Záhrada

Ako pestovať čerešňu?

Ako pestovať čerešňuPrečítajte si článok ako pestovať čerešňu. Čerešňa patrí k letu a k prázdninám, je aj veľmi krásnym stromom, ktorý je spojený s mnohými tradíciami a láskou. Čerešňa je bohužiaľ ale veľmi citlivá na mráz, a preto je pre jej správne pestovanie dôležité vybrať jej vhodné stanovisko. Pestovanie čerešne je možno náročnejšie ako pestovanie višne, rozhodne sa však oplatí.

Návod ako správne pestovať čerešňu

Vhodné miesto pre čerešňu

Čerešňu vsádzajte tam, kde sa ročná priemerná teplota pohybuje okolo 8 ° C a ročné zrážky do 500 mm.

Strom čerešneMladý stromček čerešne saďte do hlinitopiesčitej, dobre priepustnej pôdy s dostatkom vápnika. Pre čerešňu nie je vhodné príliš suché stanovište, ani príliš vlhké miesto s podzemnou vodou.

Na suchom mieste tento ovocný strom nerastie, a na vlhkom mieste zase hrozí, že zmrzne.

Miesto preto zvoľte s rozvahou. Aby sa čerešni darilo, je potrebné zasadiť ju na slnečné stanovište a na mierne južné svahy.

Obdobie sadenia a strihanie

Čerešňu vysádzajte buď na jar alebo na jeseň na ploche 4 x 2,5 metra. Keď vysádzate rastlinu na jeseň, zastrihnutie výhonov nechajte až na jar. Pri výsadbe stromu najprv zastrihnite korene.

ČerešneAk čerešňu sadíte až na jar, výhony strihajte hneď. Nechajte jej tri silné vetvy, zvyšné odstráňte.

Po dvoch až troch rokoch po výsadbe skráťte vetvy a hlavný výhon. V ďalších rokoch sa skrátia iba vyčnievajúce výhony von a to po zbere (pre presvetlenie).

Hnojenie čerešní

Čerešňu hnojte pravidelne viaczložkovým hnojivom od obdobia pučania až po začiatok augusta.

Zber plodov

Čerešne zbierajte postupne podľa dozretia, ku ktorému dochádza v období 8 týždňov od začiatku leta (jún-júl).

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button