zväčša širšie a menej zvlnené.
  • Kompaktnejšie georgíny (Pompon dahlias) – majú malé, guľovité kvety, ktoré sú zväčša usporiadané do kytíc.
  • Dekoratívne georgíny (Decorative dahlias) – majú kvety so širokými, zvlnenými okvetnými lístkami, ktoré sú zväčša menej bodkované ako u iných druhov.

Odrody Georgín

Existuje mnoho odrôd georgín, ktoré sa líšia farbou, veľkosťou a tvarom kvetu. Niektoré z najobľúbenejších odrôd sú:

Odroda Farba kvetu Veľkosť kvetu
‚Bishop of Llandaff‘ červená stredne veľký
‚Café au Lait‘ krémová veľký
‚David Howard‘ oranžová stredne veľký
‚Karma Choc‘ tmavohnedá veľký
‚Moonfire‘ žltá stredne veľký

Kultivácia georgín sa líši podľa druhu a odrody, ale zvyčajne sa odporúča vysádzať ich na plne slnečné stanovište, ktoré je chránené pred vetrom. Pôda by mala byť hlinitá a humózna, a zeminu by sme mali udržiavať mierne vlhkú. Pri pestovaní georgín v kvetináči by sme mali pravidelne dopĺňať vodu a dávať pozor na prelievanie.

Výsadba, zber a zazimovanie georgín majú svoje jasné pravidlá, ktoré sa líšia podľa druhu a odrody. Je dôležité sa o tieto rastliny starať s láskou a poznať ich potreby, aby sme sa mohli tešiť z ich krásy po celú sezónu.

Ako Pestovať Georgíny

Výber Stanovišta

Pri pestovaní georgín je dôležité vybrať vhodné stanovište. Georgíny potrebujú slnečné miesto a výživnú, hlinito-piesočnatú a priepustnú pôdu. Preto je vhodné vybrať stanovište, ktoré spĺňa tieto podmienky.

Príprava Pôdy

Pred výsadbou georgín je potrebné pripraviť pôdu. V jesenných mesiacoch je vhodné zapraviť maštaľný hnoj alebo kompost. Na jar je potrebné doplniť výživu klasickým hnojivom pre kvitnúce rastliny, ktoré môžeme aplikovať so zálievkou.

Výsadba Georgín

pestovnaie georgín na záhradeGeorgíny je vhodné sadiť až po posledných mrazoch, teda v druhej polovici mája.

Hľuzy georgín sa sadiť do pripravenej pôdy vo vzdialenosti 50 – 60 cm od seba.

Pri výsadbe je potrebné dbať na to, aby hľuzy boli položené správne a aby boli zakryté približne 10 cm vrstvou zeme.

Pestovanie Georgín

Pri pestovaní georgín je dôležité pravidelne dopĺňať vodu a dávať pozor na prelievanie. Je vhodné aplikovať hnojivo pre kvitnúce rastliny s zálievkou. V období kvitnutia je potrebné odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sa podporovalo ďalšie kvitnutie.

Zazimovanie Georgín

georgíniaVytrvalé georgíny sa dajú pestovať opakovane dlhé roky, avšak je nevyhnutné ich správne zazimovať.

Správny termín vyrytia zo záhonu prezradia prvé mrazy, ktoré okamžite spália listy. V tejto chvíli odstránite stonky približne 10 cm nad hľuzou a opatrne ju vyryjete z pôdy tak, aby ste ju nepoškodili. Hľuzy potom uskladníte na tmavom a suchom mieste s teplotou okolo 5 °C.

Takto sa dajú úspešne pestovať georgíny. Dôležité je dodržiavať pravidlá pre výber stanovišťa, prípravu pôdy, výsadbu, pestovanie a zazimovanie georgín.

Starostlivosť o Georgíny

Pri pestovaní georgín je dôležité venovať pozornosť ich starostlivosti. Tieto kvetiny si vyžadujú pravidelné hnojenie, zalievanie a chránenie pred chorobami a škodcami. Nižšie sú uvedené niektoré dôležité faktory, ktoré by mali byť zahrnuté do starostlivosti o georgíny.

Hnojenie Georgín

Georgíny potrebujú pravidelné hnojenie, aby mohli rásť a kvitnúť. Hnojenie by sa malo vykonávať každé dva až tri týždne. Je dôležité používať správny druh hnojiva pre georgíny, ktoré obsahuje dostatok dusíka, fosforu a draslíka. Najlepšie je použiť organické hnojivo alebo kompost. Hnojivo by sa malo aplikovať okolo koreňov georgín, ale nie priamo na ne.

Zalievanie Georgín

Georgíny nepotrebujú veľa vody, takže z hľadiska polievania nie sú náročné. Voda by mala byť aplikovaná priamo na zem okolo koreňov georgín, aby sa zabránilo premočeniu listov a kvetov. Je dôležité, aby zem bola stále vlhká, ale nie premočená. V období sucha by sa mali georgíny polievať pravidelne.

