AkoaPreco.com > Záhrada > Ako vypestovať muškátové previsy?

Ako vypestovať muškátové previsy?

ako vypestovať muškátové previsyJarné a letné mesiace sa nesú v znamení výzdoby balkónov, terás a záhrad rodinných domov krásnymi rozkvitnutými letničkami. K overenej klasike patria pelargónie alebo tiež nazývané muškáty. Ako muškáty pestovať, ako sa o ne starať a ako najlepšie dosiahnete vytúžený výsledok – muškátových previsov, vám poradia nasledujúce riadky. Ako vypestovať muškátové previsy?

Vhodné druhy muškátov/pelargónií


Ak si chcete okná, balkón alebo terasu ozdobiť farebnými vodopádmi kvetov pelargónií, potom vyberajte tie druhy, ktoré sú pre pestovanie previsov vhodné. Najmä sa jedná o tzv. Brečtanovité pelargónie – latinsky Pelargonium peltatum, ktoré vytvárajú dlhé výhony vysadených kvetov. Z tohto dôvodu sú pre pestovanie previsov vhodné.

muškátové previsy na ploteKonkrétne sa jedná o: Ville de Paris, Decora, Cascade, Atlantic, Blizzard, Happy Face a mnoho ďalších. Existuje celé množstvo rôznych pelargónií a nové druhy sa stále šľachtia.

Orientácia svetových strán

Na pestovanie previsov je najvhodnejšie umiestnenie na juhovýchod, juhozápad alebo čisto južnú stranu. Muškáty majú rady svetlo. Polotieň ale úplný tieň je pre ne nevhodný. Dávajte pozor na silný vietor (najmä pri pestovaní na vyšších poschodiach), ktorý vám môže muškáty ľahko potrhať.


Substrát

Na pestovanie muškátových previsov je najvhodnejší substrát pre pestovanie balkónových rastlín. Muškáty môžete zasadiť do kvetináčov, do kvetináčov samostatne alebo v kombinácii s inými balkónovými rastlinami.

Zálievka

prečo usychajú listy u muškátovMuškáty potrebujú pravidelnú zálievku. Zalievajte ich vždy ráno a večer odstátou vodou. Rozhodne ich nezalievajte cez poludnie alebo popoludní, keď na ne praží slnko. Mohli by ste rastliny spáliť.

Rozhodne muškáty neprelievajte. Substrát nechajte cez deň dostatočne preschnúť. To, že ste pelargónie preliali, spoznáte ľahko, spodné listy rastliny začnú žltnúť. V tomto prípade nechajte substrát dostatočne preschnúť a žlté listy otrhajte.

Hnojivo

Hnojenie pelargónií je pre vypestovanie bohatých previsov veľmi dôležité. Odporúčame používať špeciálne viaczložkové hnojivo s väčším obsahom fosforu. Cez letné mesiace prihnojujte aspoň jedenkrát – skôr dvakrát týždenne. Muškáty hnojte vždy až po zaliatí. Nikdy hnojivo nelejte na suchý substrát.

Starostlivosť

krásne červené muškátyRozhodne odstraňujte uschnuté kvety a zažltnuté listy. Čím viac sa budete o rastlinu týmto spôsobom starať, tým viac sa vám bude košatieť.

Nádoba

Vyberajte tiež vhodné nádoby alebo kvetináče. Mali by byť dostatočne veľké a široké. Na šírku a výšku by mali mať aspoň 15 cm, dĺžka záleží len na vás. Rozhodne by nádoba mala mať odtokové diery, ktorými bude odtekať prebytočná voda. Môžete použiť tiež samozavlažovacie nádoby, ktoré vám ušetria veľa starostí.

Tipy


Sadeničky nevysádzajte v menšej vzdialenosti ako 10 – 15 cm od seba. Pamätajte, že sa rozrastú a budú potrebovať dostatok miesta.

Muškáty nevysádzajte do kvetináčov dlhších ako jeden meter. Radšej vysádzajte menší počet sadeničiek do kratších debničiek.

Pozrite sa na článok ako zazimovať muškáty.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.