Ako pestovať dulovec?

Ako pestovať dulovecDulovec je japonský okrasný strom s nádhernými kvetmi, ktorý sa pestuje aj u nás. Jeho plody malvice je možné použiť aj v kuchyni. V súčasnosti si môžete vybrať hneď z niekoľkých rôznych veľkostí a farieb japonského dulovca. Pestovať dulovec nie je nijako zložité, len potrebujete spoznať pár podmienok k jeho pestovaniu.


Ak chcete pestovať dulovec tak budete potrebovať:

  • záhrada
  • semená alebo sadenice dulovca
  • vhodné hnojivo
  • zemina
  • voda
  • záhradná textília

Charakteristika

Plody dulovcaDulovec japonský (Chaenomeles japonica) je nízky opadavý ker dorastajúci do výšky 1 – 1,5 metra a šírky maximálne 2 metre. Kry sú pomerne husté, nakoľko vytvárajú veľké množstvo výmladkov. Tvoria ich tŕnisté vetvy, ktoré sú v mladosti charakteristicky plstnaté, neskôr lysé.

Kvitnutie je intenzívne, dochádza k nemu na prelome apríla a mája. Kvety sú pekné, v odtieňoch oranžovej a červenej farby, umiestnené v súkvetiach po 2 až 4 kvety. Dulovec je cudzoopelivý, preto je potrebné vysádzať vždy aspoň dve, ideálne však tri odrody.

Plodom je aromatická, žltá alebo žlto-zelená malvica veľkosti 4-5 cm, vzhľadovo veľmi pripomína dulu. Dulovec je jednou z prvých medonosných rastlín v sezóne.


Pochádza z ďalekej Ázie

Ako názov napovedá, dulovec japonský pochádza z východnej Ázie, odkiaľ sa v 18. storočí dostal do Európy. U nás sa začal rozširovať v 60. rokoch 19. storočia. Okrasné škôlky ho odvtedy pestujú ako obľúbený okrasný ker.

Plody dulovcaV súčasnosti boli objavené jeho pozitívne vlastnosti, vďaka čomu dochádza k jeho rozširovaniu aj za účelom pestovania ovocia.

Najviac sa tejto činnosti venujú v Litve a Lotyšsku, kde pestujú spolu už 400 hektárov dulovca. Naďabiť naň však môžeme aj vo výsadbách v Poľsku, Fínsku, Švédsku, Ukrajine, Maďarsku, Moldavsku či Rusku.

Rozmnožuje sa hlavne technológiou in vitro, teda „v skúmavke“. Dá sa však rozmnožovať aj pomocou odrezkov a koreňových odrezkov, dokonca je možné jeho navrúbľovanie do dule.

Odrody

Odrôd zatiaľ na trhu veľa nie je, najrozšírenejšou a najpestovanejšou je lotyšská odroda Cido, ktorá kvitne oranžovočervenými kvetmi.

Z ďalších odrôd treba spomenúť odrodu Sargentii kvitnúcu slabooranžovými kvetmi a veľmi atraktívnu odrodu Red Joy kvitnúcu plnými tmavočervenými kvetmi a vynikajúcu tiež dekoratívnymi skrútenými listami. Známa je aj zakrpatená odroda Nana, ktorá kvitne červenými kvetmi.

Nákup

Kry dulovca sa predávajú prakticky výlučne v kontajnerovanej forme, čo umožňuje jeho výsadbu počas celého roka, samozrejme, okrem mesiacov s trvalo premrznutou pôdou. Začať pestovať dulovec je však zaužívané v jarných a jesenných termínoch.

Výsadba

Kry vysádzame do dôkladne odburinenej pôdy, ktorú sme pred výsadbou obohatili o zásobnú dávku organického alebo umelého hnojiva.

V prípade dulovca je vhodné použiť zahustenú pásovú výsadbu, ktorú sadíme do sponu 2,5 – 3 x 0,6 – 0,9 metra. Dobre ošetrované výsadby prinášajú úrodu bezproblémovo aj 20 rokov.

Pri výsadbe je dobré dodať mykorízne huby, ktoré uchránia rastlinu pred stresovými situáciami s nestabilným počasím.

Sadenice japonského dulovca saďte na jeseň alebo na jar, podobne ako iné ovocné stromy. Strom zasaďte do ľahkej humóznej pôdy s kyslým pH. Po výsadbe dbajte na to, aby ste dulovec japonský dôkladne zaliali. Dulovec potom priebežne zalievajte stredne výdatne.

Hnojenie

Ker každý rok na jar a v priebehu leta pravidelne raz za 14 dní prihnojte bežne dostupným hnojivom.

Zber plodov

Plody dule žnite v septembri a októbri, vtedy, keď sa sfarbí do sýto žltej bary.

Prezimovanie

Pestovať dulovec znamená aj, že ho musíte v zime ochrániť pred mrazom. Prikryte okolo koreňov čečinou alebo špeciálnu záhradnú textíliu.

Množenie

Dulovec sa môže množiť s pomocou semien, ale býva to celkom náročné, alebo pomocou odrezkov. Dulovec množte prostredníctvom odrezkov vyrobených z dvojročných vetvičiek. Keď chcete pestovať dulovec zo semien, je potrebné, aby ste semená získané na jeseň dali na zimu do piesku a chladu. Semená potom na záhon zasejte až na jar.

Prečítajte si aj tieto články a návody ako správne pestovať:


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.