Ako pestovať dulovec?
Dulovec je japonský okrasný strom s nádhernými kvetmi, ktorý sa pestuje aj u nás. Jeho plody malvice je možné použiť aj v kuchyni. V súčasnosti si môžete vybrať hneď z niekoľkých rôznych veľkostí a farieb japonského dulovca. Pestovať dulovec nie je nijako zložité, len potrebujete spoznať pár podmienok k jeho pestovaniu.
Ak chcete pestovať dulovec tak budete potrebovať:
- záhrada
- semená alebo sadenice dulovca
- vhodné hnojivo
- zemina
- voda
- záhradná textília
Charakteristika dulovca
Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) je nízky opadavý ker dorastajúci do výšky 1 – 1,5 metra a šírky maximálne 2 metre.
Kry sú pomerne husté, nakoľko vytvárajú veľké množstvo výmladkov. Tvoria ich tŕnisté vetvy, ktoré sú v mladosti charakteristicky plstnaté, neskôr lysé.
Kvitnutie je intenzívne, dochádza k nemu na prelome apríla a mája. Kvety sú pekné, v odtieňoch oranžovej a červenej farby, umiestnené v súkvetiach po 2 až 4 kvety.
Dulovec je cudzoopelivý, preto je potrebné vysádzať vždy aspoň dve, ideálne však tri odrody.
Plodom je aromatická, žltá alebo žlto-zelená malvica veľkosti 4-5 cm, vzhľadovo veľmi pripomína dulu. Dulovec je jednou z prvých medonosných rastlín v sezóne.
Dulovec pochádza z ďalekej Ázie
Ako názov napovedá, dulovec japonský pochádza z východnej Ázie, odkiaľ sa v 18. storočí dostal do Európy. U nás sa začal rozširovať v 60. rokoch 19. storočia. Okrasné škôlky ho odvtedy pestujú ako obľúbený okrasný ker.
V súčasnosti boli objavené jeho pozitívne vlastnosti, vďaka čomu dochádza k jeho rozširovaniu aj za účelom pestovania ovocia.
Najviac sa tejto činnosti venujú v Litve a Lotyšsku, kde pestujú spolu už 400 hektárov dulovca. Naďabiť naň však môžeme aj vo výsadbách v Poľsku, Fínsku, Švédsku, Ukrajine, Maďarsku, Moldavsku či Rusku.
Rozmnožuje sa hlavne technológiou in vitro, teda „v skúmavke“. Dá sa však rozmnožovať aj pomocou odrezkov a koreňových odrezkov, dokonca je možné jeho navrúbľovanie do dule.
Odrody dulovca
Odrôd zatiaľ na trhu veľa nie je, najrozšírenejšou a najpestovanejšou je lotyšská odroda Cido, ktorá kvitne oranžovočervenými kvetmi.
Z ďalších odrôd treba spomenúť odrodu Sargentii kvitnúcu slabooranžovými kvetmi a veľmi atraktívnu odrodu Red Joy kvitnúcu plnými tmavočervenými kvetmi a vynikajúcu tiež dekoratívnymi skrútenými listami. Známa je aj zakrpatená odroda Nana, ktorá kvitne červenými kvetmi.
Nákup sadeníc
Kry dulovca sa predávajú prakticky výlučne v kontajnerovanej forme, čo umožňuje jeho výsadbu počas celého roka, samozrejme, okrem mesiacov s trvalo premrznutou pôdou.
Začať pestovať dulovec je však zaužívané v jarných a jesenných termínoch.
Výsadba
Kry vysádzame do dôkladne odburinenej pôdy, ktorú sme pred výsadbou obohatili o zásobnú dávku organického alebo umelého hnojiva.
V prípade dulovca je vhodné použiť zahustenú pásovú výsadbu, ktorú sadíme do sponu 2,5 – 3 x 0,6 – 0,9 metra. Dobre ošetrované výsadby prinášajú úrodu bezproblémovo aj 20 rokov.
Pri výsadbe je dobré dodať mykorízne huby, ktoré uchránia rastlinu pred stresovými situáciami s nestabilným počasím.
Sadenice japonského dulovca saďte na jeseň alebo na jar, podobne ako iné ovocné stromy. Strom zasaďte do ľahkej humóznej pôdy s kyslým pH. Po výsadbe dbajte na to, aby ste dulovec japonský dôkladne zaliali. Dulovec potom priebežne zalievajte stredne výdatne.
Hnojenie
Ker každý rok na jar a v priebehu leta pravidelne raz za 14 dní prihnojte bežne dostupným hnojivom.
Zber plodov dulovca
Plody dule žnite v septembri a októbri, vtedy, keď sa sfarbí do sýto žltej bary.
Prezimovanie
Pestovať dulovec znamená aj, že ho musíte v zime ochrániť pred mrazom. Prikryte okolo koreňov čečinou alebo špeciálnu záhradnú textíliu.
Množenie dulovca
Dulovec sa môže množiť s pomocou semien, ale býva to celkom náročné, alebo pomocou odrezkov.
Dulovec množte prostredníctvom odrezkov vyrobených z dvojročných vetvičiek. Keď chcete pestovať dulovec zo semien, je potrebné, aby ste semená získané na jeseň dali na zimu do piesku a chladu. Semená potom na záhon zasejte až na jar.
Prečítajte si aj tieto články a návody ako správne pestovať: