AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať Gloxíniu?

Ako pestovať Gloxíniu?

ako doma pestovať GloxíniuGloxínia je krásna izbová, ale aj balkónová kvetina pôvodom z Brazílie. Rastlina Gloxínia má veľké listy, ktoré vynikajú zamatovo hladkým povrchom a nad ktorými rastú na krátkych stopkách kvety. Táto rastlina má veľké kvety, zvoncovitého tvaru a v najrôznejších farebných variáciách. Kvety bývajú najčastejšie biele, červené, ružové, fialové, ale aj v ďalších farbách. Pozrime sa spoločne na postup vhodného pestovania Gloxínie krok za krokom. Ako pestovať Gloxíniu?

Gloxínia a jej pestovanie


Gloxínia je hľuzovitá rastlina, ktorej listy na jeseň usychajú a korene odumierajú. Na rozdiel od iných izbových kvetov sa však môžu uchovávať aj do ďalšieho roka. Čo je jedna z výhod pestovania Gloxínie.

ako na pestovnaie modrej gloxíniePo odkvitnutí Gloxínia zožltne a zatiahne sa do hľuzy, ktorá by sa mala vybrať vetináča, dôkladne očistiť a zasadiť do čerstvého substrátu alebo piesku, aby bola ukrytá minimálne dva centimetre pod povrchom.

Starostlivosť počas zimy

V zime sa Gloxínia nesmie zalievať. Kvetináč s rastlinou sa uloží do chladnej a tmavej miestnosti s teplotou vzduchu okolo 10 °C. V januári až februári sa premiestni do teplejšej miestnosti a začne sa mierne zalievať.

Po objavení prvých výhonkov sa hľuzy musia presadiť do novej zeminy. Najlepším substrátom je zmes kompostovaného listia, rašeliny a piesku v pomere 3:1:5.


Pozrite si aj články:

Vhodné kvetináče a podmienky

ako sa starať o trvalku v kvetináčiNa pestovanie Gloxínie sa najlepšie hodia plytké a široké kvetináče, v ktorom je hľuza zakrytá maximálne jedným centimetrom zeminy a jej vršok je úplne odkrytý.

Najlepšie sa im darí na oknách, ktoré smerujú na sever a kde majú dostatok rozptýleného svetla. Neznášajú priame slnečné žiarenie. V období rastu a kvitnutia vyžadujú tieto kvety vlhký vzduch, ale neznášajú vodu na listoch a kvetoch.

Množenie a hnojenie


Množenie Gloxínie vykonajte semenami, listovými rezmi alebo delením hľuzy. Je potrebné pravidelné mierne zavlažovanie a teplota okolo 20 °C. Prvé výhonky Gloxínie sa objavujú už po dvoch týždňoch.

V období od apríla do augusta je dobré pravidelné prihnojovanie aspoň raz za týždeň. Gloxiniám škodia vošky, roztoče, háďatká a strapky, proti ktorým sa predávajú rôzne postreky.

V priebehu leta sa odkvitnuté kvety a zaschnuté listy odstraňujú.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.