Ako vypestovať bazalku zo semien?
V dnešnej dobe nie je problém zaobstarať si už predpestované rastlinky bazalky v kvetináčiku. Ale vypestovať si voňavú bazalku už od semienka má svoje nezameniteľné čaro, a navyše si môžete zaobstarať semienka celého množstva rozličných odrôd, ktoré bežne v obchodoch nezoženiete. V tomto článku vám poradíme ako si jednu takú vypestovať.
Čo potrebujete, ak chcete vypestovať bazalku
- semená bazalky
- priepustná zemina
- kvetináč
- svetlo
- teplo
- zálievka
Pôda a výsev bazalky
Bazalku vysievame do kvetináčov najlepšie v marci až apríli. Výsev priamo na záhon nie je vhodný, pretože bazalka neznáša prízemné mrazíky.
Pôdu vyberáme humóznu a ľahko priepustnú, do ktorej vmiešame trochu perlitu.
Semená bazalky nasypeme riedko na povrch a len ľahko pritlačíme.
Kvetináč postavíme na svetlé miesto a zalievame mierne. Nové rastlinky by sa mali objaviť asi do mesiaca.
Presádzanie bazalky
Keď majú rastlinky bazalky 4-6 listov, je načase ich presadiť na záhon alebo do balkónového truhlíka. Rastlinky opatrne uchopíme pod listy a jemne vytiahneme zo zeme.
Dávame pozor, aby sme nepoškodili korienky. Sadeničky zasadíme zhruba 25 cm od seba. Zabezpečíme im dostatok svetla a primeranú zálievku. Dávame pozor, aby pôda nikdy nevyschla, pretože bazalka by potom mala tuhé a kožovité listy.
Ťažkosti pri pestovaní bazalky
Bazalka neznáša chladné a vlhké obdobie. Zvlášť záhonové rastlinky je potrebné v prípade dlhšie trvajúcich dažďov ošetriť proti plesni.
Pri zalievaní bazalky dávame pozor, aby sa voda nedostala na listy, vytvorili by sa na nich nepekné čierne škvrny. Je tiež veľmi potrebné ju chrániť pred vetrom.
Úroda bazalky
Aromatické listy môžeme otrhávať po jednom po celú dobu vegetácie až do doby kvitnutia (jún až júl). Akonáhle sa na rastline objavia prvé kvety, je načase vňať zožať.
V tejto dobe má totiž najviac aromatických látok. Krík zrežeme až pri zemi a vňať usušíme. Zalievame ju ďalej a pri troche starostlivosti sa môžeme tešiť na ďalšiu úrodu v septembri.
Ako vypestovať bazalku v byte
V bytových podmienkach ju môžete vysievať kedykoľvek, pokojne aj na jeseň.
Najlepšie je pestovať bazalku v niekoľkých kvetináčoch s rôznou dobou výsevu, aby ste mali na tanieri neustále čerstvú vňať.
Pre pestovanie bazalky v kvetináčiku sa najlepšie hodí odroda bazalka pravá – balkónová.
Prečo jesť bazalku
Látky obsiahnuté v bazalke napomáhajú správnemu tráveniu. Stimuluje metabolizmus, pomáha odbúravať tuky.
Pôsobí proti depresii a nespavosti. Mierni bolesti hlavy. Deti do dvanástich rokov, tehotné a dojčiace ženy by mali bazalku konzumovať s rozmyslom.
Tipy ako pestovať bazalku
Okrem bazalky pravej si môžete vypestovať celé množstvo ďalších odrôd. Napríklad bazalku thajskú, škoricovú alebo citrónovou.
Správne uskladnené semená bazalky si udržia klíčivosť až po dobu piatich rokov.