PrečoZáhrada

Prečo u ibišteka opadáva lístie? Ako sa starať o ibištek, aby kvitol a bol zdravý

prečo u ibišteka opadáva listieIbištek patrí k okrasným rastlinám, ktoré sa hojne objavujú v mnohých domácnostiach. Jedná sa predovšetkým o ibištek čínsky. Obľuba rastliny je daná predovšetkým tým, že má výrazné kvety, ktoré dokážu spestriť interiér domácností. Ibištek je tiež pomerne nenáročný na údržbu. Napriek tomu sa vám môže stať, že u vášho ibišteka začne opadávať lístie. Čo tento nevítaný jav spôsobuje a ako sa tomu dá zabrániť? Ako sa starať o ibištek, aby kvitol a bol zdravý?

V článku sa dozviete:

  • Postup pestovania
  • Čo je potrebné k pestovaniu
  • Náklady na starostlivosť

Ako pestovať ibištek?

ako pestovať ibištekTáto rastlinka potrebuje dostatok zeminy.

Pokiaľ ju pestujete v kvetináči, mal by preto byť dostatočne veľký, aby sa do neho zmestilo viac zeminy a korene rastliny mohli bez problémov rásť a tým posilňovať celú rastlinu.

Ibištek potrebuje dostatok svetla

Umiestnite ho preto do priestoru, kam bude často počas dňa svietiť slniečko.

Pre správny rast a zamedzenie opadávania lístia hrá významnú úlohu pravidelné polievanie. V období vegetácie sa nesmie stať, že by rastlina vyschla.

V zime je predsa len vhodné polievanie trochu obmedziť, inak bude dochádzať k tomu, že korienky ibišteka postupne zhnijú.

Na jar je vhodné ibištek presádzať

Pri presadzovaní vymeňte tiež zeminu. Na jar je tiež doporučované vykonať omladzovací rez.

Ďalej je dôležité pravidelné hnojenie. Pokiaľ nie je hnojivá dostatok, rastlina vám nepokvitne.

Ak vám ibištek opadáva ešte pred tým, než dôjde k zakvitnutiu, môže byť príčinou príliš suchý vzduch. V tomto prípade ju potrebné pravidelne postrekovanie vodou.

ibištekový sirupTip: Z ibišteka si môžete kúpiť aj skvelú cukrovinku: plátky kvetu osladené trstinovým cukrom (chuťovo sú veľmi podobné sušeným brusnicam) alebo ibištekový sirup, ktorý je výborný ako prírodný antioxidant a veľmi účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Niekto ho používa aj na liečenie chrípky, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínu C.

Starajte sa aj o to, aby sa na ibišteku nevyskytovali škodcovia. Najväčšie problémy v tomto smere robia strapky a smutnice.

Čo je potrebné k starostlivosti o ibištek?

Aké budú náklady na starostlivosť o ibištek?

Pre ibištek vyberte klasické izbovej hnojivo. Jeho cena sa pohybuje okolo 2 € za kilogramové balenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button