Ako na zelené hnojenie?
Zelené hnojenie využívali už naši predkovia v dobách, keď ešte nebol rozvinutý chemický priemysel a hnoj od domácich zvierat nedostačoval. Dnes máme možnosť vybrať si zo širokej ponuky umelých hnojív, avšak stále viac drobných aj väčších pestovateľov sa navracia k starým osvedčeným spôsobom hnojenia. Článok krátko popisuje niektoré zásady takéhoto ošetrovania pôdy.
Prečo práve zelené hnojenie
Zelené hnojenie využíva rastliny s krátkou vegetačnou dobou, ktoré sa potom dostanú do pôdy rytím. Rastliny následným tlením obohatia pôdu o niektoré dôležité živiny a ich rozkladajúci sa koreňový systém pôdu prevzdušní.
Zelené hnojenie nahradí z polovice hnojenie maštaľným hnojom a malo by sa využívať pre zlepšenie pôdnych vlastností.
Vhodná príprava pôdy
Zeleným hnojením pôdu pripravujeme najlepšie na jeseň. Na jar, kedy rastliny narastú do potrebnej veľkosti, väčšinou v posledných rokoch panuje veľké sucho. Nie je dostatok vlahy a rastliny sa zle rozkladajú.
V jesenných mesiacoch, po zbere, vysejeme vybrané semená a necháme rastlinky narásť aspoň do výšky 20 cm. Zapravujeme ich do pôdy až keď priemerné denné teploty klesajú pod 10 ° C.
Pred zrytím porast posekáme alebo zošliapeme, aby bola hmota aplikovaná do zeme rovnomerne. Ľahké pôdy ryjeme do hĺbky 25 cm, ťažšie plytkejšie.
Najvhodnejšie sú bôbovité rastliny
Z rastlín sa najčastejšie používajú druhy z čeľade bôbovitých, ktoré majú na koreňoch hľuzkovité baktérie a obohacujú pôdu dusíkom. Medzi ne patrí napríklad, hrach, ďatelina, bôb alebo ľuľok.
..alebo aj
Ďalšími vhodnými rastlinami sú pohánka, kalifornský, horčica, peluška jarná alebo mätonoh.
Tipy ako na zelené hnojenie
Zelené hnojenie môžeme pri výseve rôzne mixovať. Môžeme k sebe vysievať napr. aksamietnicu a nechtík, ktorý potláča háďatká, k tomu namiešať slnečnicu a reďkovku olejnú, ktorá kyprí pôdu a k nim treba pridať hrach, bôb, viku, fazuľu, či ďatelinu, ktorá obohacuje pôdu o potrebný dusík.
Ak máme kosačku na trávu, môžeme zelené hnojenie pri sekaní rozdrviť, o to je potom proces obohatenia pôdy rýchlejší. Jednoročné rastliny väčšinou uschnú a rozpadnú sa priamo na záhone.
Ak vás tento článok zaujal, ďalšie užitočné články nájdete tu:
- Ako pripraviť prírodné hnojivo (zákvas) a ako zužitkovať burinu?
- Ako na záhradný kompostér a kompostovanie?
- Ako kompostovať lístie?
- Ako vyrobiť rýchly kompost za 18 dní?
- Ako vyrobiť dážďovkový kompostér – vermikompostovanie?
- Ako vypestovať čajovník čínsky zo semien?
- Ako pripraviť skleník na predpestovanie?
- Ako ochrániť rastliny pred mrazom a snehom?
- Ako na kompostovanie lístia, aby vznikla kvalitná listovka
- Ako na zazimovanie trávnika pred príchodom prvých mrazov?