Záhrada

Ako pestovať cyklámen doma?

Ako pestovať cyklámen domaCyklámen k nám prišiel z Perzie a patrí k našim veľmi obľúbeným kvetinám, ktoré najčastejšie pestujeme ako črepníkovú kvetinu. Cyklámen je u nás po vianočnej ruži tou najobľúbenejšou vianočnou rastlinou, ktorá kvitne od novembra do marca. Pestovať cyklámen nie je vôbec zložité. Prečítajte si ako pestovať cyklámen.

Čo budete potrebovať ak chcete pestovať cyklámen doma:

Vhodné stanovište pre cyklamén

Pestovanie cyklámenuAby sa cyklámenu u vás darilo, musíte ho mať na svetlom stanovišti, ale pozor, nie na priamom slniečku (to by mohlo spáliť lístky).

Cyklámen nie je mrazuvzdorná rastlina, ale nerozkvitne vám ani v príliš veľkom teple. Ak teda chcete, aby vám cyklámen kvitol, udržujte teplotu v miestnosti ideálne okolo 12-15 stupňov.

Cyklámen preto nedávajte ani nad kúrenie. Rastline sa naopak darí na svetlých chodbách.

Zemina

Cyklámen majte zasadený v jednotnej kvalitnej zemine alebo v rašeline.

Presádzanie

Cyklámen v kvetináčiCyklámen presaďte vždy, až odkvitne (začiatok apríla), v čase, keď sa mu po odumretí listov začínajú objavovať listy nové.

Pri presádzaní vždy vyberte len o niečo málo väčší kvetináč (u väčšieho kvetináča by vám potom nekvitol).

Ak máte záhradu, namiesto presádzania do iného kvetináča presaďte cyklámen v máji priamo na záhradu.

Na jeseň pred príchodom prvých mrazíkov kvetinu opätovne presaďte do kvetináča a preneste na zimovisko.

Hnojenie

Cyklámen potrebuje prihnojovať po celý rok. Rastlinu prihnojujte slabým tekutým hnojivom bez obsahu vápnika, vždy raz mesačne.

V čase kvitnutia hnojte rastlinu dokonca dvakrát mesačne. V období aktívneho rastu (august), je potrebné, aby ste cyklámen hnojili dokonca každý týždeň.

Polievanie cyklaménu

Rastlinu výdatne zalievajte do misky, do ktorej dajte okruhliaky, čím pomôžete udržať väčšiu vlhkosť. Má rád vlhkosť, ale voda s ním nesmie prísť do priameho kontaktu.

Po pol hodine od zaliatia preto prebytočnú vodu z misky vylejte. Potrebuje pravidelné a rovnomerné zalievanie. Pozor, nesmiete ho nechať zaschnúť, pretože by sa mohlo stať, že by to neprežil.

Rozmnožovanie

Cyklámen sa rozmnožuje odrezkami alebo výsevom. Je na Vás čo je jednoduchšie a robí sa vám lepšie. Hľuzu vždy rozrežte, nechajte zaschnúť a zasaďte.

Semená cyklámenu vysievajte od konca leta do začiatku jari. K tomu, aby cyklámen vyšiel, je nutné ho pestovať v tme pri teplote 18- 0 stupňov Celzia. Od zasiatia semien vám potom cyklámen prvýkrát vykvitne za 8-12 mesiacov.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button