Záhrada

Ako vypestovať muškátové previsy?

Tipy a triky na muškátové previsy

ako vypestovať muškátové previsyMuškátové previsy sú krásne kvitnúce rastliny, ktoré sa môžu pestovať na balkóne alebo v záhrade. Ak sa chcete dozvedieť, ako vypestovať tieto previsy z semien, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Pri pestovaní muškátových previsov je dôležité začať s kvalitným výsevným substrátom.

Tento substrát by mal byť jemný a dobre priepustný pre vodu.

Semená muškátov môžete namočiť na niekoľko hodín, aby sa zrýchli ich klíčenie.

Potom ich môžete vysievať do substrátu, pričom by ste mali dbať na to, aby boli dostatočne hlboko zakopané. Po výseve by ste mali substrát jemne zatlačiť a potom ho dôkladne zaliať.

Výber Substrátu a Hnojiva

Výber Substrátu

Pri výbere substrátu pre muškátové previsy je dôležité zohľadniť ich nároky na kvalitu pôdy. Najlepší substrát pre muškátové previsy by mal byť dobre priepustný, vzdušný a zároveň schopný udržiavať vlhkosť.

Pre pestovanie muškátových previsov sa odporúča použiť substrát s následujúcim zložením:

Zložka Množstvo
Rašelina 50 %
Kokosový substrát 25 %
Perlit 15 %
Vermikulit 10 %

Tento substrát je vhodný pre pestovanie muškátových previsov v kvetináčoch a nádobách.

Výber Hnojiva

ako zazimovať muškátyPri výbere hnojiva pre muškátové previsy je dôležité zohľadniť ich nároky na živiny. Muškátové previsy potrebujú hnojenie s vyšším obsahom draslíka, ktorý podporuje tvorbu kvetov a zlepšuje kvalitu kvetov.

Odporúča sa použiť hnojivo na muškáty, ktoré obsahuje vyššie množstvo draslíka a fosforu. Hnojivo by sa malo aplikovať raz za dva týždne počas vegetačného obdobia, teda od marca do septembra.

Pri výbere hnojiva je dôležité zohľadniť aj koncentráciu živín v substráte. Ak je substrát bohatý na živiny, môže byť potrebné použiť hnojivo s nižšou koncentráciou živín, aby sa predišlo prehnojeniu rastlín.

Pri výbere hnojiva je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a aplikovať ho pravidelne, aby sa zabezpečila dostatočná výživa pre muškátové previsy.

Pestovanie a Starostlivosť

Podmienky Pestovania

pekné muškátyMuškátové previsy sú rastliny, ktoré potrebujú dostatok slnečného svetla, tepla a vlhkosti. Pre ich pestovanie je ideálne miesto chránené pred vetrom a priamym slnkom. Rastliny by mali byť umiestnené v nádobách s drenážou, aby sa zabránilo zadržiavaniu vody v kvetináči.

Pre pestovanie muškátových previsov je dôležité zvoliť správnu pôdu. Najlepšie je použiť substrát s vysokým obsahom živín a dobrým priepustnosťou pre vodu. Rastliny by mali byť zasadené do nádoby s dostatočným priestorom pre rast koreňov.

Pri pestovaní muškátových previsov je dôležité venovať pozornosť teplu. Rastliny by mali byť pestované v miestnostiach s teplotou okolo 20 – 25 °C. V zime by mali byť rastliny udržiavané pri teplote okolo 15 °C.

Starostlivosť o Rastlinky

Muškátové previsy potrebujú pravidelnú starostlivosť. Rastliny by mali byť pravidelne polievané, aby sa zabránilo vysušeniu pôdy. Je dôležité, aby sa voda nedostávala priamo na listy, aby sa zabránilo vzniku hniloby a chorôb.

muškátové previsy na ploteMladé rastliny by mali byť pravidelne hnojené, aby sa zabezpečilo dostatočné množstvo živín pre rast a kvitnutie. Rastliny by mali byť pravidelne orezané, aby sa zabránilo prekrytiu a zabezpečilo sa dostatočné množstvo svetla pre rast.

Pri starostlivosti o muškátové previsy je dôležité odstraňovať suché a poškodené listy a kvety, aby sa zabránilo vzniku chorôb a hniloby. Rastliny by mali byť pravidelne kontrolované na prítomnosť škodcov a chorôb.

S týmito radami a správnou starostlivosťou bude pestovanie muškátových previsov úspešné a rastliny budú krásne a zdravé.

