AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať kávovník?

Ako pestovať kávovník?

ako pestovať kávovník domaBez kávy si mnohí z nás nevedia predstaviť svoj deň, káva k nám prišla z južnej Ameriky, kde rastie celkom prirodzene na kávovníkoch. Dlhé stáročia trvalo, než bolo možné, aby sme mohli kávovník pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Dnes je to už našťastie možné a kávovníky sa hojne pestujú v domoch a zimných záhradách. Ostatne, vyskúšať si to môžete aj vy sami. Ako pestovať túto rastlinu?

Pestovanie kávovníka


Ak chcete pestovať kávovník zo semena, musíte si zohnať semeno kávovníka od skúseného pestovateľa, ktorý vám poskytne čerstvú bobuľu. Prečo? Káva veľmi rýchlo stráca klíčivosť a za mesiac by vám už nevzklíčila.

Siatie a kličenie

pestovanie kávovníka domaSemená kávovníka teda musíte vysiať rýchlo a to aj s endokarpom (vnútorná vrstva oplodia). Sejte ich do kvetináča, vždy 2 až 5 do jedného kvetináča a zahrňte zeminou. Kvetináč dajte tam, kde je stabilná teplota pohybujúce sa okolo 25-28 ° C. Semená klíčia 2-3 týždne. Až vyklíčia prvé dva lístky, rozsaďte jednotlivé rastlinky do samostatných kvetináčov s priemernou veľkosťou 10 cm.

Túto rastlinku vsádzajte (či už semená alebo rastlinu) do dobre priepustnej, záhradnej zmesi bohatej na živiny s pH 7. Ak chcete pre kávovníky urobiť to najlepšie, pridajte do zeminy aj drevené uhlie a nezabudnite vytvoriť dostatočnú drenáž na dne kvetináča (na dno dajte keramzit, štrk alebo črepy z hlineného črepníka).


Aké podmienky kávovník potrebuje?

Dajte ho tam, kde je svetlo, teplo a vlhko. Pozor, rozhodne ho neumiestňujte na priame slniečko, ani ho v lete nesťahujte von, miesto blízko radiátora tiež nie je to najlepšie. Kávovník potrebuje stabilnú teplotu, vo vegetatívnom období pohybujúcu sa medzi 20 až 25 °C a v zime medzi 15 a 18 stupňami. Kvetináč s rastlinou preto umiestnite najlepšie na juhovýchodné alebo juhozápadné okno (za záclonu).

Polievanie

Rastlina si vždy povie o vodu. Jej potreba nie je totiž o pravidelnosti, ale o správnom načasovaní a správnom množstve. Všímajte si zvesených listov, ktoré vám napovedia, kedy kávovník treba zaliať. Inak ho zalievajte podľa toho, kde ho máte postavený a aké je počasie. Majte na pamäti, že zemina nesmie nikdy vyschnúť! V zime  obmedzte zálievku.

Je to rastlina veľmi náročná na vlhkosť, a preto ju v letnom horúcom období roste. Roste aj taký kávovník, ktorý máte prípadne v blízkosti radiátora.

Aké živiny kávovníku treba?

nezrelé plody kávovníkaKávovník potrebuje veľké množstvo živín, a preto ho pri pestovaní pravidelne prihnojujte, najviac v období rastu a tvorby plodov. V tejto dobe hnojte každý týždeň hnojivami s vyšším obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Hnojivá ideálne striedajte. Odborníci všeobecne odporúčajú používať tiež hnojivo pre izbové rastliny.

Kvitnutie

Kávovník kvitne od marca do mája. Po odkvitnutí je dôležité, aby ste dali rastline čas oddýchnuť, a preto obmedzte zálievku a prihnojovanie.

Pri pestovaní kávovníka rastlinku musíte rezať, aby mala dostatok dlhých a plodných vetví. Pravidelným zastrihávaním podnietime ich pučanie a tiež tvorbu listov. Rez prevádzajte v období tesne pred začiatkom pučania. Rezom môžete kávovník aj tvarovať.

Rozmnožovanie kávovníka


Kávovník sa rozmnožujte semenami, odrezkami, vrúbľami alebo aj očkovaním. Najjednoduchšie rozmnožovanie kávovníka je prostredníctvom odrezkov, ktoré berte z postranných vetví. Odrezky zapichnite do zmesi rašeliny a piesku a udržujte pri stabilnej teplote okolo 23 až 25 stupňov a za relatívne vysokej vlhkosti (90%). Kávovník vám zakorení v priebehu 3 až 4 mesiacov.

Tipy

Kávovník presádzajte každý rok na jar. Plody kávovníka zrejú po opelení cca 8 mesiacov, pričom prvých plodov sa môžete dočkať až od štvorročnej rastliny. Je pritom úplne bežné, že rastlina doma kvitne, zreje a plodí.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.