Ako pestovať rukolu?
Máte radi listové šaláty? Potom ste určite ochutnali tiež rukolu. Tento druh listovej zeleniny je príjemným spestrením na našom tanieri a navyše je veľmi zdravý. A má ešte jednu výhodu, môžete si ju ľahko vypestovať aj doma a ani nepotrebujete záhradku. Ako pestovať rukolu?
Rukola
Rukola je listová zelenina, ktorá sa najčastejšie používa surová do šalátov alebo zeleninových oblôh. Má ľahko pikantnú horkastú chuť a vyzerá ako malé lístky púpavy.
Je veľmi obľúbená pre svoj vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok. Má ale ďalšie zdraviu prospešné vlastnosti – podporuje trávenie a zdravú chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu, podporuje činnosť pečene, čistí krv, má kladný vplyv na imunitný systém, obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, vitamínu C a beta-karoténu.
Jej pestovanie je nenáročné a môžete ju pestovať aj doma za oknom.
Pestovanie rukoly na vate
Pre domáce pestovanie ani nepotrebujete záhon alebo kvetináč, rukolu možno vypestovať aj na vate alebo vláknine. Semienka kúpite v záhradníctve alebo v hobby markete.
Pre pestovanie na vate si pripravte plytkú tácku, ktorá sa vám zmestí na okno. Tácku vyložte vatou, navlhčite ju a rovnomerne do nej nasypte semienka. Tie opatrne zatlačte do vatového podkladu a jemne zalejte. Potom len stačí pravidelne zalievať a za 14 dní budete môcť žať prvé lístky rukoly.
Ako pestovať rukolu v kvetináči
Vhodnejším variantom ako pestovať rukolu, je zasadiť ju do kvetináča, kde sa jej bude dariť o niečo lepšie ako na vate.
Do kvetináča nasypte záhradnícky substrát a zasaďte semienka vo vzdialenosti asi 10cm do hĺbky 0,5 cm. Až rukola vzíde, je dobré rastlinky prejednotiť, aby boli od seba vzdialené 20cm a pekne rástli.
Pestovanie na záhone
Pretože je rukola veľmi odolná rastlina, je vhodná aj pre pestovanie na záhone, kde môže rásť od marca do augusta.
Pred sadbou je potrebné pripraviť záhon, ktorý odplevelujte a okopajte. Zvoľte slnečné miesto s priepustnou zeminou s dostatkom živín. Záhon môžete pohnojiť kompostom.
Semienka vsádzajte do riadku asi 5 cm od seba, do hĺbky 0,5-1cm. Jednotlivé riadky musia byť od seba vzdialené 20cm. Keď semienka vzídu, je potreba rukolu v riadku prejednotiť na vzdialenosť 20cm.
Rukola nepotrebuje žiadnu ďalšiu špeciálnu starostlivosť – stačí ju pravidelne zalievať, okopávať a odstraňovať burinu. Môžete ju občas pohnojiť hnojivom pre klasické hlávkové šaláty.
Zber rukoly
Rastlinky vzídu asi týždeň od zasiatí semienok a za ďalších 14 dní už môžete rukolu začať žať. Lístky rukoly opatrne odštipujte, tak aby nedošlo k poškodeniu materskej rastliny. Čím viac budete rukolu žať, tým viac sa bude rozrastať.
Ak bude mierna zima, rukola na záhone s najväčšou pravdepodobnosťou bez problémov prezimuje a na jar znovu obrazí. V kvetináči bohužiaľ zrejme vymrzne.