AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať mrkvu?

Ako pestovať mrkvu?

ako pestovať mrkvu v záhradeMrkva je zelenina, ktorá obsahuje veľké množstvo betakaroténu. Vďaka nemu znižuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a chráni pred voľnými radikálmi. V tele sa betakarotén premieňa na vitamín A, ktorý je pre zmenu dobrý na zrak a sliznice. Mrkva je výborná zelenina do polievok, jedál, ale je sladká, aj keď ju jete čerstvú. Aj keď nie je náročná na pestovanie, je pár pravidiel, ktoré by vám nemali uniknúť. Ako pestovať mrkvu?

Klimatické podmienky na pestovanie mrkvy


Mrkva je chladnomilná rastlina, najlepšie sa jej darí pri teplotách okolo 16 °C.

Požiadavky na pôdu

pestovanie vlastnej mrkvyPestujte ju na otvorenej ploche v ľahkej a úrodnej pôde. Niektoré odrody mrkvy budú mať korene veľmi hlboko, a tak je dôležité odstrániť zo záhonov najskôr kamene a dôkladne ju prehnojiť. Mrkva vyžaduje osevný postup, teda obmenu plochy raz za tri roky.

Výsadba a odrody

Existujú zhruba dva druhy: skoré a neskoré. Rané karotky sejte na jar priamo na miesto, kde chcete, aby rástli. Sejte, až keď sa teplota pôdy pohybuje od 7 °C vyššie. Pokiaľ chcete ranú mrkvu vysadiť ešte skôr, je potrebné použiť poklop alebo iné krytie, ktoré po niekoľkých týždňoch musíte zase zložiť. Neskorú mrkvu sejte od konca jari do začiatku leta.


Spôsob výsadby pri pestovaní mrkvy

Semeno mrkvy zasejte približne 1 – 2 cm do hĺbky do riadkov, ktoré sú asi 15 cm vzdialené. Mrkvu nepresádzajte. Ak ju zasejete husto vedľa seba, je nutné mrkvu neskôr pretrhať, aby vyrástla väčšia a kvalitnejšia. Pokiaľ ju nepretrháte, mrkva nebude mať na rast priestor ani dostatok živín a zostane veľmi malá. To platí najmä pre neskorú mrkvu.

Starostlivosť o mrkvu

Záhony s mrkvou je dôležité pravidelne zbavovať buriny a zalievať.

Škodcovia

ako si vypestovať domácu mrkvu na záhradkePochmurnatka mrkvová je asi najväčším nepriateľom mrkvy. Dospelé pochmurnatky majú rady vôňu mrkvových listov a kladú na ne vajíčka.

Zber

Rané typy môžete zberať už od 8. týždňa po vysadení, zatiaľ čo neskoré typy potrebujú niekedy až 11 týždňov. Vytrhávajte ich ručne alebo si pomôžte vidlami. Mrkvu žnite najneskôr s príchodom prvých mrazov.

Skladovanie mrkvy


Z vytrhanej mrkvy odkrútime listy. Korene pokladáme do debničky s pieskom. Pod mrkvou aj nad ňou musí byť dostatočná vrstva piesku, aj keď, samozrejme, môžete klásť niekoľko poschodí. Takto ju môžete skladovať až 6 mesiacov.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.