Výsev a Klíčenie

Príprava na Výsev

Pred výsevom muškátových previsov je potrebné pripraviť osivo. Najlepšie je zamerať sa na osivo muškátov krúžkovaných, ktorého výsev sa najlepšie darí. Osivo namočte do vlažnej vody, najlepšie na 24 hodín.

Kvalitný výsevný substrát by mal byť čo najjemnejší. Môžete si ho pripraviť sami, alebo zakúpiť hotový výsevný substrát. Pripravený substrát následne vysypte do nádoby na výsev a rovnomerne rozotrite.

Proces Klíčenia

Po vysiatí semien do substrátu je potrebné nádobu na výsev zakryť fóliou alebo skleneným krytom, aby sa vytvoril skleníkový efekt. Nádobu umiestnite na teplé a svetlé miesto, kde bude mať dostatok svetla, ale nebude vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Po asi 10 až 14 dňoch by sa mali objaviť prvé klíčky. V tomto momente je potrebné fóliu alebo kryt odstrániť a nádobu umiestniť na miesto s dostatkom svetla. Rastlinky by sa mali pravidelne zalievať, aby substrát nikdy úplne nepreschnul.

Pri správnej starostlivosti by malo byť možné získať zdravé a pevné sadenice muškátových previsov.

Rozmnožovanie Muškátov

Metódy Rozmnožovania

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožiť muškáty. Najčastejšie používanými metódami sú rozmnožovanie odrezkami a semenami.

Rozmnožovanie odrezkami je jednoduchšie a rýchlejšie ako rozmnožovanie semenami. Táto metóda je vhodná pre pelargónie zonále, ktoré sú veľmi populárne kvety na záhrade. Na rozmnožovanie odrezkami si vyberte zdravé a silné rastliny. Odrežte približne 10 cm dlhé odrezky z vrcholu rastliny a odstráňte spodné listy. Potom namočte koniec odrezkov do stimulátora rastu a napichnite ich do substrátu na rozmnožovanie.

Rozmnožovanie semenami je vhodné pre tých, ktorí majú radi experimentovanie. Semená muškátov sú malé a môžu byť ťažké na manipuláciu, preto je dôležité byť opatrný a presný pri ich výsadbe.

Postup Rozmnožovania

 1. Pripravte si substrát na rozmnožovanie. Namiešajte piesok, rašelinu a perlit v pomere 3:1:1. Nepoužívajte zeminu zo záhrady.
 2. Vyberte si zdravé a silné rastliny na rozmnožovanie. Odrežte približne 10 cm dlhé odrezky z vrcholu rastliny a odstráňte spodné listy.
 3. Namočte koniec odrezkov do stimulátora rastu.
 4. Napichnite odrezky do substrátu na rozmnožovanie. Odrezky by mali byť napichnuté do substrátu do hĺbky asi 2 cm.
 5. Umiestnite nádobu s odrezkami na svetlom mieste, ale chránenom pred priamym slnečným žiarením. Teplota by mala byť okolo 20-25°C.
 6. Pravidelne kontrolujte vlhkosť substrátu a pridávajte vodu, ak je potrebné.
 7. Po niekoľkých týždňoch by sa mali objaviť nové výhonky. Keď sú výhonky dostatočne silné, môžete ich presadiť do samostatných nádob.

Rozmnožovanie muškátov je jednoduché a zábavné. Vyskúšajte si túto metódu a užite si krásne kvety na vašej záhrade.

Výber a Príprava Nádob

Výber Nádob

Pri výbere nádob na pestovanie muškátových previsov je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je potrebné zvoliť nádobu, ktorá je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestili korene rastliny a mala dostatočný objem zeme na to, aby rastlina mohla rásť zdravo a silno.

Najlepšie sú nádoby s drenážnymi otvormi, ktoré umožňujú odtekanie prebytočnej vody a zabraňujú hnilobe koreňov. Kvetináče a truhlíky sú ideálne pre pestovanie muškátových previsov. Pri výbere nádoby sa odporúča zvoliť takú, ktorá bude zodpovedať veľkosti rastliny a miesta, kde bude pestovaná.

Príprava Nádob

Pred vysadením muškátových previsov do nádoby je potrebné ju dôkladne očistiť. Ak sa v minulosti v danej nádobe pestovali iné rastliny, odporúča sa ju dezinfikovať roztokom na báze alkoholu alebo octu.

Pred vysadením muškátových previsov je potrebné pripraviť substrát. Ideálne je použiť kvalitný substrát, ktorý obsahuje dostatočné množstvo živín a umožní rastlinám správne dýchať. Pred vysadením je potrebné substrát navlhčiť a dobre premiešať.

