AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať morušovník?

Ako pestovať morušovník?

ako pestovať morušovníkAj v našich podmienkach môžete s úspechom pestovať exotický morušovník. Morušovník je opadavý strom, ktorého niektoré druhy dorastajú do výšky desiatich a viac metrov. Ako pestovať morušovník?

Pôvod morušovníka


Do Európy sa tento strom dostal v 17. storočí, kedy bol dovezený z miest jeho pôvodu, ktorými je východná, stredná a predná Ázia, najmä Kórea a Čína. Mladý strom má na vetvách chlpatú hnedú kôru, v starobe je to už sivohnedá rozpukaná borka.

biele plody morušovníkaKvety sa objavujú súčasne s pučiacimi listami začiatkom mája a zoskupujú sa v jahňady. Plodom sú kôstkovice pripomínajúce černice, farby plodov sú podľa druhov morušovníka, buď sú bielej, červenej, alebo čiernej farby a dozrievajú v lete.

Pestovanie

Pestovať morušovník znamená najprv vybrať vhodné stanovisko. Lepšie rastie osamotene a treba počítať s tým, že raz z neho bude vysoký a statný strom. V okolí morušovníka je dobré mať udržiavaný trávnik, pretože zrelé plody budú opadávať a z trávnika sa budú lepšie zbierať. Navyše sa plody nepoškodia a neznečistia.


Vhodné podmienky

Keďže sú morušovníky teplomilné dreviny, darí sa im u nás najlepšie vo vinárskych oblastiach. Vyhovuje im suchá pôda, pretože korene siahajú pomerne do veľkej hĺbky.

Najznámejšie druhy

jedle plody morušovníkaZnáme sú morušovníky bielej a čiernej farby. Biely morušovník je zo všetkých druhov najmohutnejší. Má biele plody nevýraznej chuti. Listy bieleho morušovníka sú potravou priadky morušovej a často boli morušovníky pestované na tento účel.

Morušovník čierny dorastá do priemernej výšky 10 m. Má na rozdiel od bieleho pomerne chutné plody.

V našich podmienkach sa hojne pestujú rôzne kultivary, vzniknuté krížením čierneho morušovníka s morušovníkom červeným. Ten je ako jediný zo všetkých morušovníkov dvojdomý, takže je potrebné na záhrade vysadiť aspoň dva stromy.

Plody


Je známe, že plody morušovníka sú nielen jedlé, ale aj zdravé, pretože obsahujú vitamín C. Sú vhodné pre cukrovkárov, alebo z nich môžete vyrábať džem a víno.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.