Záhrada

Ako na výsev a pestovanie kalerábu?

pestovanie kalerábuPestovanie kalerábu je v našich končinách u drobných záhradkárov veľmi obľúbenou činnosťou. Kaleráby sú zeleninou, ktorá je veľmi zdravá, pretože obsahuje veľké množstvo dôležitých vitamínov. Pestovať sa dá prakticky po celý rok, záleží však na tom, akú odrodu zvolíte. Ako na výsev a pestovanie kalerábu?

V článku sa dozviete:

  • Prečo pestovať kaleráb
  • Postup pri pestovaní kalerábu
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo pestovať kaleráb?

ako pestovať kalerábPestovanie kalerábu je vhodné predovšetkým kvôli tomu, že je pomerne nenáročnou zeleninou, o ktorú sa počas doby, keď rastie, nemusíte príliš starať. Ide tiež o potravinu, ktorá skvele obohatí váš jedálny lístok.

Dá sa použiť na prípravu mnohých jedál a šalátov.

Kaleráb obsahuje:

Po zbere sa z kalerábu používa jej hľuza. Tá má zelenú, prípadne červenkastú farbu. Niektorí záhradkári konzumujú tiež listy kalerábu.

Postup pri pestovaní kalerábu

Záleží na tom, aký druh kaleráb zvolíte a tiež to, kedy ho začnete pestovať. Pestovanie kalerábu možno deliť na skoré, letné a neskoré.

Skoré odrody

Výsev raných kalerábov je vhodné vykonať už na konci zimy, najlepšie počas februára. Vegetačné obdobie tejto rastliny je až 100 dní.

Rané kaleráby sú citlivé na vysokú teplotu, preto je potrebné skoré vysádzanie. Jednotlivé rastliny vysádzajte v rozmedzí 25×25 centimetrov.

Letné odrody

červený kalerábVysádzajú sa počas marca, najneskôr v apríli. Vegetačná doba je viac ako 100 dní.

Neskoré odrody

Vysádzajú sa v máji, niektoré odrody však možno pestovať aj v letných mesiacoch. Majú najdlhšie obdobie vegetácie, ktoré dosahuje až 170 dní. Vsádzajú sa v rozmedzí 30×40 centimetrov.

Tipy, čo ďalšie môžete pestovať na svojej záhradke:

Kam kaleráb umiestniť

Kalerábom vyhovuje stredne ťažká a hlinitá pôda. Pre jeho ideálny rast je potrebné, aby mala zabezpečené prostredie, ktoré je dostatočne vlhké. Vadí jej naopak prílišné sucho a tiež chlad.

Pri pestovaní kalerábu si dajte pozor na to, aby zem bola neustále vlhká a pravidelne zalievaná. Ak by rástol v suchom prostredí, rýchlo by zdrevnatel.

Zeminu okolo rastlín pravidelne okopávajte.

Čo je potrebné na pestovanie kalerábu?

  • Vlhké prostredie
  • Hlinitá, stredne ťažká pôda
  • Pravidelné zalievanie
  • Okopávanie záhonov

Ako dlho to potrvá?

Záleží na vegetačnej dobe podľa zvolenej odrody. Pri zbere potom počítajte s postupným zberom, ktoré môže trvať až dva týždne podľa toho, ako je kaleráb zrelý.

Aké budú náklady?

Semená kalerábu kúpite už od 1 € za jedno malé balenie, kde je 1 gram semienok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button