AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať hosty?

Ako pestovať hosty?

ako pestovať hostyTentoraz si povieme o pestovaní rastliny, ktorá je okrasná viac listom než kvetom, avšak o nič menej efektná. Má toľko farebných a tvarových variantov, že si na svoje prídu milovníci žltej, zelenej, bielej a ďalších farieb. Niektoré druhy sú však okrasné aj výrazným kvetom. Veľkou výhodou je pomerne nenáročná starostlivosť. Ako pestovať hosty?

Čo budete na pestovanie hosty potrebovať:


  • výber vhodnej rastliny
  • vodu
  • rycie vidly

Pestovanie hosty

okrasné rastliny hosty a ich pestovanieHosty sú dlhortvajúce trvalky, takže vyberieme vhodné miesto, kde sa im bude dariť na dlhšiu dobu. Táto rastlina sa na zimu úplne zaťahuje, takže pri výsadbe musíme počítať s tým, že nárast listovej hmoty pri vyrašení rastliny po zime bude pomerne veľký.

Rastlina má veľmi masívny zásobný orgán hľuznatej povahy. Vytvára bohaté trsy listov. Ide o rastlinu tieňa a polotieňa. Niektoré kultivary znesú pri dostatku vody aj slnko po väčšiu časť dňa. Nikdy ale neznesú úpal. Často sú vysadené do okolia kmeňov stromov.


Aké podmienky majú hosty rada?

Hosty je rastlina veľmi dlhoveká. V dobrých podmienkach je jej životnosť v podstate neobmedzená. Má rada kyprú zem, hnojenú a trvale vlhkú. Je úplne vytrvalá a nevymŕza ani v nádobách.

Drobnejšie druhy a kultivary sa hodia aj na skalky. Výborne sa uplatní taktiež pri jazierkach a na okrajoch potôčikov a v spoločenstve lesných rastlín. Ak máme urastenejšie kultivary, je lepšie nepresádzať ich, pretože do väčšej veľkosti nám narastú až za viac rokov.

Ako hostu presádzať a množiť

Ak chceme rastliny množiť, urobíme to delením, a to na jar. Vyrýľujeme rastlinu z pôvodného miesta, opatrne rozdelíme trs na polovice prípadne tretiny. Na vopred zvolených miestach vyrýľujeme jamy 2x väčšie ako je trs, ktorý do nich budeme vkladať. Do miesta nalejeme asi jednu kanvu vody, môžeme pridať lopatku uležaného kompostu a vložíme rozdelenú časť trsu. Pôdou prihrnieme, dostatočne pritlačíme a ak je potrebné, dosypeme ešte ďalšou zeminou. Nakoniec rastlinu opäť zalejeme.

Ďalej sa stačí o rastlinu starať iba pravidelnou zálievkou, prekyprovaním okolitej pôdy a občasným hnojením.

ako pestovať hostuV domácich podmienkach je najlepšie množiť rastliny delením na jeseň alebo skoro na jar. Ak by sme chceli trs rozdeliť neskôr, došlo by k silnému poškodeniu listov. Hosty je možné množiť aj semenom, ale jedná sa o pomerne zdĺhavú procedúru.

Pri výsadbe na nové miesto myslíme zvlášť na to, že rastlina môže mať zakrátko toľko listov, že sa jej objem zdvojnásobí. Rastlina môže byť jeden a pol krát širšia ako vyššia.

Tipy

Rastlina je teraz často využívaná floristami.

Vďaka ohromnej variabilite môžete zostaviť skutočne pozoruhodný záhon iba z hostov. Majú veľmi premenlivú veľkosť, kde najmenšie rastliny dosahujú výšku okolo 10 cm a najväčšie druhy aj okolo 60 cm.

Pre lepšie zakorenenie hosty pridajte pri výsadbe organický materiál.

Upozornenie


Rastlina chutí slimákom, preto ju pred nimi chráňte. Pravidelne tiež prezerajte spodné časti listov, či sa na nich slimáky neusádzajú. Ako si poradiť so slimákmi sa dozviete v tomto článku 8 tipov, ako si poradiť so slimákmi na záhrade.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.