Pri príprave nádob je dôležité zabezpečiť, aby mali dostatočný počet drenážnych otvorov a aby boli umiestnené na vhodnom mieste, kde budú mať muškátové previsy dostatok svetla a tepla.

Presádzanie a Previsy

Presádzanie Muškátov

Presádzanie muškátov sa robí zväčša v polovici mája, keď už nehrozia mrazy. Pri kvalitnom substráte, ktorý by mal byť ľahký, výživný, neutrálny až zásaditý, môžete vysádzať muškáty aj hustejšie vedľa seba. Ak sa rozhodnete pre presádzanie, je dôležité, aby ste muškát nepresádzali počas kvitnutia ani počas zimných mrazov. Vhodným obdobím na presádzanie je preto jar alebo jeseň po odkvitnutí.

Pri presádzaní môžete muškát nakombinovať aj s inými kvetmi, napr. s inými balkónovými kvetmi, ktoré spolu pekne vyniknú v dlhých visiacich nádobách. Sadenice musia byť zdravé, silné, s temne zelenými listami a hlavne s bohatým koreňovým systémom. Výsadbu preveďte do dostatočne hlbokej nádoby.

Starostlivosť o Previsy

Muškáty previslé sú vhodné na slnečné až polozatienené miesta v nížinách, ale aj v horských oblastiach. Pri dobrej opatere kvitnú bez prestávky celú sezónu. Dlhé previsy bohato obsypané kvetmi dopestujete, keď raz týždenne do zálievky pridáte hnojivo. Polievajte opatrne, aby ste nezaliali korene.

Ak sa vám stane, že vaše muškáty previsnuté, je dôležité, aby ste ich čo najskôr ošetrili. Muškáty previsnuté môžete zachrániť tak, že ich presadíte do kvalitnej pôdy a pravidelne ich zavlažujete. Akonáhle sa muškáty previsnuté spamätajú a začnú rásť, môžete ich opäť umiestniť na slnečné miesto.

V prípade, že sa vám stane, že muškáty previsnuté nehodia na záchranu, môžete ich odrezať a vysadiť nové. Vypestovať si muškáty zo semien je jednoduché a môžete to urobiť aj v izbovom miniskleníku na dostatočne svetlom okennom parapete. Osivo najskôr treba namočiť, aspoň na deň do plytkej misky s vodou.

Kvety a Listy Muškátov

Kvety Muškátov

Muškátové previsy sú známe svojimi krásnymi kvetmi a vôňou. Kvety muškátov sú zvyčajne malé a majú pestrú farbu, ktorá sa líši podľa druhu muškátov. Väčšina druhov muškátov kvitne počas leta a jesene. Kvety muškátov sú tiež veľmi obľúbené medzi včelami a motýľmi.

Listy Muškátov

Listy muškátov sú tiež veľmi charakteristické a majú rôzne tvary a farby. Väčšina druhov muškátov má listy s pestrými farbami a vzormi. Listy muškátov sú tiež aromatické a majú charakteristickú vôňu, ktorá sa uvoľňuje pri dotyku.

Pri pestovaní muškátových previsov je dôležité venovať pozornosť správnemu starostlivosti o kvety a listy. Kvety muškátov potrebujú dostatok svetla a vody, aby mohli kvitnúť a rásť zdravé. Listy muškátov potrebujú tiež dostatok svetla a vody, aby mohli rásť zdravé a silné.

Pri starostlivosti o muškátové previsy je tiež dôležité venovať pozornosť hnojeniu a pestovaniu v správnom substráte. Použitie dlhodobo pôsobiaceho hnojiva a správneho substrátu môže pomôcť zabezpečiť zdravý rast a kvitnutie muškátových previsov.

V záhrade alebo na balkóne môžu byť muškátové previsy krásnou a aromatickou ozdobou. Správna starostlivosť o kvety a listy muškátov môže pomôcť zabezpečiť zdravý a krásny rast muškátových previsov.

Choroby a Škodcovia

Choroby Muškátov

Muškáty sú náchylné na rôzne choroby, ktoré môžu ovplyvniť ich rast a zdravie. Niektoré z najčastejších chorôb muškátov sú:

 • Hrdza: Toto ochorenie spôsobuje žlté až hnedé škvrny na listoch a môže sa šíriť na celú rastlinu. Hrdza sa môže liečiť fungicídmi.
 • Chloróza: Toto ochorenie spôsobuje žlté až biele škvrny na listoch a môže byť spôsobené nedostatkom živín alebo nevhodným pH pôdy. Je dôležité pravidelne kontrolovať pH pôdy a zabezpečiť dostatočné množstvo živín pre rastlinu.
 • Mäkká hniloba: Toto ochorenie spôsobuje hnilobu koreňov a stopiek rastliny a môže byť spôsobené nadmernou vlhkosťou pôdy. Je dôležité zabezpečiť dobrý odtok prebytočnej vody a pravidelne kontrolovať vlhkosť pôdy.

