Záhrada

Dá sa na Slovensku pestovať mandarinka?

mandarinka na slovenskuMandarínka je citrus, ktorého pôvodným domovom je Čína a Japonsko. Jedná sa o vždyzelený, bohato rozvetvený ker dorastajúci do výšky až troch metrov. Ker má úzke lístky obsahujúce v žliazkach vonné silice. Kvitnúť začína na jar, plody tejto rastliny dorastajú a zrejú na začiatku jesene. Za dobrých podmienok možno mandarínku pestovať doma alebo v skleníku.

Je možné pestovať mandarínku aj v našich podmienkach?

V našich podmienkach si môžete vypestovať mandarínku aj sami. Najlepšie sa jej bude dariť vo vykurovanom skleníku alebo zimnej záhrade.

Rovnako tak isto môžete pestovať mandarinku aj v obytných miestnostiach, ak máte dostatok miesta a vhodné podmienky na pestovanie.

Umiestnenie mandariniek

pestovanie mandarinkyMandarínka má rada vysokú vlhkosť vzduchu a neznáša prievan. Nerobí ju dobre takisto presádzanie či premiestňovanie na iné stanovište, pretože si zle zvyká na nové podmienky.

Optimálnym stanoviskom pre túto rastlinu je vykurovaný skleník, ktorý je zapustený do zeme, v zime nepremŕza a v lete sa príliš neprehrieva.

Sklá na skleníku môžete mať pokojne jednoduché.

Vhodná teplota pre mandarinky

Pre mandarínky je veľmi dôležité obdobie vegetačného pokoja ktoré je od polovice novembra do druhej polovice februára, kedy by sa teplota prostredia mala pohybovať približne medzi 0 až 10 ° C. Cez zimu je nutné takmer prestať rastlinu zalievať.

plody mandarinkyMandarínka vyžaduje starostlivosť od jari do jesene. Dôležité je vytvárať rastline optimálne teplotné podmienky.

Na jar by to mala byť teplota okolo 12 ° C, počas kvitnutia potom od 15 do 20 ° C. a v lete by teplota v skleníku nemala presiahnuť hranicu 38 ° C.

Zároveň je nutné udržiavať vysokú vlhkosť vzduchu a dostatok vlahy.

Od jari približne do augusta je vhodné zakryť skleník rohožkami, aby slnko nespálilo mladé rastlinky.

Zemina

Zeminu by mal tvoriť substrát bohatý na živiny, minerálne látky a stopové prvky. V záhradníctvach sa predávajú špeciálne substráty pre pestovaný citrusov.

Hnojenie mandariniek

Hnojiť by ste mali polovičnou dávkou tekutých hnojív pre citrusy, ktoré sú rozpustené vo vode, a to maximálne raz za dva týždne.

Občas môžete mierne prihnojiť napríklad Cereritom.

Strihanie mandariniek

Koruna mandarínkového kríku sa vždy musí udržiavať vzdušná. Hlavný rez je najlepšie vykonávať vo februári a pritom by sme mali maximálne šetriť jednoročné krátke výhonky.

Po zbere mandarínok režeme vetvičky z ktorých sme plody zobrali. Dlhé výhony tejto rastliny skracujeme o jednu tretinu v priebehu roka.

Prečítajte si aj návody ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button