Choroby a Škodcovia

Georgíny môžu byť náchylné na niektoré choroby a škodcov. Najčastejšie problémy sú spôsobené hubovými infekciami a voškami. Ak sa objavia príznaky choroby, ako napríklad hnedé škvrny na listoch alebo kvetoch, je dôležité použiť fungicíd na ich liečbu. Vošky môžu byť odstránené pomocou insekticídu alebo prírodných repelentov, ako je napríklad roztok z vody a mydla.

Celkovo je starostlivosť o georgíny jednoduchá a nevyžaduje veľa úsilia. Ak sa venujete ich starostlivosti, môžete sa tešiť z krásnych kvetov po celú sezónu.

Rozmnožovanie Georgín

Georgíny môžu byť rozmnožované pomocou semien alebo hľúz. Rozmnožovanie zo semien je však menej spoľahlivé, pretože sa môžu vyskytnúť genetické odchýlky. Na druhej strane, rozmnožovanie pomocou hľúz je veľmi spoľahlivé a zaručuje, že nová rastlina bude rovnaká ako materská rastlina.

Hľuzy sa získavajú z dospelých rastlín na jeseň, keď sa začnú žltnúť listy. Hľuzy sa vykopú a nechajú sa uschnúť na suchom a teplom mieste. Potom sa odstránia zvyšky zeme a uložia sa do suchého a chladného miesta, kde sa uchovajú až do jari.

Na jar sa hľuzy môžu rozdeliť na menšie kusy a vysadiť do nádob alebo priamo do záhrady. Pri výsadbe do nádob je dôležité zvoliť vhodnú nádobu s dostatočnou veľkosťou a drenážnymi otvormi na spodku.

Rozmnožovanie georgín pomocou hľúz je jednoduché a spoľahlivé. Stačí si len zabezpečiť kvalitné hľuzy a vhodné podmienky pre ich výsadbu.

Georgíny v Záhrade a vo Váze

Georgíny sú populárne kvety, ktoré sa môžu pestovať nielen v záhrade, ale aj vo váze. Ich jasná farba a rôzne tvary robia z georgín skvelý prvok pre každú záhradu alebo miesto, kde chcete vytvoriť farebný akcent.

Pri pestovaní georgín v záhrade je dôležité zvoliť správne stanovište. Tieto kvety potrebujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Ak máte záhradu s ťažkou pôdou, je dobré ju zlepšiť pieskom alebo kompostom. Pri výsadbe georgín do záhrady je dôležité dodržiavať správnu vzdialenosť medzi rastlinami. Vhodné je nechať medzi nimi aspoň 30 cm.

Pre tých, ktorí nemajú k dispozícii záhradu, ale chcú si užiť krásu georgín, je možné ich pestovať aj vo váze. Pri pestovaní georgín v nádobe je dôležité zvoliť správnu veľkosť nádoby a zemiakovú zmes. Pri výbere nádoby je dôležité zvoliť dostatočne veľkú, aby mohli rastliny rásť a rozvíjať sa. Zemiaková zmes by mala byť dobre priepustná a obsahovať dostatok živín.

Pri pestovaní georgín vo váze je dôležité dodržiavať pravidelnú zálievku a hnojenie. Rastliny by mali byť zaliaté vodou, keď sa zem v nádobe vysuší. Hnojenie by sa malo vykonávať raz za mesiac, použitím hnojiva pre kvetinové rastliny.

Georgíny sú tiež vhodné pre rez a môžu byť použité ako kvetinový aranžmán vo váze. Pri rezaní georgín by ste mali používať ostré nože a odrezať kvety tesne pod listom. Kvety by mali byť odrezané skoro ráno alebo večer, aby sa minimalizovalo ich vysychanie.

V záhrade aj vo váze sú georgíny skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú mať farebnú a živú záhradu. Správne pestovanie, zálievka a hnojenie pomôžu zabezpečiť zdravý rast a krásu týchto kvetov.

Záver

V tomto článku sme sa dozvedeli, ako pestovať georgíny. Tieto krásne kvety môžu byť pestované z odrezkov, semienok alebo hľúz. Najlepšie je použiť hľuzy, ktoré môžete buď zakúpiť alebo získať z rastlín z predchádzajúceho roka.

Pri pestovaní georgín je dôležité zvoliť stanovište s dostatkom slnečného svetla a chránené pred vetrom. Rovnako dôležitá je aj pôda, ktorá by mala byť dobre priepustná a bohatá na živiny.

Ak sa rozhodnete pre pestovanie georgín v kvetináčoch, odporúča sa použiť samozavlažovacie črepníky. Vhodné môžu byť aj tieto črepníky, ktoré sú uvedené v časopise o rastlinách.

Pri zazimovaní georgín je dôležité odstrániť stonky približne 10 cm nad hľuzou a opatrne ju vyryť z pôdy tak, aby sme ju nepoškodili. Potom ju uložte do suchého a chladného miesta.

Všetky tieto kroky by mali zabezpečiť krásne a zdravé georgíny. Nezabudnite ich pravidelne zavlažovať a hnojiť, aby sa stali ešte krásnejšími.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button