Škodcovia Muškátov

Okrem chorôb môžu muškáty tiež trpieť rôznymi škodcami. Niektoré z najčastejších škodcov muškátov sú:

 • Voška zelená: Tento škodca sa živí bunkovou šťavou rastliny a môže prenášať vírusové ochorenia. Vošku zelenú je možné liečiť insekticídmi alebo fyzickým odstránením škodcu.
 • Molica skleníková: Tento škodca sa živí listami rastliny a môže spôsobiť vážne poškodenie. Molica skleníková sa môže liečiť insekticídmi alebo fyzickým odstránením škodcu.
 • Slimáky a slimáky: Títo škodcovia sa živia listami a stopkami rastliny a môžu spôsobiť vážne poškodenie. Slimáky a slimáky sa môžu liečiť pomocou rôznych metód, ako sú napríklad použitie repelentov alebo fyzické odstránenie škodcov.

Je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny a zabezpečiť, aby boli zdravé a silné. Ak sa objavia príznaky chorôb alebo škodcov, je dôležité čo najskôr zasiahnuť a liečiť ich.

Pestovanie na Balkóne

Výber Rastlín

Pri pestovaní muškátových previsov na balkóne je dôležité zvoliť správne rastliny. Pri výbere rastlín treba brať do úvahy niekoľko faktorov, ako napríklad veľkosť balkóna, jeho orientáciu a intenzitu slnečného svetla, ktoré na ne dopadá.

Ak má balkón slnečnú orientáciu na juh, odporúčajú sa rastliny s vyššou odolnosťou voči slnečnému žiareniu. Naopak, ak má balkón orientáciu na sever, odporúčajú sa rastliny, ktoré viac znesú tieň.

Pri výbere rastlín je tiež dôležité zohľadniť ich veľkosť a rýchlosť rastu. Pre menšie balkóny sa odporúčajú menšie rastliny, ktoré nebudú zaberáť veľa miesta.

Starostlivosť o Balkónové Muškáty

Balkónové muškáty potrebujú dostatok svetla, tepla a vody. Je dôležité zabezpečiť im dostatočné zalievanie, aby substrát nevysychal.

Ak rastliny nebudú dostávať dostatok svetla, môžu sa začať predčasne vädnúť a strácať svoju krásu. Preto sa odporúča umiestniť ich na miesto s priamym slnečným žiarením.

Okrem toho je dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety a zabezpečiť dostatočné hnojenie, aby rastliny mali všetky potrebné živiny.

Pri pestovaní muškátových previsov na balkóne je tiež dôležité zabezpečiť im dostatočný priestor na rast. Odporúča sa použiť dostatočne veľké kvetináče alebo závesné nádoby, ktoré umožnia rastlinám voľne rásť.

Ak sa starostlivo postaráte o svoje balkónové muškáty, budú vám kvitnúť po celé leto a dodajú vášmu balkónu krásnu a farebnú atmosféru.

Záver

V tomto článku sme sa dozvedeli množstvo užitočných informácií o tom, ako vypestovať muškátové previsy zo semien. Na začiatku je dôležité si vybrať správne semienka a zvoliť vhodný substrát. Potom je potrebné nádoby s výsevom umiestniť na svetlé a teplé miesto, kde bude dostatok vlhkosti.

Ak sa rozhodnete pestovať muškátové previsy, môžete sa tešiť na krásne kvety a príjemnú vôňu. Tipy a triky, ktoré sme vám predstavili, vám pomôžu dosiahnuť úspech v pestovaní týchto rastlín.

Muškátové previsy sa hodia do záhrady, ale aj na balkón a do okien. Sú otužilé a môžete ich vysádzať už na prelome apríla a mája. Majú radi teplé stanovište s dostatkom tepla a svetla. Keď je sucho, pravidelne ich zalievajte, substrát by nemal nikdy úplne preschnúť.

Najlepšie je pestovať muškátové previsy zo semien, pretože tak získate svoje vlastné výpestky a zároveň aj bohatšie kvitnúce rastliny. Pri výseve je dôležité dbať na správne podmienky, ako je dostatok svetla, tepla a vlhkosti. Muškátové previsy sú príjemnou ozdobou každej záhrady a určite si ich zamilujú všetci milovníci kvetov, najmä pelargónie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button