Záhrada

Ako ochrániť novo vysadené kríky?

novo vysadené kríky

Novo vysadené kríky sú veľmi citlivé na svoje prostredie, a preto je dobré sa o ne starať ešte starostlivejšie, než je bežne zvykom. Môže ich poškodiť napríklad chlad alebo vysušenie, ale ohroziť ich môže aj vietor alebo mráz.

Základné možnosti, ako ochrániť novo vysadené kríky:

Ochrana proti vetru

vysadené kríky v kvetináčiToto opatrenie zásadne redukuje vysušujúce pôsobenie studených vetrov.

K novo vysadenému kríku postavte vo vzdialenosti asi 30 cm hrubý drevený rám, a to z tej strany, z ktorej najčastejšie vanie vietor.

Rám by mal byť minimálne o 30 cm vyšší a širší, než je ker. Prichyťte k nemu sieťovinu. Lepšiu ochranu ale zaistíme, ak rámom obklopíte krík zo 4 strán, opäť aj so sieťovinou.

Ochrana proti vysúšaniu

ako vysadiť kríkyVhodný je napríklad postrek s anti – transpirantom, ktorý zabraňuje výparu, a ktorý teda zabraňuje vysychaniu.

Ochrana kríkov pred snehom

Vždyzelené kríky budú potrebovať vašu ochranu v podmienkach, kde silno sneží. Silnú vrstvu snehu odstráňte z kríku hneď, ako si to všimnete.

Preventívnu ochranu pred snehom môžu zaistiť aj rôzne typy prístreškov, rôzne koše alebo sklenené príklopy.

Ochrana pred mrazom

Pred zamrznutím môže novo vysadené kríky ochrániť  mulč. Mulčovací materiál (napr. pokosená tráva, zhrabané lístie) rozprestrite okolo kríku. Najvhodnejšie je to vykonať za mierneho počasia, v období, keď pôda teplá a vlhká.

Proti mrazu môžete rastlinu ochrániť určitým typom izolácie, napríklad obaliť nadzemné časti rastlín aj obalom z jutoviny, kobercami alebo vrstvami novinového papiera.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button