Záhrada

Ako pripraviť skleník na zimu?

ako pripraviť skleník na zimuNielen otvorenú záhradu je potrebné pripraviť na zimu. Určité práce je potrebné vykonať aj v skleníku, a to najmä vtedy, ak nie je vyhrievaný. Zazimovanie skleníka slúži najmä na to, aby sa tam počas zimy zbytočne nemnožili najrôznejší škodcovia a aby tam na jar neboli zvyšky starých kvetov, zeleniny a ovocia, ktoré ste v ňom ponechali zime napospas. Príprava na zimu je koniec koncov dôležitá tiež kvôli tomu, aby skleník zimný nečas prečkal bez väčšej škody a na jar ste ho mohli opäť používať. Ako správne pripraviť skleník na zimu?

V článku sa dočítate:

  • Postup zazimovania skleníka
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup zazimovania skleníka

Starostlivosť o záhony

ako zazimovať skleníkV prvom rade je nutné sa zamerať na pôdu v skleníku. Postupujte tu prakticky rovnako, ako keď na jeseň pripravujete pôdu na záhrade.

Jednotlivé záhony, v ktorých ste počas sezóny pestovali kvety či zeleninu, zbavte všetkých zelených zvyškov tak, aby bola pôda dokonale čistá. Jednotlivý odpad vyberajte ručne, stačí si nasadiť kvalitné, najlepšie kožené rukavice. Zelené zvyšky potom môžete vhodiť do kompostu.

Ako náhle je pôda zbavená týchto zvyškov, stačí ju zrýľovať, a to minimálne do hĺbky 30 centimetrov.

Pôdu potom nechajte zrýľovanú, nijako ju neupravujte a neuhrabávajte. Vďaka tomu pôda lepšie premrzne a bude kvalitná pre následné pestovanie zeleniny v ďalšej sezóne. Tým, že ju necháte zrýľovanú, bude na seba lepšie viazať vodu a potrebné živiny. Pôdu je možné tiež ihneď pohnojiť, použiť na to možno kompost.

Dezinfekcia skleníka

Okrem záhonov je nutné skleník pred príchodom prvých mrazov tiež dezinfikovať. Na to použite sírne knôty, ktoré zapálite. Tým sa do ovzdušia dostane oxid siričitý, ktorý zahubí škodlivé mikroorganizmy.

Jedná sa o tenké plátky, ktoré zavesíte do priestoru skleníka. Nechajte ich pôsobiť cca dve až tri hodiny.

Vyčistenie debien a kvetináčov

Pri príprave skleníka na zimu nezabudnite ani na kvetináče či debny ktoré tu máte uskladnené. Tie je tiež potrebné vyčistiť od zvyšnej zeminy.

Stačí ich umyť pod vodou a nechať vyschnúť. Potom ich dajte na miesto, v ktorom nebudú vystavené zimnému nečasu.

Kontrola konštrukcie skleníka

ako upraviť sklenníkV zime sa dá očakávať, že skleník bude čeliť náporu snehovej nádielky. Preto je potrebné dôkladne skontrolovať stav konštrukcie.

Prípadné prasknuté či rozbité sklá je potrebné vymeniť. Výmena okenných tabúľ je dosť podobná klasickej výmene okná v dome.

O skleník sa treba dobre starať, pretože nové skleníky stoja pár stoviek eur.

Počas zimy, keď napadne väčšie množstvo snehu, ho zakaždým z konštrukcie odstraňujte, stačí na to obyčajná metlu či podobná pomôcka. V momente, keď spoznáte, že konštrukcia váhu snehu nemusí vydržať, snažte sa ju podoprieť, napríklad drevenými doskami, ktoré zvýšia jej stabilitu.

Čo je potrebné k zazimovaniu skleníka?

  • rýľ
  • hnojivo, kompost
  • sírne knôty
  • metlu
  • rukavice

Ako dlho zazimovanie skleníka potrvá?

Na dôkladné zazimovanie menšieho záhradného skleníka si určite ponechajte minimálne jedno popoludnie. Hodinu až dve vám iste zaberie úprava zeminy, čistenie kvetináčov a debničiek.

Ďalej je nutné počítať s minimálne dvoma hodinami na dezinfikovanie skleníka. Počas doby, keď v ňom budú zapálené sírne knôty, odíďte z uzavretého priestoru skleníka.

Aké budú náklady ak chcete zazimovať skleník?

Sírne knôty, ktorými uskutočníte dezinfekciu skleníka, stoja od cca 2 €. Ako alternatívu pre väčšie priestory možno použiť aj sírnu sviecu, jej cena je obdobná.

Ak nemáte doma rýľ tak cez internet ho môžete kúpiť už za 6€ a veľmi kvalitné rýle z ocele za 20€.

Záhradné rukavice kúpite aj za 1€. Je dobre objednávať si odrazu viacero párov, tie sa zídu aj v prípade že zapojíte do domácich prác deti alebo vnúčatá :-).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button