Záhrada

Ako vypestovať čajovník čínsky zo semien?

čajovník čínskyČaj je hneď po vode najrozšírenejším nápojom na svete. Lahodný nálev sa získava z listov rastliny čajovníka, pôvodom z ďalekej Číny. Čajovník je teda subtropická rastlina, ale nie je ťažké si vypestovať vlastné sadenice aj v našich podmienkach. Stačí poznať pár trikov… Ako vypestovať čajovník čínsky zo semien?

Čo budete na vypestovanie čajovníka potrebovať

  • semená čajovníka

Čajovník čínsky a výsev semien

Čajovníkové semená sú guľaté a pomerne tvrdé. Veľmi rýchlo strácajú klíčivosť, preto je dobré zaobstarať si čo najčerstvejšiu várku.

Obal semien jemne narušíme, najlepšie to ide nožom, a ponoríme ich na 2-3 dni do vody pri izbovej teplote. Potom môžeme vysievať.

Volíme ľahký priepustný substrát s nízkym obsahom vápnika – stačí obyčajná rašelina. Kvetináč umiestnime do polotieňa a umiernene zalievame. Pri teplote 20-25 ° C sa malé rastlinky objavia do štyroch týždňov.

Presádzanie čajovníka

pestovanie čajovníkaVyklíčené rastlinky pomaly zvykáme na slnko. Ich konečné umiestnenia by malo byť svetlé bez priameho slnečného žiarenia.

Akonáhle dorastú do 3-5 cm výšky, presádzame ich do samostatných kvetináčov.

Substrát používame rovnaký ako pre výsev, ale na dno kvetináčov umiestnime drenážnu vrstvu zo štrku alebo keramzitu, aby sme zabránili premokreniu.

Pestovanie čajovníka čínskeho

Presadené rastliny potrebujú hojnú zálievku (pôda by nemala nikdy vyschnúť), ale zároveň sú náchylné na premokrenie. V miske by preto nikdy nemala stáť voda viac, než niekoľko hodín.

kvet čajovníkaV čase vegetačného obdobia často hnojíme špeciálnymi prípravkami bez prídavku vápna. V období od mája do septembra môžeme kríčky umiestniť aj na balkón alebo záhradu.

V zime zase nezabudnime rastliny pravidelne rosiť. Suchý vzduch totiž dokáže nepekne znetvoriť listy. Dbáme tiež na dostatok svetla.

Aj napriek všetkej starostlivosti zvyčajne čajovníky u nás v zime opadávajú a chorľavejú, na jar sa ale zase čoskoro spamätajú.

Úroda čajovníkových listov

Prvýkrát rastlinu zaštiepneme, akonáhle dosiahne 12 cm výšku – cca po 7-8 mesiacoch pestovania.

Prvý zber čerstvo vyrašených čajových lístkov vykonávame pri výške 18-20 cm. Zozbierané listy sparíme horúcou vodou a získame zelený čaj.

Vlastnoručne vypestovaný čajovník čínsky

Aj keď chuť získaného čaju, vzhľadom k našim podnebným podmienkach, asi nebude tak vynikajúca, pitie vlastnoručne vypestovaného čaju má predsa len svoje čaro.

A keď sa budete o svoju rastlinku dobre starať, ochotne vám po niekoľkých rokoch vykvitne jemne voňajúcimi bielymi kvetmi, ktoré sa môžete pokúsiť opeľovať a získať tak ďalšie semená.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button