Záhrada

Ako a kedy zasadiť uhorky?

uhorkyČerstvá uhorka odtrhnutá priamo zo záhonu, to je dobrota. Takú v obchode nekúpite, tú si musíte sami vypestovať. Možno preto sú uhorky najčastejšie pestovanou zeleninou na našich záhradkách. Ako a kedy zasadiť uhorky ?

Odrody uhoriek

Uhorka je teplomilná rastlina, ktorá je vcelku nenáročná, ale vyžaduje našu starostlivosť.

U nás sa najviac pestujú uhorky šalátovky alebo nakladačky. Šalátovky sa hodia predovšetkým do fóliovníku alebo skleníka, nakladačky sa pestujú vonku na záhonoch.

Rozlišujeme uhorky jemnoostné a hruboostné. Tie jemnoostné sa hodia do teplých oblastí, hruboostné odrody lepšie znášajú nižšie teploty a lepšie odolávajú poklesom nočných teplôt, preto sa pestujú hlavne vonku.

Aké potrebujú uhorky stanovisko?

Najlepšie sa uhorkám darí v hlinitej, humóznej pôde. Je to plodina tzv. prvej trati, to znamená, že potrebuje pre svoj zdarný rast veľkú zásobu živín a humusu a tiež dobrú zálievku.

Vhodné je slnečné, pred vetrom chránené miesto. Záhony riadne vyhnojte kompostom alebo kravským či konským trusom.

Pestovanie uhoriek v skleníku

V skleníku sa pestujú hlavne šalátové uhorky. Pre veľké výnosy potrebujú veľa tepla, živín a dostatočnú zálievku.

Predpestovanú sadbu vysaďte do skleníka už ku koncu apríla, to už by nemali v skleníku premrznúť. Saďte ich v dostatočnej vzdialenosti – dve sadenice na meter štvorcový.

Vyväzovanie uhoriek

sadenie uhoriekV skleníku sa uhorky vyväzujú, aby sa rastlina tiahla do výšky. Je to tiež aj nepriama ochrana proti plesni uhorkovej.

Preto si hneď po výsadbe natiahnite nad rastlinami povraz so spustenými špagátmi, ku ktorým budete rastúce rastliny priväzovať.

Je možné použiť aj špirálové tyče, ktoré zapichneme k sadeniciam.

Pestovanie uhoriek vonku

Na záhonoch vonku sa pestujú uhorky nakladačky. Je na vás, či budete siať uhorky priamo do záhona alebo budete vysádzať predpestovanú sadbu.

Kedy zasadiť uhorky?

Existujú dva prístupy k dobe výsevu uhoriek vonku na záhon. Jeden hovorí, že sa uhorky vysievajú ku koncu apríla. Druhý prístup hovorí, že sa majú uhorky vysievať až po 15. máji, kedy už nehrozia ranné mrazíky.

Výsev na konci apríla má tú výhodu, že uhorky vzídu a začnú plodiť skôr, takže zbierate ešte pred napadnutím uhoriek plesňami. Je tu ale riziko ohrozenia novo vyrastených rastlín rannými mrazíkmi, takže sa tento spôsob hodí skôr pre teplejšie oblasti.

Uhorky vysiate v druhej polovici mája väčšinou nemajú dostatok vlahy a začínajú plodiť až neskôr, keď už je rastlina napadnutá plesňou. Ak máte možnosť a uhorky budete dostatočne zalievať, môže sa vám podariť „dohnať“ uhorky siate na Mareka.

Ako vysievať uhorky?

Do záhona urobte motyčkou plytkú ryhu. Do nej nalejte vodu a po jej vsiaknutí vkladajte jednotlivé semienka vo vzdialenosti 3-4cm. Tie potom zahrňte suchou zeminou, ktorú ste vyhrnuli pri vytváraní ryhy. Takto zasiate semená by za teplého počasia mala vzísť do týždňa

Použitie čiernej fólie

Často sa používa pri výseve aj čierna netkaná textília, ktorá pomôže urýchliť nástup plodnosti uhoriek až o 2 týždne. Navyše udržuje stálu teplotu pôdy, zabraňuje prerastaniu burín, prepúšťa vodu a zozbierané uhorky nie sú špinavé od hliny.

Fóliu pred vysiatím semien rozložte na záhon a pripevnite ju pomocou špeciálnych kolíkov. V riadkoch vo vzdialenosti 40 cm od seba prerežte otvory v tvare kríža a do týchto otvorov vysievajte 2-3 semená, ktoré mierne zatlačte do zeme a zahrňte tak, aby boli asi 2cm hlboko.

Výsev s touto fóliou sa vykonáva už na začiatku mája a rastlinky sa objavia za 14 dní. Prvé uhorky tak zbierajte už na prelome júna a júla.

Predpestovanie sadeníc

Predpestované sadenice si môžete kúpiť v záhradníctve, ale lepšou, síce pracnejšou variantou, je predpestovať si vlastnú sadbu.

Vysieva sa do plastových téglikov o priemere 6-9cm. Na dno urobte otvor pre odtok prebytočnej vody pri zálievke. Do téglikov nasypte záhradnícky substrát a vysievajte po jednom semene. Ideálna teplota pre klíčenie je 15-18 ° C. Rastlinky vhodné na presádzanie na trvalé stanovisko vyrastú za 3-4 týždne.

Dátum výsevu zvoľte podľa toho, či chcete uhorky vysádzať do skleníka alebo na záhon. Sadbu raz týždenne prihnojujte.

Sadeničky pre výsadbu by mali mať sýto zelenú farbu a dobre vyvinutý jeden až dva pravé listy.

Vysadenie sadby uhoriek na záhon

kedy sadiť uhorkyKeď máte hotové sadeničky a nastane ten správny čas, vysaďte sadbu do záhona.

Pripravte si nie príliš hlboké jamky vo vzdialenosti asi 75cm od seba, do jamiek nalejte vodu a nechajte ju vsiaknuť.

Teraz môžete zasadiť uhorky, ktoré zasypte suchšou zeminou, ktorú ste vykopali pri príprave jamiek. Uhorky zalejte. Uhorky je lepšie zavlažovať v ranných hodinách, aby na noc boli listy suché a netvorila sa pleseň.

Kryt pre urýchlenie rastu

Ak chcete uhorky vysadiť už na začiatku mája, môžete vyrobiť nízky kryt, ktorý ich bude chrániť pred nízkymi teplotami.

Z plotového drôtu vyrobte nad záhonom oblúky vo výške asi 25cm, pretiahnite cez ne fóliu alebo bielu netkanú textíliu a boky a čelá zahrňte trochou hliny.

V polovici mája uvoľnite čelá a na začiatku júna kryt odstráňte úplne. Tou dobou už uhorky pekne kvitnú.

Ďalšia starostlivosť o uhorky

Pretože majú uhorky len plytké korene, neokopávajte ich a burinu len vytrhávajte.

Ako rastliny porastú zaštipujte ich za tretím až štvrtým listom, aby ste podporili tvorbu postranných výhonkov. Uhorky potom budú viac plodiť.

Teraz už len pravidelne zalievajte a môžete čakať na prvú chrumkavú uhorku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button