Záhrada

Ako si vytvoriť na záhrade živý plot?

živý plotŽivé ploty môžu vašu záhradu ozdobiť, ale tiež môžu mať rad praktických účelov. Môžu vytvoriť živú bariéru, ktorá nahradí plot a často je tak hustá, že nie je vidieť skutočne nič. Môžu vašu záhradu ochrániť pred prudkým vetrom, napr. 1,5 m vysoký živý plot znižuje rýchlosť vetra na polovicu zhruba vo vzdialenosti 7,5 m od plota. Ich ďalšou praktickou funkciou je aj zníženie hladiny hluku. Ako teda vytvoriť krok za krokom svoj vlastný živý plot?

Vyberte si vhodnú rastlinu na živý plot

Nutné je zvážiť, či preferujete pravidelné alebo nepravidelné živé ploty. Pravidelné živé ploty rastú veľmi rýchlo, minimálne dvakrát ročne je nutné ich ostrihať.

Nepravidelné nielen že nie je nutné strihať tak často, ale zase sa nedrží striktne naplánovaného dizajnu. Môžu byť ale aj veľmi krásne a môžu obohatiť záhradu tvarom a aj farebnosťou.

Zvážte ďalšie skutočnosti

živý plot na záhradeHlavne musíte starostlivo zvážiť, či vami vybraná rastlina pre živý plot bude dosahovať výšky, šírky a rýchlosti rastu, akú ste si naplánovali.

Tiež zvážte, či je vhodná pre klimatické podmienky, ktoré poskytuje vaša záhrada. Dôležité je rozhodnutie tiež medzi rastlinami vždyzelenými a opadavými.

Vždyzelené sú síce možno pôsobivejšie na pohľad počas roka, ale stráca ochrannú aj bariérovú funkciu počas zimy.

Vysadba živého plotu

Rastlinu, pre ktorú ste sa rozhodli, vysaďte ako bežný krík alebo stromček. Šírka pripravovaného povrchu sa pohybuje medzi 60 až 90 cm.

Spôsob vysadenia závisí na vašom pláne. Ak nám stačí šírka živého plotu cca 30 – 60 cm, utvorte jednoduchý rad kríkov vedľa seba. Pokiaľ chcete mať plot široký napr. 90 cm, je dobré vysadiť rastliny striedavo do dvoch radov.

Správne strihanie živého plotu

strihanie živého plotaDôležité je pre tvar živého plotu strihanie v prvom a druhom roku. Opadavé rastliny väčšinou vyžadujú zostrihať pri vysadení o jednu tretinu.

V druhej zime je tiež nutné zrezať ich zhruba o tretinu. Až potom je možné začať strihať živý plot vo viac alebo menej šikmom smere.

Odporúča sa strihať živý plot do čiastočne šikmých tvarov, pretože sú menej náchylné k poškodeniu snehom a silným vetrom.

Pravidelná údržba rastlín v živom plote

Nevyhnutné je sa o živý plot pravidelne starať, čo znamená predovšetkým strihať ho dvakrát do roka, najlepšie na jar a koncom leta. Pri úprave tvaru môžete použiť vodiacu lištu alebo šnúru.

Dobré je ale tiež kríky občas pohnojiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button