Záhrada

Ako pestovať egreše: Kedy je vhodná doba na vysadenie?

ako pestovať egrešePestovanie egrešov je u slovenských záhradkárov veľmi obľúbené. Kry produkujú veľmi chutné plody, ktoré možno využiť na prípravu najrôznejších pokrmov, skvele však chutia aj samotné. Pestovanie egrešov má určité zákonitosti, ktoré je potrebné dodržať, aby ste dosiahli bohatej úrody. Je tiež určite nutné vedieť, kedy je vhodná doba na vysadenie stromčekov a kríkov egrešov. Ako pestovať egreše?

V článku sa dozviete:

  • Kedy vykonávať výsadbu egrešov
  • Postup pri pestovaní egrešov
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Kedy egreše zasadiť?

Pre vysadenie egrešov je ideálne jesenné obdobie. Je to ale potrebné urobiť ešte pred tým, než dôjde k zamrznutiu pôdy. Pri výsadbe je totiž dôležité, aby sa ker ešte stihol dostatočne zakoreniť. V prípade, že sa to podarí, bude potom v zime rastlina maximálne využívať zimnej vlahy, čo sa následne prejaví zvýšenou úrodou.

Sadenice egrešov je možné vysadiť aj v jarnom období. Vyčkajte ale až do doby, keď pominú ranné mrazíky a pôda už nebude zamŕzať.

Postup pri pestovaní egrešov

Podmienky pre pestovanie

Na dosiahnutie dobrej úrody je potrebné egrešom poskytnúť čo najlepšie podmienky. Ideálne je ich vysadenie na záhrade v mieste, kde je dostatočná vlhkosť. Pamätajte na to, že egreše nemajú radi prílišné sucho.

kedy vysádzať egrešeĎalej je vhodné, aby stanovište, na ktorom budu vysadené, malo dobrú pôdu. Najvhodnejšia je neutrálna, prípadne ľahko kyslá pôda, ktorá je bohatá na živiny.

Pri vysádzaní kríku či stromčeka si najprv vykopte jamku a do nej pridajte kompost. Tým zaistíte dostatok živín.

Egreš pestujte v otvorenom priestore, kde je zabezpečené prúdenie vzduchu. Je vhodné ich tiež umiestniť do priestorov, kam nedosahujú priamo slnečné lúče, ideálnymi podmienkami sú ľahko tienené miesta.

Na dosiahnutie maximálneho výnosu saďte egreše vždy vo väčšom množstve kríkov či stromčekov vedľa seba. U väčších stromčekov zaistite oporu, inak by mohlo dôjsť k ich vylomeniu. To zaistíte tak, že ku stromčeku zapichnete kôl do zeme a k nemu priviažete vetvy.

Na zimu pôdu v okolí stromčekov zakryte kompostom, aby nedošlo k jej prílišnému premrznutiu.

Omladzovacie rezy egrešov

pestovanie egrešovKaždý rok na jar sa odporúča vykonávať omladzovacie rezy. V prvých dvoch rokoch po vysadení skráťte výhony, aby nedochádzalo k prílišnému vyparovaniu vody zo stromčeka.

V ďalších rokoch potom vykonávajte skrátenie hlavných výhonov asi o jednu polovicu.

Po cca 5 rokoch odstráňte všetky staré konáre a ponechajte iba tie mladé.

Čo je na pestovanie egrešov potrebné?

  • Živná pôda – neutrálna až mierne kyslá
  • Dostatočná zálievka
  • Tienisté a záveterné miesto na záhrade
  • Koly – opory stromčekov

Aké budú náklady ak chcete pestovať egreše?

Stromčeky egrešov možno zakúpiť v záhradníctvach už od cca 3 Eura za kus. Určite je dobré si zabezpečiť aj kvalitné hnojivo, ktoré je priamo určené pre pestovanie egrešov. Kilogramové balenie vás vyjde asi na 2 – 3 Eura.

Zaujímate sa o pestovaní ďalších rastlín? Poradíme, ako pestovať rakytník rešetliakový. Na našom webe nájdete aj postup, ako pestovať cesnak, petúnie, vres a mnoho ďalších rastlín a stromov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button